Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:37

Mniej parkometrów w Warszawie?

Warszawę być może jeszcze w tym roku ograniczenie liczby parkomatów. 10-letnia umowa na obsługę strefy płatnego parkowania z operatorem kończy się w tym roku, a miasto chce postawić na płatności mobilne.
Mniej parkometrów w Warszawie?

Źródło: freepik

W tym artykule przeczytasz o:

  • możliwym ograniczeniu liczby parkometrów na ulicach Warszawy
  • rosnącej popularności płatności mobilnych za parkowanie
  • działaniach promujących płacenie za pomocą aplikacji

Parkomaty stały się stałym elementem w krajobrazie warszawskich, także żoliborskich ulic. Wprawdzie większość stołecznych parkometrów umożliwia płatności kartami bankowymi, ale coraz więcej użytkowników i tak wybiera płatności  mobilne. Oprócz wygody płatności za pośrednictwem aplikacji na smartfony gwarantują, że zapłacimy dokładnie tyle, ile rzeczywiście wynosi rachunek za określony czas parkowania w danej strefie. Tymczasem płacąc w parkometrach trudno oszacować z góry czas parkowania i często płaci się za dużo albo za mało. Nic więc dziwnego, że popularność płatności mobilnych za parkowanie rośnie. Między styczniem a lipcem 2023 roku aż 45 proc. płatności za parkowanie w płatnych strefach w Warszawie zrealizowano właśnie za pomocą aplikacji. Jeszcze w 2018 roku płatności mobilne stanowiły tylko około 20 procent. Zarząd Dróg Miejskich zauważył rosnącą liczbę płacących za pomocą aplikacji mobilnych i zamierza coraz mocniej stawiać na tę formę płatności, a wręcz ją promować. - W 2024 roku kończy nam się 10-letnia umowa na obsługę strefy płatnego parkowania. Chcemy, by jak najwięcej płatności za parkowanie odbywało się przy pomocy płatności mobilnych, gdyż jest to dla nas po prostu tańsze rozwiązanie a przy okazji wygodniejsze dla mieszkańców – mówi dyrektor warszawskiego ZDM, Łukasz Puchalski w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

Dzisiaj obsługa parkometrów należy wprawdzie do kompetencji miasta, ale większość urządzeń należy do prywatnej firmy, która pobiera prowizję od transakcji. Parkometry nie są przy tym wcale tanie w eksploatacji. Właściwie codziennie trzeba wybierać z nich pieniądze i dokładać bilon, a do tego dochodzi jeszcze serwisowanie i ewentualne naprawy. - Obsługa płatności w parkometrze jest dla nas blisko 20 razy droższa niż obsługa płatności mobilnej – argumentuje Łukasz Puchalski. 

Już w tym roku zatem ZDM zamierza wprowadzić kody QR ułatwiających płacenie i umożliwić płacenie Blikiem. Dopuszczeni do obsługi systemu opłat zostaną też kolejni operatorzy aplikacji mobilnych. Do 2020 roku monopol miał SkyCash. Teraz możemy też płacić za pośrednictwem trzech innych aplikacji, a może być ich jeszcze więcej. ZDM chce także być może ograniczyć liczbę parkometrów w strefach płatnego parkowania w Śródmieściu, na Mokotowie, Ochocie, Woli, Żoliborzu i Pradze.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
kierowca 31.01.2024 15:42
W dupę niech sobie wsadzą te opłaty za parkowanie i śledzące aplikacje!

PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 27°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h