Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 00:45

Co? Gdzie? Kiedy?, czyli tydzień na Żoliborzu

Przegląd wydarzeń kulturalnych (i nie tylko) na cały tydzień.
  • Źródło: UD Żoliborz
Co? Gdzie? Kiedy?, czyli tydzień na Żoliborzu
Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy: String Art – Międzypokoleniowe Warsztaty Artystyczne.

Źródło: freepik

W tym artykule przeczytasz o:

  • wydarzeniach kulturalnych, inicjatywach sąsiedzkich, zajęciach, warsztatach
  • terminarzu wydarzeń
  • zasadach uczestnictwa

15 𝐤𝐰𝐢𝐞𝐭𝐧𝐢𝐚 (𝐩𝐨𝐧𝐢𝐞𝐝𝐳𝐢𝐚ł𝐞𝐤)

PięknoPole: Sady Żoliborskie – przeszłość zaklęta w roślinach #1 - spacer. 
Spacer w Parku Sady Żoliborskie i rozmowa na temat przeszłości tego krajobrazu. Co z niego pozostało, co możemy z niego wyczytać? Przyjrzymy się echom dawnych czasów w postaci roślin. Zwrócimy uwagę na gatunki, które rosły niegdyś na terenie żoliborskich ogrodów działkowych, a które nadal są obecne w przestrzeni osiedla. Prowadzenie: Daria Worobiej-Szarejko.
Żoliborski Dom Kultury - Fort Sokolnickiego
17:00
Zapisy poprzez www.strefazajec.pl

Społeczne Archiwum Fortu 
Podsumowanie kwerendy dotyczącej Fortu Sokolnickiego i okolic, którą przez ostatnie dwa miesiące prowadzili badacze ze stowarzyszenia Miłośników Ziemi Mazowieckiej "Masław" oraz prezentacja materiałów przekazanych przez żoliborzan do Społecznego Archiwum Fortu.
Żoliborski Dom Kultury - Fort Sokolnickiego
18:00

Klub Gier Planszowych
Głównym celem klubu jest integracja lokalnej społeczności. Gry planszowe mają wartość edukacyjną, uczą zasad fair play, ale najbardziej zależy nam, abyśmy razem spędzili czas w miłej atmosferze.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV
17:00-19:00


𝟐𝟑 𝐤𝐰𝐢𝐞𝐭𝐧𝐢𝐚 (𝐰𝐭𝐨𝐫𝐞𝐤)

Żoliborzanie Odkrywają Świat: Japonia
Żoliborzanie Odkrywają Świat to spotkania dedykowane miłośnikom wakacyjnych wojaży i globtroterom. Podczas każdego ze spotkań wybierzemy się w inny zakątek naszego kraju, kontynentu czy wypłyniemy na szerokie wody świata. Porozmawiamy o społeczeństwie, kulturze, zabytkach, kuchni oraz ciekawostkach dotyczących omawianych miejsc. Tym razem dzięki Dorocie udamy się w gościnne progi Gruzji.
Centrum Lokalne Żoliborz
18:00-19:30

Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy – warsztaty plastyczne 
Rodzinne warsztaty artystyczne - ozdobne zakładki do książki metodą decoupage.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz: Czytelnia Pod Sowami
16:30-18:30
Zapisy w placówce

Kółko Szachowe 
Zapraszamy wszystkich miłośników szachów, bez względu na wiek czy umiejętności. Udostępniamy szachownice oraz zegary szachowe, nauczymy podstaw gry.
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 138
17.00-19.00

Grupa dziergająco-szydełkująca 
Sąsiedzka grupa dziergająco-szydełkująca wzajemnie się inspiruje i spędza czas w kreatywnym towarzystwie. Milej dzierga Ci się w towarzystwie niż w samotności? Masz druty i nie wiesz jak ich używać? Chcesz zrobić swój pierwszy szalik? Pomożemy!
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu
17.00-19.30

Przedszkolak w Bibliotece 
Zapoznamy dzieci z funkcjonowaniem biblioteki (jak się do niej zapisać, ile książek można wypożyczyć do domu, itd.). Przeczytamy również ulubione bajki i opowiadania.
Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XV
11.00-11.30
Zapisy pod numerem tel. 22 633 90 80


𝟐𝟒 𝐤𝐰𝐢𝐞𝐭𝐧𝐢𝐚 (𝐬́𝐫𝐨𝐝𝐚)
 

Orkiestra Marii Kazimiery
Wspólne muzykowanie: chcesz pomuzykować w miłym towarzystwie? Zapraszamy z instrumentami. Spotkanie poprowadzi Miłka Majczyno.
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu
18:00-19:30

Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy – warsztaty plastyczne 
Rodzinne warsztaty artystyczne - drewniane pudełka na chusteczki metodą decupage.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz: Wypożyczalnia nr 111
16:30-19:00
Zapisy w placówce

PięknoPole: Sady żoliborskie - przeszłość zaklęta w roślinach #2 - konsultacje
Konsultacje i rozmowa o tym, czy warto oraz jak kultywować przeszłość krajobrazu za pomocą roślin. Co sadzić w ogródkach lokatorskich i na balkonach, aby wspierać pamięć krajobrazu Sadów Żoliborskich? Podczas konsultacji, pomożemy dobrać rośliny, które nie tylko będą ozdobą waszych przestrzeni, ale będą niosły treść kulturową. Prowadzenie: Daria Worobiej-Szarejko.
Żoliborski Dom Kultury - Fort Sokolnickiego
16:00-18:00
Zapisy poprzez www.strefazajec.pl

Otwarte spotkania z rękodziełem 
Szydełkujesz? Robisz na drutach? Haftujesz? Szyjesz? A może nie umiesz, ale chcesz się nauczyć? Zapraszamy na otwarte spotkania z rękodziełem! Będziemy wspólnie tworzyć, a przy tym rozmawiać, pić herbatę i dzielić się twórczymi umiejętnościami. Jeśli zalegają Ci w domu włóczki, niteczki, tkaniny lub inne materiały – przynieś, a wspólnie wymyślimy jak je wykorzystać.
Centrum Lokalne Żoliborz
12.00-14.00

Spontaniczna Pracownia Plastyczna 
Z inicjatywy utalentowanych seniorek Zosi, Uli, Eli uwalniamy przestrzeń CLŻ na spontaniczną działalność plastyczną! Przynieś swoje ulubione materiały (kredki, węgiel, papier lub podobrazie). Zapewniamy sztalugi i wspaniałą atmosferę przy kawie i herbacie. Tworzymy międzypokoleniową grupę artystyczną. Mile widziane osoby w każdym wieku!
Centrum Lokalne Żoliborz
14.00-17.00

Ochotnicy ogrodnicy 
Zaangażuj się w budowanie ogrodu społecznego przy CLŻ! Wspólnie planujemy nasadzenia i zbieramy plony, przy okazji zdobywając nowe kompetencje i budząc fantastyczne relacje w otoczeniu zieleni! 
Centrum Lokalne Żoliborz
16.00-18.00

Środowo-Planszowo 
Jeśli w 5 sekund zgadniesz kim są tajniacy, którzy zdołali wsiąść do pociągu wyprzedzając pędzące żółwie i omijając eksplodujące kotki, to znaczy, że to spotkanie jest dla Ciebie! Zapraszamy co środę na planszówki do Centrum Lokalnego Żoliborz. Bierzcie znajomych, nasza bogata kolekcja tytułów (także tych ukrytych w opisie) już na Was czeka! Można dołączyć w każdej chwili.
Centrum Lokalne Żoliborz
17.30-20.00

Chór Mam 
Zapraszamy wszystkie mamy w ciąży i z małymi dziećmi. Nie musisz umieć śpiewać. Bez przesłuchań i ocen! Więcej informacji na Facebooku na grupie "Chór Mam na Żoliborzu".
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu 
10.00-11.30

Kawiarenka sąsiedzka 
Zapraszamy na pogaduchy przy herbatce i ciastku w sąsiedzkim gronie! Zapewniamy miłą atmosferę, puzzle, książki. Zachęcamy do przyniesienia ze sobą prasy albo krzyżówek.
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu 
15:30-17:30

Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy: String Art – Międzypokoleniowe Warsztaty Artystyczne. 
String art to technika tworzenia przestrzennych obrazków na drewnianej tabliczce. Do wykonania obrazu potrzebne są gwoździe będące stelażem dzieła oraz włóczka, która wypełni stworzony z nich wzór. Technika ta sprawdzi się przy indywidualnej jak i przy wspólnej pracy dorosłych i dzieci. Na warsztaty zapraszamy osoby dorosłe, seniorów, rodziców z dziećmi. Obowiązują zapisy tel (22) 839-04-20. Warsztaty realizowane ze środków Budżetu Obywatelskiego.
Wypożyczalnia dla Dorosłych nr 13
16:30
Zapisy pod numerem tel. 22 839 04 20


𝟐𝟓 𝐤𝐰𝐢𝐞𝐭𝐧𝐢𝐚 (𝐜𝐳𝐰𝐚𝐫𝐭𝐞𝐤)
 

Retroklub: idziemy na wystawę do Zamku Królewskiego 
„Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych” to wystawa łącząca przeciwne bieguny twórczości artysty, pozwalając docenić pełnię jego wszechstronnego kunsztu. Stanowi przy tym wyjątkową okazję, by zobaczyć zebrane w jednym miejscu dzieła pochodzące z kolekcji prywatnych, niezmiernie rzadko prezentowane publicznie. Oprowadzanie z przewodnikiem.
Żoliborski Dom Kultury - Fort Sokolnickiego
18:00
Zapisy: [email protected], 517 161 789

Warszawski Tydzień Międzypokoleniowy – warsztaty plastyczne 
Rodzinne warsztaty artystyczne - etui na okulary oraz świeczniki metodą decoupage.
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz: Wypożyczalnia nr 16
17:00-19:00
Zapisy w placówce

Klub Podróżników Neli Małej Reporterki 
Zapraszamy na spotkania młodych pasjonatów podróży. Podczas zajęć dzieci poznają dalekie kraje i inne kultury. Zajęcia dla dzieci w wieku 5-8 lat.
Biblioteka dla Dzieci nr XX
16:30
Zapisy pod numerem tel. 22 839 04 20

Krąg mocy dla osób w spektrum ADHD 
Warsztaty rozwojowe w nurcie psychoedukacji, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, porozumienia bez przemocy i arteterapii. Dla kogo? Dla osób dorosłych w spektrum ADHD (z diagnozą lub doświadczające objawów typowych dla ADHD) chcących uczestniczyć w cyklu ośmiu co dwutygodniowych spotkań w stałej grupie. Po co? Wzmocnienie siebie i rozwijanie umiejętności interpersonalnych.
Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu
18:00-21:00
Zapisy e-mailowo: [email protected]

Joga w Forcie 
Yoga jest często postrzegana jako coś, co stanowi wyzwanie dla ciała, wygląda dobrze i wymaga dużej elastyczności. Jednak prawdziwym celem jogi jest powrót do własnego ciała, akceptacja swoich słabości i kultywowanie spokoju w życiu. Joga nie ma być ładna, ma działać. Odważ się stanąć na macie i zmierzyć się z rzeczywistością, niezależnie od tego jak niekompletna i przeciętna może Ci się wydawać.
Żoliborski Dom Kultury - Fort Sokolnickiego
17:30-18:30
Zapisy poprzez www.strefazajec.pl

Planszówki 60+ 
Zapraszamy wszystkie osoby 60+, które chcą w miłej atmoferze ćwiczyć pamięć i poznawać nowe osoby przy kawie i herbacie. Gry planszowe zostały dopasowane pod kątem długiego zachowania sprawności umysłu przez specjalistki ze Stowarzyszenia Rozwiń Się.
Centrum Lokalne Żoliborz
12.30-15.00

Szycie i tycie
Pogotowie krawieckie i foodsharingowe - czyli ubrania i obiad z odzysku - upcykling przy jedzeniu: zapraszamy na spotkania upcyklingowe, na których ratujemy i przerabiamy stare ubrania oraz robimy przepyszne dania z odratowanych przez Anię i Marka produktów. Nie marnujemy! Wszystko wykorzystujemy!
Centrum Lokalne Żoliborz
16:00-18:30

Twórcze pisanie dla seniorek i seniorów 
Spisujemy wspomnienia i historie rodzinne. Jak to robić? Warsztaty pisarskie z Anną Błaszkiewicz – redaktorką, dziennikarką, socjolożką. Zajęcia będą poświęcone spisywaniu wspomnień i rodzinnych opowieści. Inspiracji do pisania dostarczą uczestnikom m.in. fotografie z rodzinnych albumów, pamiątkowe przedmioty, listy i pocztówki sprzed lat, dzienniki i pamiętniki. Prowadząca zapewnia przyjazną atmosferę. Spotkanie finansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego 2024 w ramach projektu „Senior w Bibliotece”.
Czytelnia Naukowa nr XVI
16:00-18:00
Zapisy pod numerem tel. 22 832 23 68

Bezpłatne konsultacje z matematyki i geometrii wykreślnej 
Konsultacji udziela doświadczona nauczycielka akademicka, emerytowana wykładowczyni Politechniki Warszawskiej, wolontariuszka Czytelni Pod Sowami.
Czytelnia Pod Sowami
16:00-18:00

Spotkania śpiewających seniorów
Wspólne muzykowanie przy akompaniamencie (pianino).
Żoliborskie Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów
11.00-13.00


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h