Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:38

Gościł w nim Ken Kesey, Allen Ginsberg czy Peter Greenaway. Prawie stuletnia historia budynku kina Tęczy w niezwykłej wystawie

Wystawa jest efektem wielu poszukiwań materiałów w archiwach. Zapowiada się ciekawa podróż w czasie, opisująca losy kina Tęcza.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- krótki rys kina Tęczy,
- o zapowiadanej wystawie, będącej opisem historii budynku, w którym znajduje się kino Tęcza,
- o pracach nad wystawą.

"7 ujęć Tęczy. Kino, architektura, ludzie", tak nazywa się wystawa, której wernisaż odbędzie się w czwartek, 7 lipca. Budynek kina Tęcza od prawie stu lat pełni rolę ważnego ośrodka kulturalnego na mapie Warszawy. Zapowiadana wystawa ma przybliżyć i zobrazować historię tego miejsca.

Historia Kina Tęcza sięga czasów, gdy wolna przestrzeń w kotłowni została przekształcona w salę widowiskową. W tamtym okresie brakowało właśnie takiego miejsca na Żoliborzu, gdzie działały teatry, kina, a także niezależne kolektywy artystyczne. Pierwszym teatrem, który zagościł w Tęczy, był teatr z rewolucyjną sceną zaprojektowaną przez Helenę i Szymona Syrkusów, a jego działalnością kierowała Irena Solska. Później na przestrzeni czasu działały tu także teatr kukiełkowy Baj oraz trzy kina: Żoliborz, Stella, Świat i wreszcie samo Kino Tęcza.

Dla wielu mieszkańców Warszawy, kino Tęcza było miejscem pierwszego spotkania z filmem. Kino Tęcza było świadkiem trudnych czasów wojny i okupacji, ale jednocześnie dostarczało widzom odrobinę rozrywki i nadziei zaraz po ich zakończeniu. Przez lata przetrwało trudności okresu PRL-u oraz burzliwą transformację lat 90., kiedy to działała tu prężnie Akademia Ruchu. Budynek na Suzina odwiedzali wówczas artyści światowej sławy, tak jak Derek Jarman, Ken Kesey, Allen Ginsberg czy Peter Greenaway.

Obszerne badania w celu opisania historii

Teodor Toeplitz, działacz WSM, pisał w 1933 roku w przemowie na otwarcie kina w budynku kotłowni przy Suzina: „Znajdujemy się w przestronnej, jasnej, pogodnej, pięknej sali – znajdujemy się w teatrze wyczarowanym z kotłowni”. - W CKF marzymy o chwili, gdy będziemy mogli za Toeplitzem powiedzieć, że znajdujemy się w nowoczesnej, przestronnej, wyremontowanej sali kina Tęcza i zaprosić Państwa do korzystania z jej walorów. Czekamy na ten moment z niecierpliwością i za Toeplitzem nie wahamy się powtórzyć, że w tym miejscu będzie biło źródło życiodajnego ciepła. W powiązaniu siła, a tą wartością spajającą nas jest działalność kulturalna. Dlatego też podczas gdy niestrudzenie kontynuujemy inwestycję modernizacji kina, chcemy podzielić się z Państwem efektami merytorycznej pracy naszego zespołu. Na tegoroczną odsłonę letnich działań kulturalnych, przygotowaliśmy wystawę pod tytułem „7 ujęć Tęczy. Kino, architektura, ludzie” traktującą o historii tego niezwykłego budynku – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka CKF i kuratorka

W celu stworzenia jak najbardziej kompletnego obrazu historii kina Tęcza, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Joanna Rożen-Wojciechowska oraz kuratorka wystawy Izabela Wyciszkiewicz, przeprowadziły obszerne badania. Przeszukiwały ogromne archiwa różnych instytucji i organizacji, korzystały ze zbiorów prywatnych, wycinków prasowych oraz zbierały wspomnienia mieszkańców Żoliborza. Celem było przybliżenie ponad stuletniej działalności kulturalnej Kina Tęcza w formie plenerowej wystawy. Ze względu na duże ilości materiałów tekstowych i audiowizualnych oraz przeprowadzone wywiady, multimedialne rozwinięcie wystawy będzie dostępne bezpłatnie na platformie VOD Warszawa.

Opowieści mieszkańców inspiracją do budowania historii

- Nie znałam Żoliborza ani historii WSM. Czułam się trochę jak podróżniczka, która wyrusza w nieznane, co prawda zaopatrzona w niejeden przewodnik, ale licząca, że na miejscu odkryje nowe fakty. Tak się też stało. Kolejne znaleziska, takie jak wzmianki prasowe o wydarzeniach, które się tu odbyły lub opowieści naszych rozmówców z Żoliborza, otwierały mi kolejne drzwi do tajemnicy Tęczy. Szukanie w archiwach potwierdzenia słów snutych przez żoliborzan we wspomnieniach, weryfikacja u źródeł poznanych informacji potwierdziła, że pamięć ludzka mimo, iż wybiórcza, jest nie do przecenienia. To, o czym mówią mieszkańcy było kanwą, na której zaczęłam snuć opowieść o Tęczy – dodaje Izabela Wyciszkiewicz, kuratorka wystawy.

Wernisaż wystawy odbędzie się 6 lipca o godzinie 19:00 na dziedzińcu kina Tęcza, przy ulicy Suzina 6. Wydarzenie jest otwarte i bezpłatne, zapraszając wszystkich mieszkańców stolicy do udziału. To niezwykła okazja, aby zgłębić historię tego miejsca i poznać tajemnice związane z kinem i kulturą filmową na Żoliborzu.


Wystawa-7-UJEC-TECZY

Wystawa-7-UJEC-TECZY

KINO TĘCZA WYSTAWA

KINO TĘCZA WYSTAWA

5089a137d793e9a67a4f38196b7dddec

5089a137d793e9a67a4f38196b7dddec


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ