Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 grudnia 2023 00:11

Cisza wyborcza - co można, a czego nie?

Cisza wyborcza to zakaz jakiejkolwiek agitacji, który rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania. Co grozi za naruszenie ciszy wyborczej?

Plakaty wyborcze, pozostałe po kampanii, mogą pozostać na swoich miejscach, nie wolno jednak naklejać nowych - to dlatego w piątek tuż przed północą wszystkie komitety wyborcze gromadnie ruszają na plakatowanie, by to ich kandydat znalazł się na wierzchu. Temu poświęcimy osobny artykuł, bo uczestniczylismy wczoraj w "żoliborskiej walce o słupy". Pojazdy oklejone plakatami wyborczymi mogą stać na parkingu, nie wolno się jednak nimi poruszać.  Zabronione jest organizowanie zgromadzeń czy manifestacji, rozdawanie ulotek oraz wygłaszanie przemówień. Za naruszenie ciszy wyborczej może zostać również uznane publiczne odtwarzanie utworów muzycznych krytykujących dane partie czy polityków.

Cisza wyborcza. Czym jest "bazarek wyborczy"?

Zakazane jest publikowanie wstępnych sondaży, jednak niektórzy obchodzą tego rodzaju ograniczenia, posługując się symbolami. I tak w poprzednich wyborach po różnego rodzaju stronach internetowych pojawiał się "bazarek wyborczy", gdzie nazwy konkretnych partii były zastępowane kojarzącymi się lub brzmiącymi podobnie artykułami spożywczymi. Podawanie ceny kolendry czy pistacji w świetle prawa nie jest złamaniem ciszy wyborczej, co - zdaniem niektórych - ujawnia jedynie jej bezzasadność w dobie internetu. Podczas ostatnich wyborów prezydenckich powszechne było również nawoływanie do "pozbywania się starych długopisów".

Nie należy jednak sugerować się wynikami podanymi na "bazarku". Zakaz ujawniania wstępnych sondaży nie wziął się znikąd - ujawnienie ich może wpływać na podjęcie decyzji o oddaniu głosu na określonego kandydata (na zasadzie: nie zagłosuję na X, bo i tak się nie dostanie).

Łamaniem ciszy wyborczej nie jest także zachęcanie lub zniechęcanie do udziału w wyborach. Inaczej sprawa wygląda w przypadku referendum, ponieważ w jego przypadku liczy się frekwencja.

Cisza wyborcza - co grozi za jej złamanie?

Zgodnie z postanowieniem Artykułu 498 Kodeksu Wyborczego, naruszenie ciszy wyborczej poprzez prowadzenie agitacji wyborczej podlega karze grzywny. Osoby, które zaobserwują lub sami doświadczą agitacji w tym czasie, są zachęcane do zgłaszania tego rodzaju wykroczeń na Policję.

Państwowa Komisja Wyborcza wydaje apel o powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogłyby być uznane za agitację wyborczą i kampanię referendalną podczas zakazanej ciszy wyborczej.

W przypadku naruszenia zakazu ujawniania publicznie wyników sondaży, zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów w trakcie ciszy wyborczej, grożą surowsze sankcje, jako że jest to traktowane jako przestępstwo. Kary za takie naruszenia mogą sięgnąć nawet do 1 miliona złotych.

Przeczytaj również: Darmowa komunikacja miejska w dniu wyborów

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadecydował, że komunikacja miejska w dniu wyborów będzie darmowa. Tego dnia będzie można bezpłatnie podróżować autobusami, tramwajami, metrem i pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej.

 

 

 

Ankieta: Czy Twoim zdaniem cisza wyborcza powinna być krótsza?
Tak
50%
Nie
50%

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ