Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 21:20

Kolejny rok bez śmiertelnych ofiar na żoliborskich drogach. Inna statystyka poszła w górę i to dwukrotnie

Zarząd Dróg Miejskich opublikował raport na temat bezpieczeństwa na drogach. Łącznie w wypadkach w Warszawie zginęły 33 osoby.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym, ile wypadków w ubiegłym roku było na Żoliborzu, a ile w Warszawie,
- o tym czy na Żoliborzu spada liczba wypadków.

W 2022 roku w Warszawie były 33 wypadki śmiertelne i jest to najniższa liczba takich wypadków w historii Warszawy, od kiedy prowadzone są statystyki (od 1983 roku) - powiedział wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski podczas wtorkowej konferencji.

- To dwa razy mniej wypadków śmiertelnych niż 10 lat wcześniej. To pokazuje, że zbliżamy się do tego, żeby wykluczyć wypadki śmiertelne na naszych drogach - stwierdził Olszewski.

fot. ZDM
źródło: Raport bezpieczeństwa drogowego w Warszawie 2022
źródło: Raport bezpieczeństwa drogowego w Warszawie 2022

Zaznaczył, że celem ratusza jest stan, w którym nie będzie wypadków śmiertelnych na stołecznych drogach.  - To piekielnie trudny do osiągniecia cel, ale śledząc statystyki, które mamy za ubiegłe lata, widzimy, że do tego celu się zbliżamy - dodał.

- Pamiętajmy o tym, że to nie piesi są zagrożeniem dla kierowców. 95 proc. wypadków spowodowanych w ubiegłym roku, to wypadki spowodowane przez kierujących pojazdami. Aż jedna trzecia z tych wypadków spowodowane jest przekroczeniem prędkości - wyjaśnił.

Zaznaczył, że prowadzone przez ratusz konsultacje o strefie Tempo 30, to nie konsultacje o spowolnieniu ruchu, ale o naszym bezpieczeństwie.

 

Na Żoliborzu dwa razy więcej wypadków

A jak wygląda sytuacja na Żoliborzu, jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych i liczbę wypadków? Już drugi rok z rzędu nikt na żoliborskich drogach nie zginął. W 2022 roku, względem poprzedniego zwiększyła się za to liczba wypadków. W dzielnicy łącznie w minionym roku było 24 – w 2021 z kolei było ich 12.

Z udostępnionej mapy wypadków wynika, że najczęściej do wypadków dochodziło m.in. na ulicy Mickiewicza na odcinku pomiędzy placem Wilsona a ulicą gen. Zajączka, Krasińskiego i Broniewskiego.

PAP/Gazeta Żoliborza

Przeczytaj również: Ilu rannych a ilu zabitych w wypadkach na Żoliborzu?

„Liczba wypadków drogowych po raz drugi z rzędu jest znacząco niższa od tysiąca, co oznacza, że jej poziom utrzymuje się, mimo luzowania pandemicznych obostrzeń” – czytamy w raporcie bezpieczeństwa drogowego Zarządu Dróg Miejskich, który obejmuje zdarzenia mające miejsce w 2021 roku. Wówczas w Warszawie doszło do 700 wypadków, w których obrażenia odniosło 750 osób, a 42 zmarły (22 osoby na miejscu a 20 zmarło w wyniku doznanych obrażeń).

 


fot.-ZDM

fot.-ZDM

wypadki w poszczególnych dzielnicach

wypadki w poszczególnych dzielnicach

wypadki w poszczególnych dzielnicach 1

wypadki w poszczególnych dzielnicach 1

wypadki sm

wypadki sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ