Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 22:19

Nowy mural na Żoliborzu

Na Żoliborzu pojawił się nowy mural na ścianie Szkoły Podstawowej nr 267 im. Juliusza Słowackiego, który zdobi ścianę dzięki wsparciu Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. Projekt ten zdobył serca 732 mieszkańców, którzy oddali swoje głosy, a teraz ozdabia północno-wschodnią ścianę szkoły, nawiązując do ekologii i pobliskich Sadów Żoliborskich.
Nowy mural na Żoliborzu

Źródło: Urząd Dzielnicy Żoliborz

Inicjatorem projektu był mieszkaniec, który marzył o zamianie zwyczajnej ściany na murale o treści ekologicznej, które oddawałyby piękno otoczenia i natury. Projekt ten ma także edukacyjny wymiar, ponieważ uczniowie włączyli się w proces jego realizacji poprzez konkurs na projekt muralu. To dla nich ważna lekcja partycypacji i przypomnienie o trosce o naszą planetę.

Konkurs na projekt muralu ogłoszony został w marcu 2023 roku, w którym wzięli udział zarówno uczniowie, jak i ich rodziny. Społeczność szkolna miała możliwość głosowania na swoje ulubione projekty, a ten, który zdobył najwięcej głosów, został wybrany do realizacji. Finalny projekt autorstwa artysty Wojciecha Rokosza wyróżnia się stonowanymi barwami i prostą elegancją, doskonale pasując do charakterystycznego stylu szkół "tysiąclatek". Jednocześnie, tematyka muralu nawiązuje do okolicznych Sadów Żoliborskich, tworząc harmonijne połączenie z otaczającym terenem.

Gila zwyczajnego, który znalazł się na muralu, to ptak o wyjątkowym wyglądzie, którego nie sposób pomylić z innymi gatunkami. Jego znakiem rozpoznawczym jest jarzębinowy brzuszek samca, podczas gdy samica charakteryzuje się bledszymi barwami i brązowo-różową piersią. To ptak nieco większy niż wróbel, mierzący około 17 cm od czubka dzioba po kraniec ogona. W Polsce można go spotkać przez cały rok na nizinach i pogórzach, choć nie jest to gatunek liczny. Szczególnie zauważalny staje się zimą, kiedy to pięknie ubarwione stada samców przyciągają wzrok. W okresie wiosennym schronienie znajduje w leśnych zaroślach, co czyni go trudniejszym do zauważenia. Warto wspomnieć, że obecnie obszar występowania gila znacząco się rozszerza, a ptaki te można spotkać nawet w niewielkich lasach oraz parkach miejskich.

Mural, którego autorem jest Wojciech Rokosz, nie tylko upiększa okolicę, ale również przypomina mieszkańcom o ekologii oraz wzmacnia lokalną tożsamość. To nie tylko dzieło sztuki, ale także wyraz zaangażowania społeczności w ochronę przyrody i edukację ekologiczną, które są niezwykle istotne w dzisiejszych czasach.

Przeczytaj również: Tęczowy Piątek

W dniu 27 października w szkołach w całej Polsce obchodzony jest Tęczowy Piątek, który w tym roku przyjął hasło "Safe Space". Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Fundację GrowSPACE i zachęca młodzież do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych w swoich szkołach oraz udziału w konkursie na najlepsze zdjęcie z tego dnia. Głównym celem Tęczowego Piątku jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, tzw. "Safe Space", dla osób LGBTQ+ w środowisku szkolnym. Tegoroczna edycja akcji odbywa się w około 100 miejscach w Polsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 15 km/h