Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 19:03

Domki dla jeży już gotowe!

W ten weekend na Sadach Żoliborskich odbyła się akcja społeczna polegająca na budowie schronień dla jeży.
Domki dla jeży już gotowe!

Źródło: Owocowe Sady Żoliborskie

Jak pisze administratorka strony Owocowe  Sady Żoliborskie:

Domki dla jeży "odremontowane"!

Jak zwykle najmłodsi udzielili nam największego wsparcia i z kopyta zabrali się do zbierania liści, dzięki czemu prace przebiegły sprawnie i szybko.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tego wydarzenia w obiektywie Darka Rutkowskiego.

Jak pomóc jeżom zimą?

Jeże stanowią przyjazne i korzystne dla ogrodu stworzenia, ponieważ odżywiają się różnymi szkodnikami roślin. Przed nadejściem zimy gromadzą zapasy i poszukują ciepłego schronienia na długi okres snu zimowego. 

Wspaniałym schronieniem dla jeży są kopce liści, które zostaną pozostawione w ogrodzie po grabieniu. Po prostu wystarczy zostawić kilka takich kopców w ustronnym miejscu w ogrodzie. Wcześniej zaleca się umieszczenie warstwy miękkiej ściółki na spodzie, np. z rozdrobnionej słomy, mchu i drobnych gałązek. Aby utrzymać stabilność "domku", kopce warto przycisnąć gałęziami, co ograniczy rozsiewanie liści pod wpływem wiatru. Dodatkową ochronę przed wilgocią zapewni umieszczenie pomiędzy gałęziami a liśćmi płachty nieprzemakalnego materiału.

Domki dla jeży - z czego je wykonać?

Najlepszym budulcem jest niemalowane drewno, bez impregnatu.  Robienie domków z wikliny czy płyty pilśniowej mija się z celem - nie będą one właściwie spełniać swojej funkcji, gdyż łatwo nasiąkną wilgocią.

A jakie wymiary powinien mieć domek dla jeża? Najlepiej, jeśli będzie to około 40 centymetrów wysokości, szerokości i długości. Zbyt duży domek może grozić dostaniem się do środka większych zwierząt.

 

Przeczytaj również: Wyjątkowa frekwencja wyborcza na Żoliborzu

W niedzielę 15 października odbyły się wybory parlamentarne. Według PKW, frekwencja wyborcza wyniosła bisko 73% i były to najliczniejsze wybory po 1989 roku.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 24 km/h