Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 23:04
Reklama

Hałas na Żoliborzu: Średnie natężenie to 65 dB, stanowi to zagrożenie dla zdrowia.

Żoliborz, jedna z najbardziej kameralnych dzielnic Warszawy, od zawsze kojarzona była z zielonymi alejami, spokojem i oderwaniem od miejskiego zgiełku. Wraz z dynamicznym rozwojem stolicy, poziom hałasu na Żoliborzu zaczął stawać się coraz bardziej uciążliwy dla mieszkańców.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o tym co generuje najwięcej hałasu,
  • jakie jest natężenie w poszczególnych częściach dzielnicy.

W miarę jak Warszawa się dogęszcza, nowe bloki planowane są coraz bliżej linii kolejowych, a Żoliborz nie stanowi tu wyjątku. Poprzemysłowa część dzielnicy, ciągnąca się wzdłuż torów, stała się miejscem powstania nowych bloków. Wraz z otwarciem przystanku kolejowego Warszawa Powązki, komunikaty o przyjeżdżających i odjeżdżających pociągach zaczęły rozbrzmiewać nie tylko na peronach, lecz także w mieszkaniach najbliższych bloków. Głośność ta stwarzała poważne problemy dla mieszkańców, którzy zaczęli odczuwać skutki narażenia na hałas.

Aby zmniejszyć uciążliwość, podjęto działania mające na celu obniżenie poziomu głośności. Jak dowodzą dane przedstawione na akustycznej mapie Warszawy, hałas na Żoliborzu jest poważnym problemem. Średni poziom hałasu wynosi około 65 decybeli (dB), co zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia uznawane jest za szkodliwe dla zdrowia.

Główne źródła hałasu na Żoliborzu to transport i ruch drogowy. Samochody, tramwaje, kolej i autobusy przyczyniają się do generowania uciążliwych dźwięków. Jednak to ruch samochodowy okazuje się najbardziej uciążliwy dla mieszkańców, zwłaszcza na głównych arteriach Żoliborza, takich jak ulica Krasińskiego, Popiełuszki, Powązkowska, Mickiewicza czy Słowackiego. Już na tych ulicach hałas sięga nawet 70 dB, co odpowiada poziomowi emitowanemu przez głośny mikser.

Istotnym zagadnieniem, zwłaszcza dla mieszkańców Żoliborza i Bielan, jest również hałas generowany przez samoloty startujące na lotnisku na Bemowie. To nie tylko trudność, z jaką muszą się mierzyć mieszkańcy, ale także kwestia zdrowia publicznego. Średni poziom dźwięku związany z samolotami w tym rejonie wynosi od 45 do 55 decybeli (dB) i obejmuje nawet jedną trzecią dzielnicy. Taki poziom hałasu nie tylko zakłóca spokój i komfort życia mieszkańców, ale również może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.

Przeczytaj również: Hałas o natężeniu 70dB. Czy na Kępie Potockiej można odpocząć?

Tuż obok Kępy Potockiej przebiega Wisłostrada. Łączy miasto z trasą szybkiego ruchu. Każda z jezdni liczy po trzy pasy ruchu. Przez całą dobę przejeżdża tędy około 90 tys. pojazdów ze średnią prędkością 67 km/h. To droga, którą jeżdżą samochody osobowe, ale również ciężarowe.

halas-lotniczy
halas-lotniczy

halas-kolejowy
halas-kolejowy

halas-tramwajowy
halas-tramwajowy

hałas żoliborz
hałas żoliborz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie małe

Temperatura: 7°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 19 km/h