Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 23 czerwca 2024 22:34

Rozpoczyna się festiwal filmowy Watch Docs

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs, poświęcony prawom człowieka w filmie, rozpocznie się 1 grudnia ceremonią otwarcia przy debiutanckim dokumencie "Mur" autorstwa Kasi Smutniak. Przez okres od 1 do 10 grudnia festiwal odbędzie się w Kinotece i kinie Muranów, prezentując ponad 50 wyjątkowych filmów dokumentalnych.
Rozpoczyna się festiwal filmowy Watch Docs

Źródło: um.warszawa.pl

Filmy tegorocznej edycji zostaną podzielone na kilka sekcji, w tym Konkurs Główny, Zielony Konkurs i Dokument Wielkiego Formatu. Ponadto, festiwal uwzględni wiele wydarzeń towarzyszących, takich jak spotkania z reżyserami, dyskusje z udziałem filmowców, warsztaty i wydarzenia branżowe, kierowane zarówno do polskich, jak i zagranicznych twórców.

Otwierający festiwal "Mur" to pełnometrażowa produkcja Kasi Smutniak, ukazująca działania aktywistów na polsko-białoruskiej granicy. Film, zrealizowany w dużej mierze ukrytą kamerą, łączy dynamiczne ujęcia z osobistymi refleksjami, oddając gorączkową atmosferę ratowniczych eskapad w poszukiwaniu zagubionych migrantów.

W Konkursie Głównym festiwalu znajdą się dzieła takie jak "Plan C. Nie będziesz szła sama" o samopomocy kobiet w walce o dostęp do aborcji w USA czy "Dalton Harris. Cena sławy" opowiadający historię jamajskiej gwiazdy popu zmagającej się z falą hejtu. Wyróżniającym się filmem jest również "20 dni w Mariupolu", ukazujący zniszczenie miasta z perspektywy jedynego korespondenta pozostającego w oblężonym miejscu, zdobywca nagród na festiwalach, takich jak Sundance, Kijów i Sheffield.

W Zielonym Konkursie, dedykowanym filmom związanym z ekologią i społeczną wrażliwością, widzowie zobaczą m.in. "Republikę świerszczy", "Samotne dęby" oraz fascynujący obraz o wielorybach, "O czym śnią wieloryby", prezentujący próbę nawiązania kontaktu z tymi imponującymi ssakami.

Festiwal Watch Docs wprowadza również nową stałą sekcję, poświęconą arcydziełom europejskiego dokumentu społecznego. Wśród twórców, których dzieła zostaną przypomniane, znajdują się Werner Herzog, Claude Lanzmann i Agnès Varda.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 19°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 26 km/h