Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 21:25

Żoliborz wybiera: znamy zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego!

Znamy już projekty wybrane w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego! Żoliborzanie i żoliborzanki postawili na ochronę przyrody 

Z tego artykułu dowiesz się:

 • które projekty zostały wybrane, a które odrzucone;
 • ile wyniosła wartość wszystkich zwycięskich projektów;
 • ile osób oddało swój głos w plebiscycie.

Budżet Obywatelski w Warszawie to inicjatywa partycypacyjna, w ramach której mieszkańcy mają możliwość decydowania o części środków budżetu miasta. Jest to forma demokratycznego procesu, w którym obywatele mają wpływ na alokację środków publicznych i mogą zgłaszać projekty, które uważają za istotne dla rozwoju swojej dzielnicy lub całego miasta. Działa on od 2011 roku i jest jednym z największych tego typu projektów na świecie.  Każda osoba zamieszkująca w Warszawie ma prawo do głosowania i zgłaszania projektów. Dzielą się one na ogólnowarszawskie i dzielnicowe.

Żoliborz – zwycięskie projekty

Mieszkańcy Żoliborza wybrali 15 z 46 dopuszczonych do głosowania projektów, opiewających na kwotę 2 mln 28 tys. 189 zł. W tym roku Dzielnica Żoliborz zajęła także drugie miejsce w kategorii "najaktywniejsi mieszkańcy". W głosowaniu wzięło udział 2 930 żoliborzan.

Zwycięskie projekty na Żoliborzu

Żoliborskie podium

Na pierwszym miejscu uplasowało się - Rozpłytowanie i obsadzenie zielenią wejść do metra na Żoliborzu. Autorką zwycięskiego projektu była Katarzyna Nowak. Budżet wyceniono na 405 709,00 zł. Za tym projektem opowiedziały się 1454 osoby, czyli ponad połowa wszystkich głosujących.

Drugie miejsce zajął projekt “Kwitnący Żoliborz”, z poparciem 1419 osób głosujących. Projekt zakłada posadzenie na terenie Sadów Żoliborskich (pas zieleni wzdłuż ul. Krasińskiego, przed Barem SADY) 20 000 kwiatów cebulowych np. żonkili, narcyzów, tulipanów i innych oraz kilkanaście krzewów owocowych (np. dereń jadalny, śliwa tarnina) oraz 6 drzew owocowych starych odmian na silnie rosnących podkładach (jabłonie, grusze, śliwy). Autorką pomysłu była Maria Janiak. 

Trzecie miejsce przypadło projektowi “Więcej krzewów w pasie drogowym ul. Krasińskiego”, który zdobył 1289 głosów, czyli 44,93% poparcia. Autorem pomysłu był Tomasz Mielcarz. Budżet wyniesie 182 070 złotych.

Pozostałe projekty

Oto inne projekty, które zostaną zrealizowane w roku 2024. 

 • Dokończenie budowy promenady spacerowej na środku Krasińskiego – budżet 400 000 złotych, poparcie 41,13%
 • Więcej krzewów dla Żoliborza - przywrócenie krzewów przy torowisku na Mickiewicza – budżet 102 060 zł, poparcie 40.57%;
 • Nie marnujemy wody w parku Sady Żoliborskie - wykorzystanie deszczówki zgromadzonej w zbiornikach retencyjnych do podlewania zieleni na Sadach. Projekt o wartości 250 000 złotych, poparcie – 40,43%.
 • Nie jesteś sam - pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży. Zróbmy to jeszcze raz! – kolejna edycja zwycięskiego projektu z zeszłego roku. Tym razem poparcie dla tej inicjatywy wyraziło 1147 osób. Budżet przeznaczony na tę działalność wynosi 251 400 złotych.
 • Szpaler krzewów na pasie zieleni pomiędzy chodnikiem a torami tramwajowymi wzdłuż ulicy Mickiewicza – 76 600 złotych, projekt poparty przez 1074 osoby
 • Usunięcie jemioły z kolejnych drzew rosnących na Żoliborzu wraz z niezbędną ich pielęgnacją – budżet 100 000 złotych, poparcie 32,69%.
 • Kino plenerowe na pl. Grunwaldzkim – na ten projekt zagłosowało 885 osób, a na jego realizację dzielnica przeznaczy 65 000 złotych.
 • Zielona droga do metra - krzewy wzdłuż ulicy Włościańskiej – projekt z poparciem na poziomie prawie 29%. Budżet wyniesie 50 400 złotych.
 • Rzeźby w drzewach zamiast wycinki – projekt o wartości 30 000 złotych, z 746 głosami;
 • Dodatkowe stoły i ławki na Kępie Potockiej – 25 000 złotych, 610 osób głosujących;
 • Nowe wkłady do koszy parkowych na Żoliborzu – koszt wykonania 15 000 złotych. Na ten projekt głosowało 20,29% mieszkanek i mieszkańców;
 • Senior w Bibliotece – projekt o szacowanym budżecie 21 500 złotych, zyskał poparcie 523 mieszkanek i mieszkańców.

Projekty odrzucone

Niestety, nie wszystkie pomysły zaproponowane przez mieszkańców i mieszkanki doczekają się realizacji. Zbyt małą ilość głosów dostały takie projekty jak: zazielenienie ulicy Anny German, nowy chodnik na wiadukcie gdańskim, kurs samoobrony, zajęcia stolarskie, stoły do gry w szachy na Kępie Potockiej, zajęcia ze wspinaczki drzewnej czy warsztaty filmowe dla dzieci. 

A co wygrało w innych dzielnicach?

Bemowo: Wyznaczenie brakujących przejazdów rowerowych

Białołęka: Drzewa dla Białołęki

Bielany: Mniej betonu - więcej zieleni

Mokotów: Około 111 nowych drzew na Mokotowie i nowe ławki

Ochota: Zielone ulice i skwery Ochoty - sadzimy w całej dzielnicy 3250 m2 bylin, krzewów i traw ozdobnych

Praga-Południe: Więcej zieleni na całej Pradze-Południe - drzewa, krzewy, łąki kwietne.

Praga-Północ: Nowe drzewa i krzewy dla Pragi

Rembertów: Nasadzenia krzewów miodo i pyłkodajnych - Chruściela

Śródmieście: Odbetonowanie "Zakątka Ujazdowskiego" - ratujemy zieleń

Targówek: Drzewa dające cień na placach zabaw na Targówku

Ursus: Bezpieczny Ursus - uzupełniamy dziury w sieci dróg rowerowych

Ursynów: Więcej zieleni na Ursynowie

Wawer: Wysprzątanie Wawerskich Lasków #CzystyWawer

Wesoła: Książki dla Biblioteki Publicznej w Wesołej

Wilanów: 54 drzewa dla Wilanowa przy ulicy Przyczółkowej.

Włochy: Więcej zieleni dla Włoch - krzewy, trawy i byliny ozdobne oraz rośliny cebulowe

Wola: Drzewa i zieleń urządzona na Woli

Przeczytaj również: Żoliborz w obronie Prochowni: Radni w ogniu krytyki, a Mieszkańcy wzywają do referendum


Always Wearing Mask When You Go Outside

Always Wearing Mask When You Go Outside


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ