Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:43

Podpisano umowę na budowę szkoły i ogłoszono przetarg na rozbudowę SP 65

- Program infrastrukturalny dotyczący budowy żłobków, przedszkoli i szkół jest dla mnie niesłychanie ważny - mówi Rafał Trzaskowski. Umowa na budowę placówki oświatowej przy ulicy Anny German podpisana. Dzielnica starała się o nią od kilkunastu lat.

Podczas poniedziałkowej wizyty Rafała Trzaskowskiego na Żoliborzu prezydent Warszawy wraz z burmistrzem dzielnicy i wykonawcą podpisał umowę na budowę nowej szkoły na Żoliborzu Południowym. Szkoła docelowo pomieści 800 uczniów szkoły podstawowej i 150 przedszkolaków. Według założeń placówka ma zostać ukończona w czwartym kwartale 2021 roku.

Czteropiętrowy budynek szkoły ma kształt prostokąta z wewnętrznym patio. Od strony północnej będzie sala gimnastyczna, zaś od zachodu - część przedszkolna. Oprócz auli, sali gimnastycznej i biblioteki, na terenie kompleksu powstanie boisko do koszykówki i siatkówki, do mini piłki nożnej i ręcznej z bieżnią, place zabaw, siłownia plenerowa. W planach przewidziano budowę miejsc parkingowych i łącznik miedzy  ulicami Anny German a Przasnyską. Wzdłuż drogi wybudowany zostanie chodnik i ścieżka rowerowa.

Zamiast obserwatorium taras

Zanim ruszyły procedury przetargowe ratusz krytykował koszt inwestycji. Michał Olszewski wiceprezydent Warszawy ostro krytykował początkową kwotę oszacowaną na 53 mln zł określając ją jako „przewymiarowaną”.  Kompromisem pomiędzy ratuszem a dzielnicą było zrezygnowanie z ostatniej kondygnacji budynku, gdzie miało znajdować się obserwatorium.

Po otwarciu ofert wykonawców, którzy stanęli do przetargu okazało się, że mimo korekty projektu szkoły zabrakło 4 mln zł. - Sytuacja była trudna. Dziękuję za szybkie przyznanie pieniędzy radom dzielnicy i miasta - mówił po podpisaniu umowy burmistrz dzielnicy Paweł Michalec.

Czy wybudowanie obiektu zaspokoi potrzeby Żoliborza?

- Na Żoliborzu ciągle brakuje miejsc w szkołach i przedszkolach, dlatego prosimy o jeszcze – stwierdził burmistrz dzielnicy. Wkrótce mają zostać ogłoszony przetarg na rozbudowę podstawówek. Pod koniec stycznia Rada Warszawy przyznała dodatkowe pieniądze na rozbudowę SP nr 65 na działce MPWiK.

Wczoraj ogłoszono przetarg na wykonanie prac przy SP nr 65. W nowej części szkoły znajdzie się miejsce dla 225 dzieci i dla 20 osób personelu. W budynku zaprojektowano m.in. pomieszczenia zaplecza kuchennego typu cateringowego tj. świetlicę-aneks jadalny, rozdzielnię posiłków i zmywalnię. Inwestycja zakłada również przebudowę i adaptację do nowych funkcji trzech budynków dawnej Stacji Pomp Kanałowych - pompowni, studni zbiorczej i stróżówki - wpisanych do Gminnej Ewidencji Zabytków. W ogłoszeniu przetargowym zaznaczono, że pożądanym terminem ukończenia inwestycji jest czerwiec 2020 roku. W planach jest też rozbudowa SP nr 68 przy ul. Or-Ota.  

Problemem Warszawy to także brak miejsc w przedszkolach. Dotyczy on również Żoliborza. Włodarze dzielnicy szykują budowę przedszkola przy ulicy Ficowskiego. Założenia są takie, żeby wybudować je do końca obecnej kadencji.

Miejsce dla 150 nauczycieli

W kompleksie przy ulicy Anny German zatrudnienie znajdzie 150 nauczycieli i pracowników obsługi. Czy znajdzie się tylu nauczycieli? Ukończone w tym roku przedszkole na Wilanowie stoi puste, bo od października zeszłego roku nie można skompletować kadry. - Wprowadzamy podwyżki pensji dla najmłodszych stażem nauczycieli, po to, aby z jednej strony przyciągnąć do pracy w naszych szkołach absolwentów uczelni, a z drugiej – zatrzymać już obecnie pracujących. Warszawskie podwyżki obejmą 9,6 tysiąca nauczycieli stażystów i kontraktowych – mówi Rafał Trzaskowski.


szkola prz anny geramn1

szkola prz anny geramn1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 25°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h