Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 19:15

Patronki żoliborskich ulic: Hanna Czaki

Hanna Czaki, znana również pod pseudonimem Helena, urodziła się 11 stycznia 1922 roku w rodzinie Tytusa i Jadwigi z Dobrowolskich. Życie straciła tragicznie 11 lutego 1944 roku w Warszawie, gdy została stracona w ruinach getta warszawskiego. Polska harcerka, aktywistka młodzieżowa oraz łączniczka i sekretarka kierownika Wydziału Informacji w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej pozostawiła trwały ślad w historii polskiego podziemia.
Patronki żoliborskich ulic: Hanna Czaki

Źródło: commons.wikimedia.org

Hanka, jak ją nazywano, już podczas nauki w Gimnazjum i Liceum im. Aleksandry Piłsudskiej (1935–1940), angażowała się w działalność harcerską jako przyboczna w 8. Warszawskiej Żeńskiej Drużynie Harcerek. Była również związana ze Stronnictwem Demokratycznym. Studiowała na Tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich, a jej aktywność w Polskim Państwie Podziemnym objęła rolę łączniczki i sekretarki w strukturach Armii Krajowej.

Mieszkała przy ul. Słowackiego 35/43 w Warszawie, gdzie sąsiedztwo z Władysławem Bartoszewskim przyniosło nowe wyzwania. Po powrocie Bartoszewskiego z KL Auschwitz, Hanka ochotniczo podjęła się opieki nad nim. To właśnie ją namówił do zrelacjonowania wspomnień z obozu, które stały się podstawą do sporządzenia konspiracyjnej broszury pt. "Oświęcim. Pamiętnik więźnia".

Jej działalność nie ograniczała się jedynie do pracy konspiracyjnej. W trudnych czasach okupacji Hanka, jako łączniczka, przewoziła poufne dokumenty i błony mikrofilmowe. Niestety, 5 stycznia 1944 roku, wraz z inną łączniczką Zofią Ważyńską, została zatrzymana przez patrol policji niemieckiej podczas przenoszenia poczty konspiracyjnej. Po aresztowaniu została poddana torturom w siedzibie gestapo, a następnie przewieziona do więzienia na Pawiaku.

Mimo brutalnych przesłuchań, Hanna nie zdradziła nikogo. Jej odwaga i wytrwałość w obronie wartości sprawiły, że stała się symbolem bohaterstwa. Została stracona o świcie 11 lutego 1944 roku w grupie 36 kobiet, wybranych na śmierć dzień wcześniej.

Ulica Hanki Czaki

Hanna Czaki pozostanie na zawsze w pamięci jako niezłomna bohaterka, oddana wartościom, które reprezentowała. Jej życie i poświęcenie są upamiętniane m.in. poprzez nadanie jej imienia ulicy na  Żoliborzu oraz tablicy pamiątkowej przy ul. Chmielnej 9 w Warszawie, odsłoniętej przez władze Stronnictwa Demokratycznego w 1958 roku.

Rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Popiełuszki, a kończy przy Słowackiego. Jej orientacja biegnie z północy na południe, a krzyżuje się tylko z ulicą Harcerską. Wzdłuż niej usytuowane są tylko dwa budynki – Hanki Czaki 2 i 4 (znane jako Apartamenty Stary Żoliborz, wzniesione w 2006 roku[1]). Pozostałe budynki przy ulicy posiadają adresy od ul. Popiełuszki lub od ul. Słowackiego.

Do roku 1972 ulica Hanki Czaki była kontynuacją ul. Popiełuszki (wówczas Stołecznej), która skręcała w rejonie ul. Gojawiczyńskiej w kierunku ul. Słowackiego, zamiast iść prosto, tak jak obecnie - z uwagi na istnienie jordanowskiego ogródka. W tamtym okresie przez tę ulicę przejeżdżały zarówno autobusy, jak i tramwaje.

Jednak po wybudowaniu obecnego odcinka ul. Popiełuszki (Stołecznej), ten dawny fragment stracił swoją nazwę i rolę w ruchu drogowym, stając się jedynie osiedlową alejką. Przestały nią również kursować środki komunikacji miejskiej. Nową nazwę ulica otrzymała 28 października 2005 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 24 km/h