Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 02:21

Jak urządzić rejon Cytadeli? Ruszają konsultacje

Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego dla rejonu Cytadeli Warszawskiej.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym co znajduje się na obszarze projektowanego planu,
- gdzie można zobaczyć projekt,
- kiedy i jak można składać uwagi.

Plan miejscowy dla obszaru Żoliborza i części Śródmieścia obejmuje około 74 ha i dotyczy m.in. Muzeum X Pawilonu, parku Fosa i Stoków Cytadeli, szkoły podstawowej przy al. Wojska Polskiego, fragmentu ul. Wybrzeże Gdyńskiego, bulwaru Religi oraz fragmentu rzeki Wisły. Te przestrzenie publiczne mają duże walory historyczne i przyrodnicze, dlatego plan ma na celu wzmocnienie ich ochrony.

„Obowiązujący plan części terenu Żoliborza Historycznego z 2006 r. ustala dla terenu zamkniętego, jakim jest Cytadela Warszawska, liczne zapisy dotyczące przeznaczenia terenu oraz sposobu i zasad kształtowania zabudowy. Ustalenia te są niezgodne z obecnie obowiązująca ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gdzie w odniesieniu do terenów zamkniętych ustala się tylko ich granice oraz ew. granice ich stref ochronnych” – czytamy w komunikacie miasta.

Główne założenia projektu uwzględniają również przepisy ustawy o prawie wodnym, dotyczących granic obszarów zagrożenia i ryzyka powodziowego. Dodatkowo, plan ma wpłynąć na poprawę czytelności układu kompozycyjnego oraz zwiększenie dostępności dla zwiedzających ponieważ na terenie Cytadeli trwa budowa Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego.

Konsultacje za niecały tydzień

Konsultacje społeczne rozpoczną się 18 maja i potrwają do 27 czerwca 2023 roku. Z chwilą ich rozpoczęcia będzie dostępny online tekst i rysunek planu.

W ramach prowadzonych konsultacji 25 maja odbędzie się dyskusja, do której będzie można dołączyć za pośrednictwem ZOOMA. Wydarzenie będzie transmitowane również na YouTube. Tam też za pośrednictwem czatu będzie można zadawać pytania. Każdy kto będzie chciał zabrać głos dyskusji na ZOOMIE musi zgłosić się pisząc na adres [email protected]

Na dyżurze telefonicznym będzie dostępny również projektant planu (poniedziałki 29 maja i 12 czerwca br. w godzinach 13.00 – 16.00 pod numerem telefonu 22 325 81 08).

Uwagi można również składać do 27 czerwca za pośrednictwem dostępnych poniżej wzorów formularzy.

Uwaga do mpzp do wypełnienia odręcznego

Uwaga do mpzp do wypełnienia na komputerze

Przeczytaj również: NIK o budowie Muzeum Historii Polski: Miliard złotych może nie wystarczyć

– Zdaniem NIK założenia programu „Budowa MHP” przygotowane w lipcu 2015 r. przez władze muzeum i ówczesnego ministra kultury były nie do osiągnięcia w przewidywanym czasie i przy planowanych kosztach. Przyjęto bowiem, że budowa placówki o powierzchni 24 tys. m² zakończy się do listopada 2019 r., a koszt inwestycji wyniesie 310 mln zł – przekazała Najwyższa Izba Kontroli.

plan dla cytadeli sm

plan dla cytadeli sm


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 7 km/h