Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 11:37

Filmowy weekend - Marzec'68

Podczas kolejnego filmowego weekendu (23-24 marca) Muzeum Historii Polski pokaże, jak polska kinematografia na przestrzeni lat rozliczała się z wydarzeniami z marca 1968 roku.
Filmowy weekend - Marzec'68
Marzec'68

Źródło: MHP

W tym artykule przeczytasz o:

  • weekendzie filmowym w Muzeum Historii Polski
  • programie pokazów
  • tytułach i godzinach seansów filmów z repertuaru

Wydarzenia nazywane zazwyczaj Marcem ‘68 to antysemicka nagonka realizowana przez władze partyjne i państwowe w 1967 i 1968 roku. Kojarzona jest przede wszystkim ze studenckim buntem, ale trwała dłużej od niego. Jej skutki odczuwamy do dziś. Podczas kolejnego filmowego weekendu (23-24 marca) w Muzeum Historii Polski będzie można zobaczyć, jak polska kinematografia na przestrzeni lat rozliczała się z tymi zdarzeniami. Jak to czasem bywa — filmy te więcej mówią o czasach, w których je zrobiono. W sobotę 23 marca po filmie odbędzie się rozmowa o Marcu ’68 w kinie!

Program:

Sobota, 23 marca

16.00 „Marzec ‘68” (2022, 117’) Reż. Krzysztof Lang

Najnowsza polska produkcja dotycząca tej tematyki. Z pozoru melodramat, ale podejmuje kwestię rozdzielającej ludzi historii. Film także pokazuje jak zmienia się nasz sposób myślenia o Marcu ‘68.
Warszawscy studenci protestują przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza Teatru Narodowego „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Wśród nich są także Hania i Janek. Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Młodzi i szaleńczo w sobie zakochani, niczym w dramacie Szekspira „Romeo i Julia”, w ogarniętym buntem kraju, walczą o swoje uczucie. Czy ich miłość przetrwa?

Bilety w cenie: 15/10 zł

18.00 Rozmowa o Marcu ’68 w kinie

W rozmowie weźmie udział historyk prof. Jerzy Eisler — konsultant filmu „Marzec ‘68” oraz Janusz Zaorski — reżyser, wówczas student trzeciego roku, który opowie o swoich osobistych doświadczeniach z tamtego okresu. Dyskusję podprowadzi filmoznawca dr Łukasz Jasina.

Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia.

 

Niedziela, 24 marca

16.00 „1968. Szczęśliwego Nowego Roku” (1992, 89’) Reż. Jacek Bromski

Wprowadzenie do filmu: dr Łukasz Jasina

Autorska próba kina politycznego w wykonaniu Jacka Bromskiego. Do dziś jest to jedyny, polityczny film o tamtych wydarzeniach.

Nowy Rok 1968 Agnieszka Bergman wita wraz z przyjaciółmi z Uniwersytetu Warszawskiego w górach. Odwiedza ją ojciec, sekretarz KC, Jerzy Bergman. Z dyskusji z młodym ludźmi wynika, że są oni krytycznie nastawieni do istniejącej w kraju sytuacji. Jest marzec 1968 — miesiąc demonstracji i strajków na wyższych uczelniach. Agnieszka, zakochana w jednym ze strajkujących studentów, postanawia włączyć się w akcję. Zostaje zatrzymana co staje się pretekstem do usunięcia jej ojca z KC PZPR.

 


18.00 „Marcowe migdały” (1989, 89’) Reż. Radosław Piwowarski

Wprowadzenie do filmu: dr Łukasz Jasina

Sentymentalne i pełne autorefleksji „Marcowe migdały” opowiadają o zwykłych licealistach z polskiej, gomułkowskiej prowincji — również tam miały miejsce wydarzenia marcowe. Film Piwowarskiego to ciepło i nostalgia a zarazem ciekawa analiza tamtych czasów.

Początek marca 1968 roku, mieszkańcy małego Lublimia czekają na dworcu, by powitać pociąg przyjaźni z Czechosłowacji. Wśród nich są uczniowie i nauczyciele miejscowego liceum. Tymczasem pociąg nie zatrzymuje się. Mimo to Tomek - szkolny literat i fotograf — otrzymuje od dyrektorki polecenie opisania w gazetce ściennej serdecznego przyjęcia czeskich przyjaciół. Chłopiec odmawia. To pierwszy moment, gdy wielka historia wdziera się do beztroskiego świata młodych ludzi, zmieniając ich życie na zawsze.

Bilety w cenie: 15/10 zł


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ