Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 lutego 2024 15:01
Reklama

Program październik 2023, BOK, Goldoniego

Zapraszamy wszystkich miłośników kultury i rozrywki do korzystania z wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w październiku w Bielańskim Ośrodku Kultury. Przygotowaliśmy dla Was różnorodny program, który z pewnością dostarczy niezapomnianych emocji i wrażeń.

W październiku czekają Was m.in. koncerty, spotkania z ciekawymi ludźmi, spektakle teatralne i animacje dla dzieci. Odbędzie się również wernisaż artystyczny, slam poetycki, a spragnieni podróży będą mogli wybrać się na wyjazdowe warsztaty historyczne. Poniżej przedstawiamy cały harmonogram październikowych wydarzeń w BOKu!

01.10 (niedziela), godz. 12:30

Podróżniczek na Dzikim Zachodzie 

Spektakl pt. „Bardzo dziki Zachód” w wykonaniu Teatru Bajaderka oraz animacje plastyczne

Opis spektaklu: „…Na dalekim pustkowiu, gdzie słońce spotyka się z suchym piaskiem, toczy się westernowe życie. Sielski spokój mieszkańców przerywają tajemnicze wydarzenia na pobliskiej kolei... Szeryf Kondor - Ostre Pióro musi rozwikłać niecodzienną zagadkę zuchwałych kradzieży kur hodowlanych z pobliskich pociągów. Za poszukiwanym wystawiono List Gończy i pokaźną nagrodę! W pogoń za złodziejaszkiem wyrusza miejscowa kolorowa dusza - Skunksik Lola, która grając na swoich instrumentach, marzy o prawdziwej, westernowej przygodzie! Przez niecodzienny zbieg okoliczności, zostaje mianowana nowym szeryfem w Western City, więc natychmiast rozpoczyna poszukiwania. Nie będzie przy tym osamotniona... Po jej czarnych piętach drepcze Chytra Lisica, która dołączy do zaciętej walki o nagrodę i której prawdziwe intencje pozostają dla wszystkich... tajemnicą.  Jaką ma z tego korzyść? Kim jest poszukiwany? I co się dzieje z kradzionymi zwierzętami? Wyścig się rozpoczyna, więc... do boju kowboju!...” 

Bilety: 25 zł., sprzedaż od 19.09 w kasie BOK i na bielanski.waw.pl

3.10 (wtorek), godz. 11:00 

Inauguracja Bielańskiego Uniwersytetu III wieku

W programie wydarzenia:

Koncert “Świat włoskich melodii” w wykonaniu Retro Orchestra 

Zapisy na semestr 2023/2024 od 26.09 online lub telefonicznie 22 834 65 47
Opłata semestralna 120 zł, opłata członkowska dla nowych członków (jednorazowa) – 30 zł

06.10 (piątek), godz. 18.30

Wernisaż „Fotograf Roku 2023” Okręgu Mazowieckiego Związku Polskich Fotografów Przyrody

Związek Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) jest stowarzyszeniem twórczym, którego celem jest popularyzacja wiedzy przyrodniczej i ekologicznej poprzez fotografię, 
a także propagowanie zasad etycznych, które powinny towarzyszyć fotografowaniu przyrody.  Działa od 1995 r., ma zasięg ogólnopolski i zrzesza ponad 500 osób.  

Zdjęcia zgłaszane do konkursu to efekt ciężkiej pracy, planowania, cierpliwości, a czasami przypadku i odrobiny szczęścia, że aparat był pod ręką w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie. 

Co roku każdy z autorów robi wiele zdjęć - setki, może tysiące i więcej. Z tej puli trzeba wybrać najlepsze, podzielić je tematycznie zgodnie z kategoriami konkursowymi, przejrzeć przed wysłaniem. Każde zdjęcie to nie tylko obraz. To emocje autora, jego przeżycia, wspomnienia niewygód, chłodu, niedospanych poranków, ale też zapachy i odgłosy przyrody. Tylko nielicznym udaje się obraz połączyć z tym, co niewidoczne.

(Mariusz Lewandowski – Prezes OM ZPFP)

Wstęp wolny

Wystawa czynna do 31.10

14.10 (sobota), godz. 18:00

Recital Małgorzaty Wojciechowskiej „Lubczyk”

Artystce akompaniować będzie Łukasz Mazur (fortepian).

Aktorka, wokalistka, autorka tekstów i scenariuszy teatralnych. Pedagog aktorstwa i śpiewu. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego. Polonistka. Zielarka - fitoterapeutka. Laureatka wielu festiwali piosenki: Zamkowych Spotkań w Olsztynie, FAMY w Świnoujściu, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, „Pamiętajmy o Osieckiej” w Sopocie, Festiwalu im. Marka Grechuty „Korowód” w Krakowie, Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej OPPA w Warszawie, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (dwukrotnie nagroda Tukana nurtu OFF) i wielu innych. Jeszcze podczas studiów została stypendystką miasta Krakowa w dziedzinie teatru i sztuki estradowej. Otrzymała nagrodę im. Mariana Redwana za najlepsze teksty piosenek na festiwalu FAMA.

Współpracowała/współpracuje z teatrami m.in.: Rampa w Warszawie, Capitol we Wrocławiu, Łaźnia Nowa w Krakowie, Europejskim Ośrodkiem Praktyk Teatralnych w Gardzienicach, Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie.

Przez siedem semestrów wykładała przedmiot „piosenka” w Szkole Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich.

Bilety:  30 zł., przedsprzedaż od 19.09 w kasie BOK i na bielanski.waw.pl

18.10 (środa), godz. 18.00

Spotkanie z podróżnikiem - Meksykański Dzień Zmarłych

Prowadzenie: Ola Synowiec – pisarka, dziennikarka, latynoamerykanistka

Spotkaniu będzie towarzyszyć wernisaż wystawy fotografii autorstwa Oli Synowiec „Hola! Meksyk w fotografii”. Wystawa wypożyczona z Muzeum Regionalnego w Kozienicach. Wystawa czynna do 24.11.2023 r.

Dlaczego czaszka stała się narodowym totemem Meksyku? Czy to dobrze, jeśli w Święto Zmarłych dostaniemy cukrową czaszkę z własnym imieniem? Jak sprawić, by zmarły przyszedł do nas w gościnę? Co wspólnego z obchodami Día de Muertos mają Aztekowie, Hiszpanie, a co wspólnego ma James Bond? Zapraszam na wspólne świętowanie meksykańskiego Dnia Zmarłych, które postaramy się wyjaśnić i oswoić. Wybierzemy się do meksykańskich miast, miasteczek i wiosek, by porozmawiać z Meksykanami i zrozumieć, czym jest i była dla nich śmierć.

Ola Synowiec – pisarka, dziennikarka, latynoamerykanistka. Przez dziewięć lat mieszkała w Meksyku, o którym pisze dla polskiej i zagranicznej prasy. Jest autorką przewodników po tym kraju, strony Mexico Magico Blog oraz książek „Dzieci szóstego słońca. W co wierzy Meksyk”, "Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady". 

Wejściówki od 02.10 w BOK i na bielanski.waw.pl

19.10 (czwartek), ZBIÓRKA godz. 7:30

Szlakiem Mikołaja Kopernika | Warsztaty historyczne  w Olsztynku oraz Olsztynie

zbiórka 7.30, odjazd 7.45, powrót  ok. 22.30

Koszt 270złOsoby spoza BUTW – 300 zł.

WPŁATY do 10.10.2023 w kasie BOK

W cenie: przejazd autokarem, ubezpieczenie NNW,  przewodnik, bilety wstępu do skansenu i Muzeum Warmii i Mazur, obiad  w restauracji

Olsztyn – stolica województwa warmińsko-mazurskiego, jest miastem z bogatą historią. Pięknie położony w krainie tysiąca jezior ma ciekawe zabytki, które warto poznać.  Jednakże, podczas naszej wizyty w tym mieście skupimy się przede wszystkim na tym aby poznać bliżej naszego wielkiego uczonego Mikołaja Kopernika. Kim był? Czy zajmował się tylko astronomią?  Dlaczego mieszkał na zamku w Olsztynie? Co Olsztyn mu zawdzięcza?  Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedź podczas naszej wycieczki.  Kolejną rzeczą nad którą będziemy się zastanawiać, to czy Olsztyn należy do Warmii czy Mazur?  Oba te regiony, przez to że tworzą nazwę jednego województwa, traktowane są jako jeden organizm. Poznamy więc historię obu regionów co pomoże nam zobaczyć ich różnorodność i atrakcyjność.

Główne punkty wycieczki:

Skansen – Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku

Zamek Kapituły Warmińskiej, gdzie oprócz wystaw czasowych obejrzymy tablicę astronomiczną stworzoną przez samego Mikołaja Kopernika i odwiedzimy komnaty w których mieszkał. 

Archikatedra św. Jakuba, sięgająca swoją historią XIV wieku. 

Spacer historycznymi uliczkami Olsztyna, które to upodobali sobie, między innymi, twórcy filmu „Stawka większa niż życie” i nakręcili tutaj kilka odcinków tego filmu. Będzie również czas na kawę na olsztyńskim rynku. 

20.10 (piątek), godz. 18.00

Festiwal Poezji Słowiańskiej, koncert Rozśpiewana Słowiańszczyzna

Zapraszamy na koncert Rozśpiewana Słowiańszczyzna w ramach XVI Festiwalu Poezji Słowiańskiej. Artyści białoruscy i ukraińscy – mieszkańcy Warszawy, przedstawią utwory własne oraz współczesnych poetów z Białorusi i Ukrainy w oryginalnych aranżacjach muzycznych, w językach oryginalnych i w polskich przekładach.

W koncercie, organizowanym z inicjatywy redakcji POEZJI dzisiaj, która od 16 lat organizuje jesienne Festiwale Poezji Słowiańskiej na terenie całego kraju, muzyce i żywemu słowu towarzyszą na ekranie obrazy współczesnych artystów białoruskich i ukraińskich. 

Wśród wykonawców Białoruś reprezentuje rodzina artystów-uchodźców, muzycy Taciana i Justyna Karpiłowicz, Gierald Bartosik oraz dziennikarz i pisarz Zmicier Bartosik, Ukrainę zaś pracujący od wielu lat w Warszawie aktor i muzyk Eugeniusz Bardiyer oraz pisarka Ludmyła Ternowska. W programie koncertu repertuar autorski wykonawców, a także utwory skomponowane do wierszy popularnych współczesnych poetów białoruskich i ukraińskich.

Partnerami projektu są grupa twórcza Poezja w Warszawie i Oddział Żoliborz-Bielany Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Wejściówki od 2.10 w BOK i na bielanski.waw.pl

22.10.2023, godz. 18.00 (sala wystawowa)

Slam poetycki (w ramach Festiwalu Poezji Słowiańskiej)

Zapraszamy na Słowiański Slam Poetycki w ramach XVI Festiwalu Poezji Słowiańskiej. Widzowie będą świadkami występów poetek i poetów, którzy zaprezentują na scenie autorskie utwory w dowolnych językach słowiańskich. Osoba, która podbije serca publiczności i zwycięży, otrzyma nagrodę pieniężną ufundowaną przez Burmistrza Dzielnicy Bielany.

Będzie to pierwszy slam w językach słowiańskich organizowany w ramach Festiwalu Poezji Słowiańskiej. Osoby uczestniczące w turnieju  zaprezentują na scenie własne utwory bez akompaniamentu muzycznego, kostiumów i rekwizytów. Teksty oraz sposób ich prezentacji oceni jedyny slamowy juror – publiczność, a zwyciężczyni lub zwycięzca lub zostanie wskazany przez widownię poprzez głosowanie.

Slam poprowadzi jedna z czołowych polskich slamerek i organizatorek slamów w stolicy Magdalena Walusiak. Zgłoszenia można wysyłać na adres: [email protected] do 21 października lub zapisać się u prowadzącej w dniu turnieju od godz. 17:00.

Organizatorami slamu są redakcja POEZJI dzisiaj i grupa twórcza Poezja w Warszawie. Partnerem projektu jest Oddział Żoliborz-Bielany Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.

Wstęp wolny

Chcielibyśmy także serdecznie zachęcić wszystkich do odwiedzania naszych profili w mediach społecznościowych, ponieważ tam jesteśmy na bieżąco z najważniejszymi informacjami o naszych wydarzeniach!

Strona internetowa

Facebook

Instagram


Inauguracja-BUTW
Inauguracja-BUTW

Malgorzata-Wojciechowska
Malgorzata-Wojciechowska

Spotkanie-z-podroznikiem
Spotkanie-z-podroznikiem

Szlakiem-Mikolaja-Kopernika.-Warsztaty-historyczne-w-Olsztynku-i-Olsztynie
Szlakiem-Mikolaja-Kopernika.-Warsztaty-historyczne-w-Olsztynku-i-Olsztynie

Koncert-Rozspiewana-Slowianszczyzna
Koncert-Rozspiewana-Slowianszczyzna

Slam-poetycki
Slam-poetycki

Spacery-z-przewodnikiem-poprawione
Spacery-z-przewodnikiem-poprawione


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ