Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 21:27

Co ze straszącym pawilonem dawnego Ital-Motu przy pl. Grunwaldzkim?

Przed wojną plac Grunwaldzki miał być pięknym reprezentacyjnym placem wieńczącym Aleję Wojska Polskiego. Dziś to jeden wielki węzeł komunikacyjny wraz ze straszącym pustym pawilonem na samym środku. Wciąż nie wiadomo kiedy zniknie.
Co ze straszącym pawilonem dawnego Ital-Motu przy pl. Grunwaldzkim?
Aktualny stan pawilonu (listopad 2023 r.)

Autor: Wiktor Zając

Nielegalny pawilon ma już 30 lat

Tuż przy skrzyżowaniu Alei Wojska Polskiego z ul. Ks. Popiełuszki (dawną Stołeczną) w 1994 r. powstał Ital-Mot - pawilon z salonem samochodowym Fiata. Pawilon ten powstał tam jako obiekt tymczasowy. Początkowo miał istnieć ok. 2-3 lata, lecz zgodę przedłużono do 2004 r., ale pawilon mimo to wciąż stał. Około 2010 r. przeprowadzono remont elewacji pawilonu, a szyld Ital-Motu zmieniono na Pol-Mot Auto, a 2-3 lata później salon samochodowy zamieniono na sklep spożywczy. Kolejne lata mijały, a mimo to nic się nie zapowiadało, aby w najbliższym czasie pawilon miał zniknąć. Wielu okolicznych mieszkańców zdążyło się przyzwyczaić zważywszy na fakt, że w pawilonie nie stały już auta, a pojawiło się coś co zaczęło służyć okolicznym mieszkańcom. Od 2016 r. Urząd Dzielnicy Żoliborz usiłuje coś zrobić w celu wyegzekwowania rozbiórki nielegalnego pawilonu. W marcu 2022 r. pawilon opustoszał. Zlikwidowano w nim sklep, a mieszkańcy zaczęli spodziewać się rozbiórki. I tak dwa lata już mijają, a pawilon jedynie niszczeje i coraz bardziej szpeci okolicę. 

Pawilon blokuje wyprostowanie osi jezdni

Obecnie pawilon blokuje wyprostowanie północnej osi jezdni Alei Wojska Polskiego. Zgodnie z monumentalnymi i osiowymi założeniami Antoniego Jawornickiego i Józefa Jankowskiego Aleja Wojska Polskiego z 1922 r. jako Aleja Chwały Oręża Polskiego miała łączyć plac Gwardii na Cytadeli z placem Inwalidów oraz placem Grunwaldzkim. Obie równoległe jezdnie Al. Wojska Polskiego miały prostopadle wpadać w ul. Stołeczną, zaś po drugiej jej stronie znajdować się miał półkolisty plac, od którego miało odchodzić pięć mniejszych promienistych ulic. Założenia nie udało się zrealizować, z uwagi na wybuch II wojny światowej, zaś w latach PRL odstąpiono od realizacji założenia, w czasach kiedy nie było popularne myślenie w kontekście Bitwy Warszawskiej 1920 r. (zwycięstwa nad Sowietami). Dziś z uwagi na zupełnie inne zagospodarowanie nie ma możliwości w pełni zrealizowania założenia Jawornickiego i Jankowskiego, tym niemniej plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza przebudowę tego fragmentu Al. Wojska Polskiego, a także wprowadzenie zaokrąglonej linii zabudowy po południowo-zachodniej pierzei placu.     

Kto jest właścicielem pawilonu?

W styczniu 2023 r. wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Żoliborz Jolanta Zjawińska wystąpiła w interpelacją ws. terminu rozbiórki budynku posadowionego w pasie drogowym przy Al. Wojska Polskiego 60. „W ramach prowadzonego przez Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Żoliborz postępowania egzekucyjnego mającego na celu doprowadzenie do likwidacji istniejącego pawilonu, w dniu 01.12.2016 r. wystawiono pierwszy tytuł wykonawczy stosowany w egzekucji obowiązków o charakterze niepieniężnym na właściciela pawilonu. Z uwagi na sprzedaż pawilonu, kolejne tytuły wykonawcze wystawiano na kolejnych właścicieli, którzy składali kolejne zażalenia do Wojewody Mazowieckiego. Po wystawieniu Postanowień Nr 17/2019 i 18/2019 w dniu 15.01.2019 r. dotychczasowy właściciel poinformował Prezydenta m.st. Warszawy o kolejnej sprzedaży pawilonu kolejnej firmie” - pisze w swojej interpelacji radna Zjawińska. 

Wiceprzewodnicząca zapytała Burmistrza Dzielnicy:

• Jakie Wojewoda Mazowiecki wydał stanowisko w sprawie zaskarżonych postanowień nr 17/2019 i 18/2019 przekazanych do Wojewody Mazowieckiego w dniu 04.02.2019 r.?
• Czy zakończyło się postępowanie egzekucyjne prowadzone przez Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Żoliborz. Wydział Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Żoliborz?
• Czy aktualny właściciel budynku posiada zezwolenie na zajecie pasa drogowego Al. Wojska Polskiego?
• Czy wyznaczono termin likwidacji budynku wskazano i kiedy to nastąpi?

Burmistrz Dzielnicy Żoliborz Paweł Michalec poinformował w odpowiedzi na interpelację, że Wojewoda Mazowiecki do dnia dzisiejszego nie zajął stanowiska w sprawie zaskarżonych postanowień nr 17/2019 i 18/2019 przekazanych w dniu 04.02.2019 r. Natomiast postępowanie egzekucyjne prowadzone przeciw Tenes ONE Sp. z o.o. zostało umorzone z uwagi na wykreślenie spółki z KRS i bazy Regon. 
Jak pisaliśmy na łamach naszej gazety, zespół prasowy wojewody mazowieckiego poinformował, że obecnym właścicielem jest Freezeme Sp. z o.o. Z kolei Zarząd Dróg Miejskich przekazał, że obecny właściciel nie ma wydanej zgody na zajęcie pasa drogowego. W maju b.r. rzeczniczka Urzędu Dzielnicy Żoliborz Donata Wancel przekazała informację, że właściciele pawilonu sukcesywnie się zmieniają, co nie tylko wydłuża, ale mocno utrudnia zakończenie całego procesu. „Równolegle Wojewoda Mazowiecki rozpatruje zażalenia pełnomocnika właścicieli pawilonu na postanowienie Prezydenta Warszawy w sprawie wszczęcia wobec nich postępowania egzekucyjnego” - dodała rzecznik.

Kolejny sklep...?

W ubiegłym tygodniu w mediach społecznościowych pojawił się post ze zdjęciem na którym widnieje pawilon z otwartym wejściem, a przed nim stoi samochód dostawczy z logotypem firmy Gram Market. Choć wcześniej znajdował się tam Carrefour Market, to jak sami mieszkańcy twierdzą, widzieli jak wynoszone były z pawilonu lodówki. Czy 30-letni relikt przeszłości w końcu zniknie z krajobrazu dzielnicy, czy też okaże się, że nowy właściciel wynajmie powierzchnię pod kolejne usługi? Zapewne niedługo się dowiemy...
 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 27°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 27 km/h