Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 00:05

[podcast] Wycieczki po Warszawie i okolicach szlakiem industrialnej historii. Rozmowa z Izabelą Stelmańską

„Industrialne Mazowsze” to przewodnik wydany przez Mazowiecką Regionalną Organizację Turystyczną, w którym można znaleźć ponad 100 wyjątkowych miejsc, pokazujących industrialną historię regionu. Zapraszamy do odsłuchania podcastu z Izabelą Stelmańską, która opowiedziała o atrakcyjnych dla mieszkańców Warszawy wycieczkach.

 

Myśląc o atutach turystycznych Mazowsza, zazwyczaj do głowy przychodzą atrakcje przyrodnicze, jak puszcza kampinoska, czy meandrujące rzeki. Z Izabelą Stelmańską, zastępczynią dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystki w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, porozmawialiśmy o mniej oczywistej stronie naszego regionu. Posłuchaj podcastu, aby poznać industrialną historię Mazowsza oraz trasy turystyczne, opracowane w przewodniku „Industrialne Mazowsze”.

„Nowe życie – spektakularne rewitalizacje”

Współczesne oblicze industrialnego Mazowsza byłoby zupełnie inne, gdyby nie spektakularne rewitalizacje – czytamy w przewodniku. Trudno się z tym nie zgodzić. Warszawiakom od razu powinny przyjść do głowy odrestaurowane w ostatnich latach Browary Warszawskie, Fabryka Norblina, czy Elektrownia Powiśle. 

W podcaście pytamy Izabelę Stelmańską m. in. o trasę szlakiem odnowionych w ostatnich latach budynków – Dziś postrzegamy te miejsca jako centra handlowe i miejsca gastronomiczne, gdzie można spotkać się ze znajomymi. My chcemy teraz trochę wciągnąć wszystkich odwiedzających te miejsca, żeby poznali ich historię. Jeżeli są to miejsca, które znamy z codziennego życia, to warto wiedzieć, skąd one się wzięły. 

Żyrardów – postindustrialna perełka Mazowsza

„Mała Łódź w pigułce”, „perła industrialnego Mazowsza” – tak Izabela Stelmańska nazywa Żyrardów.  To jedyna tak zachowana i tak ściśle związana z przemysłem osada na terenie dzisiejszego Mazowsza. Wjechanie do Żyrardowa od razu przenosi nas w inne czasy. Pamiętam Żyrardów, kiedy był tam problem chociażby z napiciem się kawy. Dziś Żyrardów ma wiele do zaoferowania turystom – mówi nasza rozmówczyni. Posłuchaj podcastu, aby dowiedzieć się więcej o tym mieście.

„Dzięki industrialnej wielobarwności Mazowsza, możemy podążać różnymi ścieżkami”

Różnorodność regionu to zdecydowanie temat przebijający się przez naszą rozmowę oraz przewodnik. Znajdziemy w nim 10 zróżnicowanych tras. Niektóre nie wychodzą poza Warszawę, inne skupiają się na jej przedmieściach, czy kolei warszawsko-wiedeńskiej, a jeszcze inna trasa wiedzie szlakiem mazowieckich browarów i gorzelni.

Industrialność na Mazowszu nie wynika tylko z jednej dziedziny, ale przede wszystkim z tego, że wielobarwność industrialności powoduje to, że możemy podążać różnymi ścieżkami. Możemy chociażby podróżować kolejką wąskotorową, odwiedzić muzeum starożytnego hutnictwa, czy poszukiwać różnego rodzaju miniatur rzeczy wytwarzanych w Radomiu – podkreśla Izabela Stelmańska.

Dzięki naszemu najnowszemu podcastowi poznacie więc wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia oraz historię przemysłu na terenie dzisiejszego województwa mazowieckiego. Przewodnik „Industrialne Mazowsze”, wokół którego toczy się rozmowa znajdziecie najłatwiej w Internecie na stronie modanamazowsze.pl. Zapraszamy do odsłuchania podcastu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 26 km/h