Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 00:27

Filmowy weekend w muzeum - Oblicza Zagłady

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Polski w dniach 20 i 21 kwietnia zorganizowało weekendowy przegląd filmów o tematyce związanej z Zagładą Żydów w czasie II wojny światowej.
Filmowy weekend w muzeum - Oblicza Zagłady
Strefa interesów

Źródło: Gutek Film

W tym artykule przeczytasz o:

  • weekendzie filmowym w Muzeum Historii Polski
  • programie pokazów
  • tytułach i godzinach seansów filmów z repertuaru

Po zakończeniu wojny temat Zagłady znalazł szerokie odbicie w kinie. Powstawały produkcje niezwykle różnorodne. Aby tę różnorodność zobrazować podczas przeglądu zaprezentowane zostaną trzy zupełnie różne filmy, pochodzące z różnych epok i krajów. Każdy z nich pokazuje, jak o Zagładzie mówiono i jak będzie się mówić. Przegląd odbędzie się w Audytorium Muzeum Historii Polski, w Cytadeli Warszawskiej, przy ulicy Gwardii 1. Partnerem wydarzenia jest Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma.

Program:
Sobota, 20 kwietnia

 

16.00 Strefa interesów (2023, 105’), reż. Jonathan Glazer

Uhonorowana dwoma Oscarami polsko-brytyjska koprodukcja to z pewnością jeden z najważniejszych filmów historycznych ostatnich lat. Jest to także dzieło przełomowe, będące elementem przejścia od kina Zagłady do nowego spojrzenia na nią — już nie z perspektywy świadków. Strefa interesów pokazuje idylliczne życie Rudolfa Hoessa — komendanta obozu Auschwitz-Birkenau — i jego rodziny, w willi położonej tuż przy murze obozu, w którym dzieje się jedna z największych zbrodni w historii ludzkości. Reżyser nie pokazuje nam jej jednak bezpośrednio. Film Glazera spotkał się z bardzo pozytywną opinią krytyków jak i publiczności. 

Bilety: 10 zł - ulgowy/15 zł - normalny

17.45 Rozmowa o tym, jak Zagłada jest pokazywana w kinie

Uczestnikami spotkania będą filmoznawca dr Łukasz Jasina oraz historyk dr Mikołaj Mirowski. Podczas rozmowy postaramy się odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku zmierza kino opowiadające o zbrodniach II wojny światowej. Czy osiem dekad po jej zakończeniu w dalszym ciągu traktujemy ją jako wydarzenie niemalże współczesne?

Wstęp na rozmowę wolny. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia.

 

Niedziela, 21 kwietnia

 


 

16.00 Życie jest piękne (1997, 116’), reż. Roberto Benigni
Wstęp do filmu: dr Łukasz Jasina

Zasadniczo pierwsza w historii komedia o Zagładzie. Na początku wzbudziła wiele kontrowersji, ostatecznie jednak zdobyła uznanie krytyków, publiczności i została nagrodzona kilkoma Oscarami. Sentymentalna opowieść o miłości, ślubie i szczęśliwym życiu żydowskiej rodziny w przedwojennych Włoszech w pewnym momencie zmienia się we wzruszającą historię o ojcu, który w obozie wzorowanym na Auschwitz, próbuje oszukać własne dziecko i oszczędzić mu horroru wojny.

Film Benigniego — grającego tu również główną rolę męską — choć nie opowiada wprost o historii Zagłady, to z uwagi na ogólnoludzkie wartości i pochwałę człowieczeństwa, jest uznawany za jeden z ważniejszych filmów o Zagładzie.

Wstęp wolny

 

18.30 Śmierć Zygielbojma (2021, 86’), reż. Ryszard Brylski
Wstęp do filmu: dr Łukasz Jasina

Trzecia propozycja w naszym przeglądzie to film o Szmulu Zygielbojmie, zapomnianym polsko-żydowskim polityku, członku Rady Narodowej RP na uchodźstwie, który popełnił wiosną 1943 roku samobójstwo w proteście przeciwko milczeniu Aliantów wobec Zagłady polskich Żydów. Sam film skupia się wokół wątku dziennikarskich poszukiwań związanych z jego śmiercią. Młody brytyjski dziennikarz stopniowo zaczyna zdawać sobie sprawę ze skali dokonującej się na wschodzie ówczesnej Europy zbrodni. Produkcja wzbudziła kontrowersje zarówno po prawej i po lewej stronie polskiej sceny politycznej.

Bilety: 10 zł - ulgowy/15 zł - normalny
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h