Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 lutego 2024 09:53
Reklama

Nowy mural na Żoliborzu ozdobi podstawówkę na Sadach Żoliborskich

Znamy zwycięski projekt muralu, który zostanie namalowany na ścianie Szkoły Podstawowej nr 267 znajdującej się tuż obok parku Sady Żoliborskie.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym co przedstawia zwycięska koncepcja,
- ile głosów zdobył projekt muralu.

W kwietniu tego roku Szkoła Podstawowa nr 267 oraz Samorząd Uczniowski ogłosili konkurs na mural, który miał ozdobić północno-wschodnią ścianę żoliborskiej podstawówki.

Wśród wielu wspaniałych propozycji, to praca Wojciecha Rokosza zdobyła największe uznanie społeczności szkolnej. Jego projekt przedstawiający pleszkę siedzącą na kwitnących gałęziach jest lekką i harmonijną kompozycją, z charakterem Sadów Żoliborskich. Projekt ten, otrzymując 312 głosów, zdobył poparcie ponad połowy społeczności szkolnej.

Główne kryterium to nawiązanie do parku Sady Żoliborskie

Zwycięską pracę zaakceptowało również miejskie biuro architektury. Teraz mural będzie mógł być zrealizowany w ramach realizacji zwycięskiego projektu z budżetu obywatelskiego. „Celem projektu jest zastąpienie starej, zagrzybionej ściany szkoły estetycznym muralem o tematyce ekologicznej nawiązującym do pobliskich Sadów Żoliborskich” – uzasadnia autor projektu, którego koszt realizacji oszacowano na 92 250 złotych.

W wyborze najodpowiedniejszego projektu murali brano pod uwagę wiele kryteriów. Wartością kluczową była zgodność z tematem konkursu, który miał nawiązywać do sąsiedniego parku Sady Żoliborskie. Pomysłowość, oryginalność, wartość artystyczna i estetyka wykonania były również kluczowe.

Przeczytaj również: Artystyczne oblicze Żoliborza na muralach

Na Żoliborzu Artystycznym muralem upamiętniono również Zygmunta Hübnera, wybitnego polskiego twórcę teatralnego i filmowego, a także dawnego mieszkańca Żoliborza. Dzieło powstało na elewacji budynku przy powstającej ulicy Zygmunta Hübnera. Podobnie jak w przypadku muralu przedstawiającego portret Krzysztofiaka, mural z wizerunkiem Zygmunta Hübnera jest minimalistyczny. Dzieło charakteryzuje lekka nowoczesna forma. Jego autorką jest  Olga Wolniak.

mural sm
mural sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 13 km/h