Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 27 lutego 2024 01:49
Reklama

11 edycja budżetu obywatelskiego. Padła rekordowa kwota!

Ruszyła już 11. edycja budżetu obywatelskiego, dając mieszkańcom Warszawy szansę zgłaszania swoich projektów mających poprawić otoczenie i dzielnicę. W tym roku do dyspozycji społeczeństwa jest rekordowa kwota 105 782 530 złotych. Projekty można składać online lub osobiście w urzędzie dzielnicy od 1 grudnia do 25 stycznia.
11 edycja budżetu obywatelskiego. Padła rekordowa kwota!
Leżanki na Kępie Potockiej - jeden z projektów zrealizowanych w 2023.

Źródło: um.warszawa.pl

Jeden z zrealizowanych projektów z poprzedniej edycji to pawilon sąsiedzki na Sadybie, który stał się miejscem konferencji prasowej inaugurującej obecny budżet obywatelski. Architektka Katarzyna Molska, autorka tego projektu, podkreślała jego integracyjny charakter, mający na celu łączenie pokoleń i integrowanie mieszkańców dzielnicy.

Każdy warszawiak może zgłosić pomysł poprawy swojego otoczenia, a wybrane projekty są następnie realizowane przez miasto po głosowaniu społecznym. Zgłoszenia można dokonywać online na stronie budżetu obywatelskiego Warszawy lub tradycyjnie, składając formularz w wybranym urzędzie dzielnicy.

Karolina Zdrodowska, dyrektorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego, podkreśla, że dzięki zaangażowaniu mieszkańców, miasto zrealizowało już blisko 4,5 tysiąca różnorodnych projektów, obejmujących edukację, sport, architekturę oraz inicjatywy "zielone". Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy, zachęca mieszkańców do aktywnego udziału, porozmawiania z sąsiadami i wskazywania, czego brakuje w ich okolicy.

Harmonogram Budżetu Obywatelskiego

Od 1 grudnia 2023 do 25 stycznia 2024 roku mieszkańcy Warszawy mają możliwość przedstawienia projektów mających na celu ulepszenie otoczenia, dzielnicy czy ulubionego miejsca. 

Od 26 stycznia do 31 maja 2024 roku projekty będą ocenianie przez ekspertów pod kątem ich realności i korzyści dla społeczności.

Kolejny istotny moment to okres głosowania, trwający od 15 czerwca do 30 czerwca 2024 roku. Mieszkańcy Warszawy będą mieli szansę wyrazić swoje preferencje i wsparcie dla konkretnych projektów poprzez udział w głosowaniu.

Po zakończeniu procesu głosowania, od 1 lipca do 16 lipca 2024 roku ogłoszone zostaną wyniki. Projekty, które zdobędą największe poparcie społeczności, zostaną wybrane do realizacji.

Jakie projekty dla Żoliborza?

Póki co, nie zgłoszono żadnych projektów o zasięgu dzielnicowym. Jakie zatem są ogólnomiejskie? Znajdziemy wśród nich naprawę wiat przystankowych nad węzłami przesiadkowymi, nowe nasadzenia kwiatów i drzew, wsparcie psychologiczne dla uczniów i nauczycieli, profilaktyka HIV a także rozbudowę sieci ścieżek rowerowych.

Budżet obywatelski na rok 2023, który właśnie jest realizowany, zawiera takie projekty, jak: pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży, zieleń urządzona na Popiełuszki, nowe krzewy na Żeromskiego oraz rozwój oferty bibliotek. Zrealizowano już następujące projekty: wakacyjna joga, wiśniowa aleja przy ul. Promyka, odtworzenie historycznego pisma z baru "Sady", kaczkomat oraz mural z wizerunkiem gila. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 10°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 13 km/h