Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 13:29

Mniej betonu, więcej zieleni

Ponad 31 tys. mkw. – tyle betonu usunęły w ubiegłym roku miejskie jednostki i zastąpiły go roślinnością. Efekty tych działań można zobaczyć na placach, skwerach, w parkach, przy ulicach i na podwórkach. W tym roku planowane są kolejne rozpłytowania.
Mniej betonu, więcej zieleni
Skwer Integrator na Bielanach

Źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Plac Bankowy, skwer Integrator na Bielanach, park Pole Mokotowskie, skwer Jacka Kaczmarskiego – to tylko kilka lokalizacji, w których w ubiegłym roku w wybetonowanych dotychczas miejscach pojawiła się zieleń. Powierzchnie nieprzepuszczalne likwidowano również na miejskich podwórkach, np. na Bielanach, na Żoliborzu czy też w Śródmieściu. Łącznie w 2023 r. miejskie jednostki usunęły ponad 31 tys. mkw. betonu. Jego miejsce zajęła różnorodna roślinność: drzewa, krzewy, byliny czy trawy ozdobne.

Z nadejściem wiosny zieleń rozkwitła w miejscach, gdzie wcześniej był beton. Dzięki realizacji pięciu zeszłorocznych projektów z budżetu obywatelskiego nowa roślinność pojawiła się w sześciu warszawskich dzielnicach: na Białołęce (ul. Światowida), Bielanach (ul. Żeromskiego), Mokotowie (ul. Chełmska), Pradze-Południe (ul. Grochowska), Pradze-Północ (ul. Jagiellońska) i w Śródmieściu (ul. Świętokrzyska i wybrane skrzyżowania na Muranowie). Pomysły mieszkańców zrealizował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy (ZZW).

W ramach tych projektów miejscy ogrodnicy rozpłytowali niemal 900 mkw. Na utworzonych rabatach posadzono m.in. irgę błyszczącą, różę ‘Fairy Dance’, rogownicę kutnerowatą, śmiałka darniowego, kocimiętkę, szałwię omszoną, trzcinnika ostrokwiatowego, seslerię jesienną, czosnek ozdobny, miskant chiński i różne rodzaje tulipanów. Na samej ul. Chełmskiej przybyło 30 nowych olsz. W wybranych miejscach pojawiły się też nowe ławki i kosze. Działania związane z odbetonowaniem miasta są kontynuowane przez ZZW także w tym roku.

Na 2024 rok podobne projekty ma zaplanowane też Zarząd Dróg Miejskich. Drzewa, krzewy i kwiaty zastąpią beton na Żoliborzu, przy centralnym w dzielnicy placu Wilsona, nowa zieleń ma się też pojawić na ul. Saskiej.

Kolejne edycje budżetu obywatelskiego potwierdzają, że mieszkańcom mocno zależy na tym, by w stolicy było coraz bardziej zielono. W ubiegłym roku dzięki ich głosom aż 50 mln zł, czyli połowę dostępnej kwoty, przyznano właśnie na projekty związane z zielenią. Jak będzie w tegorocznej edycji? O tym zdecydują warszawiacy. Głosowanie potrwa od 15 do 30 czerwca br.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
pochmurnie

Temperatura: 27°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1016 hPa
Wiatr: 11 km/h