Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 21:10

Powstanie styczniowe w filmie

Powstanie Styczniowe jest tematem przewodnim pierwszego weekendu filmowego w Muzeum Historii Polski.
  • Źródło: Muzeum Historii Polski
Powstanie styczniowe w filmie

Źródło: Muzeum Historii Polski

- Cykl będzie opowiadał – niekiedy w nieoczywisty sposób – o historii Polski. A że ma ona ponad tysiąc lat, będzie o czym mówić” – powiedział PAP rzecznik MHP dr Michał Przeperski. Raz w miesiącu w Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli będą prezentowane filmy poświęcone wybranemu wydarzeniu, zjawisku czy postaci historycznej. - Muzeum dysponuje znakomicie przygotowaną salą kinowo-teatralną. Odwołanie się do filmu jako nośnika dyskusji o historii i pamięci historycznej wydało się nam zatem naturalne. Myślę, że będzie to także bardzo atrakcyjne dla samych widzów" – powiedział PAP dr Michał Przeperski. Pokazy odbędą się w siedzibie Muzeum Historii Polski w Cytadeli Warszawskiej, przy ulicy Gwardii 1.

27 stycznia

Godz. 17.00 „Powstaniec 1863” (fab. 2024, 110’) Reż. Tadeusz Syka

Pierwsza od trzech dekad polska produkcja fabularna o powstaniu styczniowym. Tytułowy powstaniec, ks. Stanisław Brzóska, w wyniku splotu wydarzeń staje na czele najdłużej walczącego oddziału powstańczego. Jego pierwsza akcja okazuje się sukcesem, zostaje mianowany oficerem i naczelnym kapelanem powstania. Tropiony przez carskiego oficera Maniukina, zwanego „Katem Podlasia”, kilkukrotnie umyka śmierci. W roli głównej Sebastian Fabijański, w filmie zobaczymy także Cezarego Pazurę, Olgierda Łukaszewicza, Karolinę Szymczak, Ewę Szykulską.

 

28 stycznia

Godz. 16.00 „Szwadron” (fab. 1992, 97') Reż. Juliusz Machulski,
Wstęp do filmu: Łukasz Jasina

 Bohaterem filmu jest pochodzący ze szlacheckiej rosyjskiej rodziny baron Fiodor Jeremin (Radosław Pazura), ochotnik szwadronu dragonów. Gdy wybucha powstanie, Jeremin zgłasza się do oddziału wysłanego do jego stłumienia – chce zaimponować dziewczynie, w której zakochał się bez wzajemności. Wydaje mu się, że Polacy pokonani zostaną z łatwością, a on bez większego wysiłku zdobędzie ordery, łupy i sławę bohatera. W szwadronie służy również rotmistrz Dobrowolski (Janusz Gajos), Polak. Właśnie on wyróżnia się największym okrucieństwem wobec miejscowej ludności. Film uznawany za jedną z najlepszych do tej pory, produkcji o powstaniu styczniowym.

 

Godz. 18.00 „Wierna rzeka” (fab. 1983, 137') Reż. Tadeusz Chmielewski, 
Wstęp do filmu: Łukasz Jasina

Powstanie Styczniowe. Z pobojowiska wyczołguje się ciężko ranny książę Józef Odrowąż (Olgierd Łukaszewicz). Przegnany przez chłopów znajduje schronienie w zrujnowanym dworku, w którym żyje młoda szlachcianka Salomea Brynicka (Małgorzata Pieczyńska), córka rządcy majątku, również powstańca. Dziewczyną opiekuje się stary sługa Szczepan. Między młodymi rodzi się uczucie. Zatrzymana przez cenzurę lat osiemdziesiątych znakomita adaptacja powieści Stefana Żeromskiego.

Bilety:
normalny: 15 zł
ulgowy: 10zł
weekendowy: 30zł


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 24°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 13 km/h