Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 lutego 2024 01:33
Reklama

"Zemsta" w Komedii już w kwietniu

Trwają próby do kwietniowej premiery "Zemsty" Aleksandra Fredry w reżyserii Michała Zadary.
"Zemsta" w Komedii już w kwietniu

Autor: Marek Zimakiewicz

Źródło: Teatr Komedia

W tym artykule przeczytasz o:

  • wystawieniu "Zemsty" Aleksandra Fredry w teatrze Komedia
  • wizji reżysera Michała Zadary
  • obsadzie i twórcach spektaklu

Trwa walka o nieruchomość między dwoma bezwzględnymi typami. Obaj są bezlitośni i mają nadzieję, że władza wyleczy ich z potwornej samotności. Sztuka stłamszona przez 150 lat przez poczciwe inscenizacje, odradza się w Teatrze Komedia jako bezkompromisowy konflikt o majątek i wpływy. „Zemsta” to sztuka o problemach duchowych bogatych ludzi i o ich nienasyceniu. W świecie zemsty potencjał przemocy jest zawsze wysoki. I czasami przemoc wybucha z byle jakiego powodu, a w spory angażowane są kolejne pokolenia.

„Zemsta” reżyserowana przez Michała Zadarę zrywa z podejściem: „szlachetnie, czyli nudno i po literach” albo „radykalnie, czyli napisane raz jeszcze”. To inscenizacja współczesna, w światłach wielkiego miasta. Ale z drugiej strony to również „Zemsta” bez skrótów, grana wierszem zgodnie z zapisem, „nie przepisana” na nowo - i taka, jakiej chciał Fredro: z branymi na poważnie, skomplikowanymi i żywymi postaciami, których śmieszność potęguje często tragizm.

Jeśli myślicie, że w „Zemście” wszystko dzieje się z powodu sporu o mur graniczny, dzielący na dwie części zamek zamieszkały przez Cześnika i Rejenta, to u nas dowiecie się, jak było naprawdę. Bo mur nie odgrywa u Fredry żadnej rol fabularnej, jest tylko przykładem napiętej sytuacji. Wszystko może być pretekstem do wybuchu przemocy: nawet murowanie kilku cegieł. Powiecie, że to nadal przykład wojny polsko-polskiej - my odpowiemy: nie, to obraz rozpaczy osobistych dramatów.

W obsadzie zobaczymy między innymi Macieja Stuhra, Arkadiusza Brykalskiego, Bartosza Porczyka, Barbarę Wysocką, Paulinę Szostak.

Premiera planowana jest na 19 kwietnia. Już nie możemy się doczekać.

Zemsta
  • Autor: Aleksander Fredro
  • Reżyseria: Michał Zadara
  • Asystent reżysera: Maksymilian Nowak
  • Opracowanie tekstu: Michał Zadara
  • Scenografia: Robert Rumas
  • Kostiumy: Pola Gomółka
  • Premiera: 19 kwietnia 2024

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 10°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 15 km/h