Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 maja 2024 02:00

Koalicja Obywatelska zwycięża w wyborach do sejmiku Mazowsza

Według wyników exit poll wybory do sejmiku województwa mazowieckiego wygrała Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 33 proc. wyborców.
Koalicja Obywatelska zwycięża w wyborach do sejmiku Mazowsza

Autor: TT

Źródło: Sejmik Mazowsza

W tym artykule przeczytasz o:

  • sondażowych wynikach do sejmiku województwa mazowieckiego
  • kto będzie rządził na Mazowszu
  • jak wyniki na Mazowszu mają się do wyników w skali kraju 

Według badania exit poll Ipss dla TVP, TVN i Polsatu w województwie mazowieckim wygrała Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 33 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 32,4 proc, a trzecie - Trzecia Droga - z poparciem 17,1 proc. Nie wiadomo, czy do sejmiku wejdzie Lewica, której wynik może nie gwarantować zdobycia mandatu.

Przypomnijmy, że w ostatniej kadencji sejmikiem wojewódzkim rządziła koalicja KO (18 radnych) i PSL (8 radnych), choć największy był klub PiS (24 radnych). Marszałkiem Mazowsza od 2001 roku jest Adam Struzik z PSL, który mimo sporów między koalicjantami na Mazowszu ma szansę zachować stanowisko.

Przypomnijmy, że w wyborach do sejmików w całym kraju wygrało PiS z poparciem 33,7 proc. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska - 31,9 proc. a na trzecim - Trzecia Droga z wynikiem 13,5 proc.  To jednak KO zwyciężyła aż w 10 województwach, a PiS zaledwie w 6 i wcale nie jest powiedziane, że nawet tam, gdzie PiS zwyciężył, uda się stworzyć większościową koalicję. Wygląda zatem na to, że PiS, choć z fanfarami odtrąbił ustami prezesa Kaczyńskiego dziewiąte z kolei wyborcze zwycięstwo, to będzie to w istocie jednak być może bardziej dotkliwa porażka niż w wyborach parlamentarnych, bo PiS straci władzę w kilku województwach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 19 km/h