Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:41

Dodatkowe dotacje na odnawialne źródła energii w Warszawie

W marcu rusza dodatkowy nabór wniosków o dotacje na odnawialne źródła energii. W tym roku miasto ma zabezpieczone na ten cel 19 mln zł.
  • Źródło: UM Warszawa
Dodatkowe dotacje na odnawialne źródła energii w Warszawie

Źródło: UM Warszawa

W tym artykule przeczytasz o:

  • dodatkowym naborze wniosków na OZE w Warszawie
  • kto może skorzystać z dofinansowania?
  • pozostałych dotacji ekologicznych w stolicy 

Pierwszy nabór zakończył się w styczniu. Warszawianki i warszawiacy złożyli w sumie 600 wniosków, dla których miasto może przyznać łącznie około 10 mln zł. W budżecie na dotacje na OZE do rozdysponowania pozostaje jeszcze 9 mln zł.

Aby uzyskać dofinansowanie, wypełniony wniosek należy złożyć w Wydziale Obsługi Mieszkańców dowolnego Urzędu Dzielnicy lub przesłać pocztą do Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (Aleje Jerozolimskie 44; 00-024 Warszawa). Dokumenty można składać od 1 marca do 30 kwietnia br.

Spośród dotacji przyznanych w latach 2019-2023, najwięcej – ponad 3,5 tys. – dotyczyło dofinansowania do montażu paneli fotowoltaicznych. Dalej w kolejności były pompy ciepła i kolektory słoneczne. W 2022 i 2023 roku wpłynęło także kilka wniosków na montaż turbin wiatrowych.

Kto może skorzystać z dofinansowania?
O miejskie wsparcie mogą ubiegać się m.in. osoby fizyczne, przedsiębiorcy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czy fundacje. Dotacja może zostać przyznana na montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych. Maksymalna wysokość dotacji waha się od 15 do nawet 40 tys. zł i jest zależna od wyboru konkretnej instalacji OZE: paneli fotowoltaicznych; pomp ciepła – powietrznych i gruntowych; kolektorów słonecznych lub turbin wiatrowych.

Co ważne, nieruchomość, dla której ma być przyznane dofinansowanie, nie może być ogrzewana źródłem ciepła na paliwo stałe ani olej opałowy. Trzeba też pamiętać, że rozpoczęcie realizacji inwestycji nie może nastąpić przed zawarciem umowy o udzielenie dotacji.

Pozostałe eko-dotacje
Nadal trwa również nabór wniosków na miejskie dotacje na: likwidację azbestu, podłączenie nieruchomości do miejskiej sieci kanalizacyjnej oraz na tzw. małą retencję. Dla tych inwestycji termin składania dokumentów mija z końcem marca br.

Przez cały rok przyjmowane są natomiast wnioski o dofinansowanie likwidacji źródeł ogrzewania na paliwo stałe albo olej opałowy. Mieszkańcy Warszawy mogą liczyć na wsparcie w wysokości nawet do 70 proc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h