Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 25 czerwca 2024 05:02
Reklama

Jest szansa na reaktywację basenu przy Zajączka?

Remont pływalni w Zespole Szkół Elektronicznych przy Zajączka zapowiedział podczas wizyty na Żoliborzu prezydent Warszawy i kandydat na kolejną kadencję Rafał Trzaskowski. Problem w tym, że drugi basen obiecywany był już w 2018 roku. Tymczasem pływalnia na Zajączka jest nieczynna od 22 lat.
Jest szansa na reaktywację basenu przy Zajączka?

Źródło: UD Żoliborz

W tym artykule przeczytasz o:

  • obietnicy renowacji basenu przy Zajączka
  • ekspertyzach wskazujących, że obiekt wymaga gruntownej odbudowy 

Prezydent miasta Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej na Żoliborzu 14 marca wymienił priorytetowe inwestycje do zrealizowania na Żoliborzu. Sęk w tym, że wymienił też takie, których nie udało się zrealizować w trakcie 5,5 roku trwania obecnej samorządowej kadencji. Już w 2018 r. Platforma Obywatelska obiecywała przecież drugi basen na Żoliborzu i remont zabytkowego stadionu RKS Marymont. Trzaskowski dołożył do tego teraz rewitalizację parku Kaskada. Tymczasem w sprawie remontu stadionu Marymontu w ubiegłym roku coś się wreszcie ruszyło, a pływalnia w "Elektroniku" jest zamknięta od ponad dwóch dekad.  - Właśnie tam od wielu lat nieczynny jest basen i on wymaga gruntownej renowacji - powiedział Rafał Trzaskowski. Czy jest szansa, że po takich zapowiedziach, tak potrzebny na Żoliborzu drugi basen uda się wreszcie uruchomić?

Szanse są na pewno większe niż dotąd, kiedy to dzielnica występowała o środki na renowację basenu, ale w stołecznym budżecie wciąż nie udawało się znaleźć pieniędzy, a basen wciąż był nieczynny i czekał na powrót do czasów świetności. Budynek pływalni przy Zajączka powstawał w latach 1965-1971. Jest częścią kompleksu sportowego, który tworzą także dwie sale gimnastyczne i szatnie. Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni 1500 m2, w którym znajduje się także pływalnia, połączony jest ze szkołą łącznikiem. W 2002 roku wyeksploatowany i przez lata nie remontowany basen został ostatecznie zamknięty ze względu na stan techniczny i od tego czasu czeka na remont. Problem w tym, że remont w tym wypadku nie wystarczy. Przeprowadzona w ubiegłym roku ekspertyza techniczna wykazała bowiem, że basen trzeba by w znacznej części rozebrać i odbudować, a część obiektu wręcz zbudować na nowo. Prace rozbiórkowe miałyby między innymi dotyczyć samej niecki basenowej, zaplecza i piwnic.

Przebudowa pływalni przy "Elektroniku" nie była, mimo składanych obietnic, ujęta w wieloletniej prognozie finansowej. Deklaracja Trzaskowskiego może jednak ten stan zmienić i uda się wreszcie pozyskać środki na opracowanie dokumentacji projektowej i oszacować koszty odbudowy basenu. Bardzo by się przydał!


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ