Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:28

Kwiecień w Forcie Sokolnickiego

Kwietniowe wydarzenia w Forcie Sokolnickiego. Cykliczne spotkania, specjalne wydarzenia i nowe spontaniczne inicjatywy.
 • Źródło: Żoliborski Dom Kultury
Kwiecień w Forcie Sokolnickiego

Źródło: Żoliborski Dom Kultury

W tym artykule przeczytasz o:

 • programie wydarzeń cyklicznych w Forcie Sokolnickiego
 • specjalnych spotkaniach
 • nowych, spontanicznych inicjatywach

Fort Sokolnickiego w kwietniu:

 

Yoga jest często postrzegana jako coś, co stanowi wyzwanie dla ciała, wygląda dobrze i wymaga dużej elastyczności. Jednak prawdziwym celem jogi jest powrót do własnego ciała, akceptacja swoich słabości i kultywowanie spokoju w życiu. Joga nie ma być ładna, ma działać. Odważ się stanąć na macie i zmierzyć się z rzeczywistością, niezależnie od tego jak niekompletna i przeciętna może Ci się wydawać.

Ćwiczę jogę od 13 lat i poznałam jej różne style. Moja 10-letnia praktyka Ashtanga Jogi, dwuletnie szkolenie nauczycielskie w Sivananda Joga oraz dalsze szkolenia w Yin Jodze i Mantra Jodze pokazały mi, że droga Jogi jest różnorodna i zawsze można nauczyć się czegoś nowego.

W trakcie własnej praktyki zauważyłam, że moje potrzeby fizyczne i emocjonalne się zmieniają, więc mogę dostosować Jogę do swoich potrzeb: Kiedy jestem wyczerpana i niespokojna, wykonuję delikatną i relaksującą Yin Jogę, kiedy jestem pełna energii, ćwiczę intensywną Hatha Jogę dla wzmocnienia fizycznego, a kiedy czuję brak równowagi, wykonuje Joga Flow dla stabilizacji mentalnej.Te różnorodne podejścia integruję również w naszych wspólnych zajęciach Jogi. Tutaj możesz nauczyć się być sobą: bez rywalizacji, porównywania się z innymi ani presji – tylko ty w swojej całej indywidualności, z własnymi, osobistymi potrzebami. Do zobaczenia na macie! Namasté

Simona: Jestem berlinianką z polskimi korzeniami, ostatnio lubię gotować, choć nie zawsze mi to wychodzi i cieszę się na wiosnę w Warszawie.

 • 04.kwi / czwartek / 17:00 Doniczki hand-made
 • Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed warsztatami.

Masz dużo roślin i zawsze brakuje ci doniczek? Na warsztatach nauczysz się jak zrobić doniczkę z… zaprawy do płytek!

 • 04.kwi / czwartek / 19:15 – 20:45 / PięknoPole: Eau de Żoli – olfaktoryczne eliksiry
 • Koszt: 120 zł. Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed warsztatami.

Eau de Żoli to spotkanie, na którym będziesz kreatorką(rem) zapachów. Stworzysz wyjątkowe dzieło, inspirowane wspomnieniem olfaktorycznym z zielonej dzielnicy, którą odwiedził David Bowie, zapachem patchouli i kadzidła… zapachem kontrkultury. Spróbujesz zacytować intrygującą woń, tkwiącą w wspomnieniu o żoliborskim spacerze. A może wykonasz eliksir Żoliborza z inspiracją Fortu Sokolnickiego, zapachu kamienia, mchu, drewna? Tworząc szkic do receptury posłużysz się wyłącznie tym, co stworzyły rośliny – absolutami, ekstraktami i olejkami eterycznymi. Odwołasz się do pradawnych metod sztuki perfumiarstwa. Prowadzenie: Agnieszka Saks

 • 8.04 / czwartek / 16:00 / Społeczne Archiwum Fortu – zbieranie i skanowanie fotografii
 • Skanowaniu będzie też towarzyszyło robienie kolaży.
 • Wstęp wolny

Tworzymy Społeczne Archiwum Fortu! Poszukujemy zdjęć i dokumentów związanych z Fortem Sokolnickiego i jego okolicą, np. Parkiem Żeromskiego. Czekamy na pamiątki z Waszych rodzinnych archiwów – a my je zeskanujemy i zdigitalizujemy. Razem dowiemy się więcej o miejscu ważnym na mapie naszej dzielnicy. Specjaliści ze Stowarzyszenia „Masław” pomogą Wam także w identyfikacji zdjęć, które przyniesiecie na dyżur.
Liczymy na pomoc żoliborzan!

 • 11.kwi / czwartek 13:00 i 18:00 / Spotkanie z makramą – żaba
 • Poziom zaawansowany
 • Koszt: 10 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Na warsztatach wymagana jest znajomość podstawowych węzłów z makramy.
Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy.

Zajęcia przeznaczone dla osób, które chcą własnoręcznie wykonać skrzynkę narzędziową z drewna. Każdy z uczestników robi własną skrzynkę. Zaczynamy od poznania zasad BHP, a następnie przechodzimy do mierzenia, cięcia, szlifowania i skręcania poszczególnych elementów. Gwarantowana spora dawka wiedzy, i praktycznej nauki obróbki drewna, a to wszystko w kameralnej grupie i dobrej atmosferze. Prowadzenie: Agnieszka Bykowska-Giler “Dama z wiertarką”.

 • 13.kwi sobota 12:00 Smok Wawelski – Teatr NEMNO
 • Spektakl od lat 4
 • Bilety: 20 zł. Dostępne na Biletyna.pl od 18.03: https://bilety.io/CK0zF

Pewnego razu, kolekcjoner znajduje magiczny lewy but. Postanawia odnaleźć but prawy i tak trafia do królestwa Króla Kraka, od którego dowiaduje się, iż jego gród nękany jest przez okrutnego Smoka, który codziennie pożera na śniadanie owcę. Do królestwa przybywają śmiałkowie licząc na wygraną z bestią i zacną nagrodę. Komu uda się pokonać Smoka? Dowiecie się przychodząc na spektakl.
Scenariusz i reżyseria: Henryk Hryniewicki
Scenografia: Dagmara Jemioła-Hryniewicka
Muzyka: Miłosz Markiewicz

 • 13.kwi / sobota / 13:30 / Sztuka natury dla dzieci: Land Art
 • Dla dzieci w wieku od 4 lat. Uwaga: warsztaty są terenowe, wymaga obecność rodzina lub opiekuna.
 • Koszt 10 zł. Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Warsztaty terenowe na pograniczu natury i sztuki. Warsztaty sa formą ekspresji twórczej, podczas której relaksując się integrujemy się z przyrodą. Podczas warsztatów powstają ulotne w swoim rodzaju dzieła, które harmonizują z naszymi emocjami. Materią, z której są dary ziemi.

 • 15.kwi / poniedziałek / 19:00 Maria Kiesner – malarstwo. Wernisaż
 • Wstęp wolny
 • Wystawa czynna od poniedziałku do środy w godz. 15:00-19:00 oraz podczas odbywających sie wydarzeń. Wystawa czynna do 8 maja.

Maria Kiesner (ur. 1976) – popr. Maria jest absolwentką Wydziału Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom zrobiła pod kierunkiem prof. J. Modzelewskiego w 2002 r.). W 2009 r. obroniła doktorat pod tytułem „Miasto przed burzą” na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 2005 i 2007 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracuje w Kolegium Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. W roku akademickim 2015/2016 pracowała jako asystent w pracowni Malarstwa i Rysunku Prof. Andrzeja Bieńkowskiego i Prof. Łukasza Korolkiewicza na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP oraz prowadziła samodzielnie pracownię malarstwa w Katedrze Mody Wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie. W 2017 r. decyzją Rady Wydziału Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie uzyskała stopień doktora habilitowanego. Maluję architekturę i pejzaże miejskie. Przedstawiam obiekty realisty¬cznie, ascetycznie i bez sztafażu. Interesują mnie zapomniane relikty socmodernizmu i modernizmu.

 • 16.kwi / wtorek / 16:00 / Żoliborska szkółka roślin cz. 2
 • Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed warsztatami

Zapraszamy na drugą część spotkania Żoliborskiej Szkółki Roślin. Czas na odwiedziny u swojej sadzonki i przeprowadzkę do nowego (Twojego) domu! Opowiemy o najczęstszych błędach popełnianych podczas uprawy roślin, abyście wspólnie wiedli długie, szczęśliwe życie.

 • 18.kwi / czwartek / 17:00 / Paprotka w słoiku
 • Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed warsztatami.

Paprotka to rodzaj roślin występujący na wszystkich kontynentach półkuli północnej, a także w południowej Afryce i Ameryce Południowej. Dlaczego by nie zaprosić tej wdzięcznej rośliny do domu?
Na warsztatach przygotujemy podłoże dla rośliny, umieścimy ją w słoiku, a na koniec pomalujemy słoik w unikalne wzory.

 • 18.kwi / czwartek / 18:00 / Retroklub: idziemy na międzypokoleniowy spacer po Warszawie
 • Spotkanie dla seniorów i seniorek.
 • Zapisy: [email protected] lub 517 161 789

Szlak Murali na Muranowie to malowana historia żydowskiej kultury przez lata. Szlak obejmuje historię przedwojenną, okupację oraz powojenną odbudowę dzielnicy, która jak feniks z popiołów powstała na popiołach historii. W autorską podróż po Warszawie zabierze nas Jędrzej Kamzelewski, przewodnik warszawski. Start: przy wejściu do Kina Mauranów

 • 18.kwi / czwartek / 19:15 – 20:45 / PięknoPole: Recyrkulacyjny sitodruk
 • Koszt: 120 zł
 • Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed warsztatami

Przesiej swoją szafę i przynieś ulubione bluzy, koszulki i spodnie na spotkanie z sitodrukiem. Przez gęste sito naniesiemy graficzne motywy, inspirowane żoliborskim krajobrazem. Powstaną niepowtarzalne i wyjątkowe kreacje w recyrkulacyjnym stylu PięknoPola. Prowadzenie: Agnieszka Saks

 • 22.kwi / poniedziałek / 17:00 / PięknoPole: Sady Żoliborskie – przeszłość zaklęta w roślinach #1 – spacer

Spacer w Parku Sady Żoliborskie i rozmowa na temat przeszłości tego krajobrazu. Co z niego pozostało, co możemy z niego wyczytać? Przyjrzymy się echom dawnych czasów w postaci roślin. Zwrócimy uwagę na gatunki, które rosły niegdyś na terenie żoliborskich ogrodów działkowych a które nadal są obecne teraz w przestrzeni osiedla. Prowadzenie: Daria Worobiej-Szarejko Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed spacerem.

 • 22.04 / poniedziałek / 18:00 / Społeczne Archiwum Fortu – podsumowanie
 • Wstęp wolny

Podsumowanie kwerendy dotyczącej Fortu Sokolnickiego i okolic, którą przez ostatnie dwa miesiące prowadzili badacze ze stowarzyszenia Miłośników Ziemi Mazowieckiej “Masław” oraz prezentacja materiałów przekazanych przez żoliborzan do Społecznego Archiwum Fortu.

 • 23.kwi / wtorek / 18:00 / Zadziorny Klub Filmowy
 • Wstęp wolny

Prowadzenie: Maciej Misztal

 • 24.kwi / środa / 16:00 – 18:00 / PięknoPole: Sady Żoliborskie – przeszłość zaklęta w roślinach #2 – konsultacje
 • Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Konsultacje i rozmowa o tym, czy warto oraz jak kultywować przeszłość krajobrazu za pomocą roślin. Co sadzić w ogródkach lokatorskich i na balkonach, aby wspierać pamięć krajobrazu Sadów Żoliborskich? Podczas konsultacji, pomożemy dobrać rośliny, które nie tylko będą ozdobą waszych przestrzeni, ale będą niosły treść kulturową. Prowadzenie: Daria Worobiej-Szarejko.

 • 25.kwi / czwartek / 18:00 / Retroklub: idziemy na wystawę do Zamku Królewskiego
 • Spotkanie dla seniorów i seniorek.
 • Zapisy: [email protected] lub 517 161 789

Matejko nieznany. Dzieła z kolekcji prywatnych” to wystawa łącząca przeciwne bieguny twórczości artysty, pozwalając docenić pełnię jego wszechstronnego kunsztu. Stanowi przy tym wyjątkową okazję, by zobaczyć zebrane w jednym miejscu dzieła pochodzące z kolekcji prywatnych, niezmiernie rzadko prezentowane publicznie. Szczególnie liczną reprezentację wśród tych prac stanowią portrety.
Mało kto jest świadom, że stanowiły aż blisko jedną trzecią wszystkich obrazów namalowanych przez Jana Matejkę. Oprowadzanie z osobą przewodnicką.

 • 25.kwi / czwartek / 13:00 i 18:00 / Spotkanie z makramą – kwiatowy brelok
 • poziom początkujący
 • Koszt: 10 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy.

 • 25.kwi / czwartek / 18:00 / Żoliborski Klub Literacki: Światowy Dzień Książki i Rok Melchiora Wańkowicza
 • Wstęp wolny

Melchior Wańkowicz to najwybitniejszy polski reporter, który mieszkał na Żoliborzu całe międzywojnie. Pomnikiem tych lat jest kultowa dla żoliborzan książka “Ziele na kraterze” obecna w każdej porządnej bibliotece publicznej i domowej na Żoliborzu.

Program wydarzenia:

 1. Pokaz filmu dokumentalnego pt. MÓJ PRADZIADEK WAŃKOWICZ (reż. Piotr Morawski)
  Wprowadzenie do projekcji filmu: Piotr Morawski.
 2. Refleksje obecnych na spotkaniu autorów na temat książki “Ziele na kraterze”: Aktor czyta fragmenty “Ziela na kraterze” i koncert “Poezja śpiewana” wykonawcy: m.in. Jacek Flasiński, Antonina Kokszar, Jan Faryna.

Gospodarz spotkania: Bogusław Falicki.

 • 25.kwi / czwartek / 19:15 – 20:45 / PięknoPole: Cu-downe bransolety z miedzi
 • Koszt: 120 zł. Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed warsztatami.

Mieć czy nie mieć? Zdecydowanie – miedź! Najlepiej w postaci własnoręcznie wykonanej bransolety. Czekamy na chętnych do cięcia, gięcia i młotkowania. Zachęcamy do przygotowania wzorów i symboli, które będą przeniesione na powierzchnię metalu metodą wytrawiania. Powstała w ten sposób bransoleta może być rodzajem amuletu. Miedź symbolizuje miłość i równowagę. Jest niezbędna w procesie odradzania się krwi w organizmie. Pierwiastek ten może wchłaniać się przez skórę poprzez kontakt z miedzianą biżuterią. Naprawdę Cu-downie:) Prowadzenie: Agnieszka Saks

 • 20-21.04 / sobota-niedziela / 11:00-15:00 / Wiosenny Weekend z Rękodziełem: Mazowsze

Zapraszamy na warsztaty i spotkania rękodzielnicze oraz koncerty zespołów, inspirujących się folkiem. Szczegółowy program wydarzeń dostepny na www.zoliborskidomkultury.pl od 25 marca. Na niektóre warsztaty obowiązuja zapisy poprzez StrefaZajec.pl. Zapisy od 3 kwietnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 24 km/h