Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 4 grudnia 2023 23:07

Tęczowy Piątek w polskich szkołach

W dniu 27 października w szkołach w całej Polsce obchodzony jest Tęczowy Piątek, który w tym roku przyjął hasło "Safe Space". Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Fundację GrowSPACE i zachęca młodzież do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych w swoich szkołach oraz udziału w konkursie na najlepsze zdjęcie z tego dnia. Głównym celem Tęczowego Piątku jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, tzw. "Safe Space", dla osób LGBTQ+ w środowisku szkolnym. Tegoroczna edycja akcji odbywa się w około 100 miejscach w Polsce.
Tęczowy Piątek w polskich szkołach

Autor: Joanna Miśkiewicz + sztuczna inteligencja

Według danych Fundacji GrowSPACE, aż 93% uczniów w polskich szkołach jest świadomych obecności osób LGBTQ+ w swoim środowisku szkolnym. Niemniej jednak, ponad połowa, tj. 53%, uważa, że sytuacja tych osób jest trudna lub niesatysfakcjonująca. Tęczowy Piątek jest odpowiedzią na tę potrzebę zmiany. Głównym celem tego wydarzenia jest podkreślenie i wspieranie młodych osób LGBTQ+ w społeczności szkolnej. W tym roku szczególny nacisk kładzie się na dotarcie z Tęczowym Piątkiem do mniejszych miejscowości, gdzie osoby LGBTQ+ mogą być bardziej narażone na dyskryminację.

Tęczowy Piątek to wydarzenie pełne radości, nadziei i dumy, które jest coraz bardziej obecne i głośno wybrzmiewa w sercach uczniów i uczennic z całej Polski. Jak zauważa Alicja Kaleta z Fundacji GrowSPACE, ta inicjatywa promuje bezpieczną przestrzeń i tolerancję, które są coraz bardziej akceptowane i promowane w społeczności szkolnej.

Tęczowy Piątek jest akcją, która ma na celu stworzenie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni dla wszystkich młodych osób, niezależnie od ich orientacji seksualnej, tożsamości płciowej czy cech płciowych. Jest to okazja do wyrażenia swojego wsparcia dla społeczności LGBTQ+ poprzez noszenie tęczowych akcesoriów, takich jak skarpetki, kolczyki, koszulki czy torby. To pozornie drobna gest, ale ma duże znaczenie.

Cieszy fakt, że szkoły w Polsce otwierają się na swoje społeczności i dają wyraz swojej gotowości do przyjęcia wszystkich uczniów i uczennic. Pedagog podkreśla, że jego marzeniem jest, aby każde miejsce, a zwłaszcza szkoła, były otwarte i przyjazne, a bezpieczeństwo młodych ludzi - zarówno fizyczne, jak i psychiczne - stanowiło naturalny priorytet każdej społeczności szkolnej.

Organizatorzy Tęczowego Piątku podkreślają, że to uczniowie i uczennice decydują, jak chcą uczestniczyć w tym wydarzeniu i w jaki sposób chcą je zorganizować. Mogą wyrazić swoje wsparcie społeczności LGBTQ+ poprzez noszenie tęczowych akcesoriów, umieszczanie plakatów czy organizowanie różnych wydarzeń w swoich szkołach. Fundacja GrowSPACE oferuje wsparcie i kierunek w organizacji tych działań.

Tęczowy Piątek to inicjatywa, która powstała w 2016 roku z inicjatywy Kampanii Przeciw Homofobii. Jej celem jest wsparcie młodzieży i promowanie szacunku oraz stworzenie bezpiecznej i przyjaznej przestrzeni w szkole dla każdej osoby, niezależnie od jej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Inicjatywa ta ma głębokie znaczenie i stanowi wyraz solidarności z osobami LGBTQ+.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ