Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 02:11

Filmowy weekend w Muzeum Historii Polski - Tadeusz Kościuszko

Muzealne kino Cytadela zorganizowało w weekend 24 i 25 lutego przegląd filmowy poświęcony Tadeuszowi Kościuszce i filmom, które o nim opowiadają. Znakomita to okazja, aby zobaczyć nie tylko najnowszy film "Kos" z Kościuszką jako jednym z bohaterów, ale i starsze, czasem zapomniane już dziś produkcje, a przy okazji spotkać się z ekspertami, twórcami, filmoznawcami i podyskutować o historii a także o tym, jak jest ona pokazywana w kinie.
Filmowy weekend w Muzeum Historii Polski - Tadeusz Kościuszko

Źródło: Aurum Film

Kościuszko to człowiek - symbol i jeden z najważniejszych Polaków w historii. Kino nigdy jednak nie uznało filmogeniczności tego faktu i nie pojawiał się on zbyt często jako bohater filmowy na dużym ekranie. Teraz się to zmienia. W Muzeum Historii Polski będzie można zobaczyć kinowe wcielenia Tadeusza Kościuszki.

24 lutego

Godz. 16.00  Rozmowa o Kościuszce w kinie 
Czy biografia Kościuszki to dobry materiał na film? Dlaczego jeden z najważniejszych Polaków tak rzadko pojawiał się na dużym ekranie? W rozmowie weźmie udział filmoznawczyni Katarzyna Wajda, krytyk filmowy Łukasz Adamski, historyk, prof. Michał Kopczyński a dyskusję poprowadzi filmoznawca Łukasz Jasina.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przybycia.

Godz. 17.00 „Kos" (2023), Reż. Paweł Maślona
„Kos” to skrzyżowanie Tarantino z Wajdą - powiedział  jeden z naszych gości, Łukasz Adamski. Pierwszy od lat polski film biograficzny o Tadeuszu Kościuszce jest próbą konstrukcji i dekonstrukcji jego biografii zarazem. Nie trzymając się ściśle historycznej linearności poznajemy atmosferę upadającej Rzeczypospolitej - wynaturzenia szlachty, upadek polityczny, pańszczyznę chłopów i powrót przyszłego naczelnika do Polski. Scenariusz filmu nawiązuje do popularnego w tej chwili nurtu "ludowej historii Polski".
Bilety w cenie: 15/10 zł


25 lutego

Godz. 16.00 "Kościuszko pod Racławicami" (1938, 92’) Reż. Józef Lejtes 
Wprowadzenie do filmu: dr Łukasz Jasina
Pełna uroku, kostiumowa ramotka z Tadeuszem Białoszczyńskim i Elżbietą Barszczewską 
w rolach głównych. Wciąż wrażenie robi batalistyczny rozmach tytułowej bitwy, nawiązujący plastycznie do „Panoramy Racławickiej” Kossaka. W atmosferze optymizmu i jedności naród w 1794 roku rusza do boju przeciwko znienawidzonym Moskalom. Na jego czele staje Tadeusz Kościuszko. Pod Racławicami dochodzi do bitwy z Rosjanami, podczas której wsławia się Bartosz Głowacki. Kościuszko zwraca chłopom wolność...
Bilety w cenie: 15/10 zł

 

Godz. 18.00 „Racławice. 1794” (1979, 72’) Reż. Lucyna Smolińska, Mieczysław Sroka
Wprowadzenie do filmu: dr Łukasz Jasina
Jeśli ktoś czuje niedosyt rzetelnej wiedzy historycznej i chciałby zweryfikować, ile historii jest w „Kosie” Pawła Maślony, to „Racławice. 1794” to propozycja dla niego. Jest to najlepszy jak dotąd, dokument o Insurekcji Kościuszkowskiej, będący rzetelną rekonstrukcją wydarzeń, które doprowadziły do racławickiej bitwy. Film został zrealizowany w nurcie fabularyzowanych paradokumentów historycznych i jest wypełniony scenami ukazującymi naczelnika Kościuszkę i jego żołnierzy.
Bilety w cenie: 15/10 zł


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ