Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 grudnia 2023 23:27

Patronki żoliborskich ulic: Hanna Czaki

Hanna Czaki, znana również pod pseudonimem Helena, urodziła się 11 stycznia 1922 roku w rodzinie Tytusa i Jadwigi z Dobrowolskich. Życie straciła tragicznie 11 lutego 1944 roku w Warszawie, gdy została stracona w ruinach getta warszawskiego. Polska harcerka, aktywistka młodzieżowa oraz łączniczka i sekretarka kierownika Wydziału Informacji w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej pozostawiła trwały ślad w historii polskiego podziemia.
Patronki żoliborskich ulic: Hanna Czaki

Źródło: commons.wikimedia.org

Hanka, jak ją nazywano, już podczas nauki w Gimnazjum i Liceum im. Aleksandry Piłsudskiej (1935–1940), angażowała się w działalność harcerską jako przyboczna w 8. Warszawskiej Żeńskiej Drużynie Harcerek. Była również związana ze Stronnictwem Demokratycznym. Studiowała na Tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich, a jej aktywność w Polskim Państwie Podziemnym objęła rolę łączniczki i sekretarki w strukturach Armii Krajowej.

Mieszkała przy ul. Słowackiego 35/43 w Warszawie, gdzie sąsiedztwo z Władysławem Bartoszewskim przyniosło nowe wyzwania. Po powrocie Bartoszewskiego z KL Auschwitz, Hanka ochotniczo podjęła się opieki nad nim. To właśnie ją namówił do zrelacjonowania wspomnień z obozu, które stały się podstawą do sporządzenia konspiracyjnej broszury pt. "Oświęcim. Pamiętnik więźnia".

Jej działalność nie ograniczała się jedynie do pracy konspiracyjnej. W trudnych czasach okupacji Hanka, jako łączniczka, przewoziła poufne dokumenty i błony mikrofilmowe. Niestety, 5 stycznia 1944 roku, wraz z inną łączniczką Zofią Ważyńską, została zatrzymana przez patrol policji niemieckiej podczas przenoszenia poczty konspiracyjnej. Po aresztowaniu została poddana torturom w siedzibie gestapo, a następnie przewieziona do więzienia na Pawiaku.

Mimo brutalnych przesłuchań, Hanna nie zdradziła nikogo. Jej odwaga i wytrwałość w obronie wartości sprawiły, że stała się symbolem bohaterstwa. Została stracona o świcie 11 lutego 1944 roku w grupie 36 kobiet, wybranych na śmierć dzień wcześniej.

Ulica Hanki Czaki

Hanna Czaki pozostanie na zawsze w pamięci jako niezłomna bohaterka, oddana wartościom, które reprezentowała. Jej życie i poświęcenie są upamiętniane m.in. poprzez nadanie jej imienia ulicy na  Żoliborzu oraz tablicy pamiątkowej przy ul. Chmielnej 9 w Warszawie, odsłoniętej przez władze Stronnictwa Demokratycznego w 1958 roku.

Rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Popiełuszki, a kończy przy Słowackiego. Jej orientacja biegnie z północy na południe, a krzyżuje się tylko z ulicą Harcerską. Wzdłuż niej usytuowane są tylko dwa budynki – Hanki Czaki 2 i 4 (znane jako Apartamenty Stary Żoliborz, wzniesione w 2006 roku[1]). Pozostałe budynki przy ulicy posiadają adresy od ul. Popiełuszki lub od ul. Słowackiego.

Do roku 1972 ulica Hanki Czaki była kontynuacją ul. Popiełuszki (wówczas Stołecznej), która skręcała w rejonie ul. Gojawiczyńskiej w kierunku ul. Słowackiego, zamiast iść prosto, tak jak obecnie - z uwagi na istnienie jordanowskiego ogródka. W tamtym okresie przez tę ulicę przejeżdżały zarówno autobusy, jak i tramwaje.

Jednak po wybudowaniu obecnego odcinka ul. Popiełuszki (Stołecznej), ten dawny fragment stracił swoją nazwę i rolę w ruchu drogowym, stając się jedynie osiedlową alejką. Przestały nią również kursować środki komunikacji miejskiej. Nową nazwę ulica otrzymała 28 października 2005 roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ