Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 13:36

Urodziny Michała Tokaja w Kalinowym Sercu

Już w niedzielę o 19:00 w Kalinowym Sercu bedzie można zobaczyć urodzinowy koncert Michała Tokaja - wspaniałego pianisty, kompozytora i aranżera.
Urodziny Michała Tokaja w Kalinowym Sercu

Źródło: Kalinowe Serce

W tym artykule przeczytasz o:

  • koncercie Michała Tokaja w Kalinowym Sercu
  • gościach koncertu
  • sylwetce twórczej Michała Tokaja

Michałowi Tokajowi gościnnie na scenie będą towarzyszyć Aga Zaryan i Robert Majewski na trąbce. 

Michał Tokaj - pianista, kompozytor i aranżer jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Zadebiutował w 1993 roku grając w kwartecie Kazimierza Jonkisza. Wraz z zespołem Joint Venture został laureatem wielu festiwali jazzowych, w 1999 r. zwyciężył w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej w Katowicach.

Koncertował w USA, Izraelu, Egipcie, Jordanii, oraz w większości krajów europejskich. Współpracował i nagrywał między innymi z Tomaszem Stańko, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Ewą Bem, Andrzejem Olejniczakiem, Robertem Majewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Piotrem Wojtasikiem, Piotrem Baronem, Darkiem Oleszkiewiczem, Grzegorzem Nagórskim, Leszkiem Żądło, Zbigniewem Namysłowskim, Bennie Maupinem, Eddie Hendersonem, Victorem Lewisem, Kevinem Mahoganym i Monty Watersem.

W 2002 roku Michał Tokaj otrzymał nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowy Muzyk Roku, a płyta Agi Zaryan „My Lullaby”, której jest aranżerem i współproducentem, została nominowana w kategorii Jazzowa Płyta Roku. We wrześniu 2004 ukazała się jego autorska płyta „Bird Alone”. Płyta otrzymała Fryderyka w kategorii Jazzowy Album Roku, a jej autor został nominowany w kategorii Jazzowy Muzyk Roku. "Bird Alone" uzyskała tytuł złotej, a następnie platynowej płyty.

Kilka ostatnich lat zaowocowało takimi projektami jak: “Sny” oraz “Ballady na koniec świata” z Grzegorzem Karnasem, Question To All Your Answers” z Jaromirem Honzakiem (kolejny Andel za najlepszy jazzowy album w Czechach) czy „Umiera Piękno” – album Agi Zaryan poświęcony 63 rocznicy Powstania Warszawskiego, na którym można usłyszeć kompozycje pianisty napisane do tekstów polskich poetów okresu II wojny światowej. Płyta zdobyła Fryderyka 2008 w kategorii Album Roku – Muzyka Poetycka. Istotnym wydarzeniem jest udział Michał Tokaj Trio w nagraniu płyty amerykańskiego saksofonisty i klarnecisty basowego Bennie Maupina pt.: „Early Reflections”. Koncerty promocyjne z udziałem pianisty zorganizowano w Los Angeles oraz w Nowym Jorku w kwietniu 2008 roku.

Krążek „Looking Walking Being” będący owocem współpracy z Agą Zaryan wydany w marcu 2010 pod szyldem amerykańskiej wytwórni Blue Note już po miesiącu pokrył się platyną, a Tokaj otrzymał wyróżnienie za Najlepszą Improwizację Jazzową roku 2010 w utworzę „Seeking My Love” oraz Fryderyka w kategorii Jazzowy Kompozytor Roku.

W 2014 roku na rynek weszła druga płyta Michał Tokaj Trio – The Sign. Po 8 latach od ostatniej solowej płyty w styczniu 2022 roku powrócił w roli bandleadera na czele swojej grupy Michał Tokaj Quartet z programem  Monkbook poświęconym Theloniusowi Monkowi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 28 km/h