Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 23:18

Unikatowa złota moneta w kolekcji muzeum na Żoliborzu

Muzeum Historii Polski na Żoliborzu wzbogaciło swoje zbiory o unikatowy zabytek – złotą monetę o wadze 50 dukatów wybitą dla króla Zygmunta III Wazy stemplami studukatówki koronnej z 1621 roku. Ten rodzaj monety to donatywa, czyli nieobiegowy numizmat o wielkiej wartości wybijany na specjalną okoliczność. 50-dukatówka łączona jest z upamiętnieniem zwycięstwa wojsk Rzeczpospolitej nad Imperium Osmańskim pod Chocimiem.
  • Źródło: Muzeum Historii Polski
Unikatowa złota moneta w kolekcji muzeum na Żoliborzu

Źródło: Muzeum Historii Polski

W tym artykule przeczytasz o:

  • wyjątkowo cennym numizmacie, który trafił do Muzeum Historii Polski na Żoliborzu
  • historii i cechach szczególnych monety
  • wyjątkowości numizmatu

Moneta jest absolutnie unikatowa – zakupiony przez Muzeum egzemplarz był jedynym na rynku – należy do najpiękniejszych i najważniejszych dzieł polskiej sztuki medalierskiej. Moneta została wybita w Bydgoszczy. Autorem stempli jest Samuel Ammon – jeden z najwybitniejszych medalierów działających w Rzeczpospolitej w okresie baroku.

Blisko siedmiocentymetrowa moneta jest jedną z największych i najrzadszych monet – obecnie znane są jedynie dwa egzemplarze na świecie: jeden pochodzący ze skarbu z Ławry Peczerskiej przechowywany w rosyjskim Ermitażu oraz ten, zakupiony do kolekcji Muzeum Historii Polski.

Dołączenie do kolekcji tego wyjątkowego numizmatu będącego symbolem potęgi Rzeczpospolitej początków XVII wieku i świadectwem rozwoju kraju w okresie rządów pierwszego monarchy z dynastii Wazów znacząco podnosi jej prestiż oraz stanowi powód do dumy. Ta niezwykła moneta, pojawiająca się na rynku kolekcjonerskim od przeszło stu lat, finalnie znalazła swoje miejsce w zbiorach publicznych Muzeum Historii Polski jako ważna cząstka polskiego dziedzictwa kulturowego oraz zostanie zachowana dla przyszłych pokoleń Polaków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 17 km/h