Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 03:29

Wydarzenia na Żoliborzu: Trwa tydzień bibliotek, warsztaty w Forcie Sokolnickiego i spacer z przewodnikiem

Tydzień Bibliotek przynosi spotkanie z cenioną pisarką Anną Trojanowską, Cezary Domarus prezentuje swoje najnowsze dzieło w Najlepszej Księgarni, a mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w projektowaniu oranżerii w Forcie Sokolnickiego. Sprawdź co jeszcze będzie się działo na Żoliborzu.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK W ŻOLIBORZU - SPOTKANIE Z ANNĄ TROJANOWSKĄ

Żoliborskie placówki dołączają do obchodów Tygodnia Bibliotek. W ramach tych uroczystości, zaplanowano wiele atrakcji dla miłośników książek. Jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń będzie spotkanie z Anną Trojanowską, cenioną farmaceutką i etnolożką, która jest również autorką powieści historyczno-obyczajowych i kryminalnych.

Anna Trojanowska zdobyła uznanie czytelników za swoje wyjątkowe powieści, takie jak "Piołun na zapomnienie", "Smak dymu", "Jak makiem zasiał" i "Człowiek z brzytwą”. Spotkanie z autorką odbędzie się w jednej z żoliborskich bibliotek, która zostanie przystrojona w literacką atmosferę. Uczestnicy będą mieli okazję porozmawiać z Anną Trojanowską, poznać kulisy jej pisarskiej twórczości i zadać pytania na temat jej inspiracji oraz procesu pisania.

Tydzień Bibliotek na Żoliborzu jest okazją do podkreślenia roli książek i czytania w życiu społeczności lokalnej.

Spotkanie z Anną Trojanowską zapowiada się jako jedno z najważniejszych wydarzeń Tygodnia Bibliotek na Żoliborzu. Niezależnie od preferencji czytelniczych, jej obecność i rozmowa z nią będą niezapomnianym doświadczeniem dla miłośników literatury.

Kiedy? – Czwartek, 11 maja o godz. 18.00
Gdzie? – Czytelnia Pod Sowami

Cezary Domarus w Najlepszej | POEZJA | "Księgi wyjścia"

Tym razem będzie można spotkać się z Cezarym Domarusem i porozmawiać o jego najnowszym zbiorze poetyckim zatytułowanym "Księgi wyjścia". Spotkanie poprowadzi Julia Niedziejko.

Cezary Domarus (ur. 1966) jest cenionym autorem książek poetyckich, takich jak "Wiersze po/lity/tyli/czne" (2005), "Zwrotki" (2012), "cargo, fracht" (2016), "Trax" (2020), "Szybka książka o niczym takim" (2021), oraz zbioru tekstów międzygatunkowych pod tytułem "Podania. O doświadczaniu języka" (2013). Był nominowany do Nagrody Poetyckiej Silesius (2017) oraz Nagrody Literackiej Gdynia (2017, 2021). Debiutował w 1992 roku opowiadaniem SF w magazynie "Fantastyka". Obecnie mieszka w Warszawie.

Książka "Księgi wyjścia" autorstwa Cezarego Domarusa została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników. Jakub Skurtys, autor wyboru wierszy, tak opisuje poetę w posłowiu do tomu: "Gdyby istniał we wczesnych latach 90. jakiś podziemny nurt cybernetyczny, niezwiązany ani z komputerami, ani z koncepcją postmodernistycznego matriksa, ale zainteresowany poetyckim przetwarzaniem danych i wierszem jako maszyną obliczeniową, poszukujący ujść, oscylujący między obwodami zamykającymi się na ułamek sekundy, żeby prąd mógł przez nie przepłynąć, to właśnie tradycja Domarusa byłaby jej uosobieniem: 'wielkie maszyny w sążnistym działaniu', a następnie strumienie danych - wiązki, związki, wiązania, napięcia. Pisanie jako organizm przeciw organom, również przeciw konkretnej, jednostkowej naturze. Nowy język, konstruowany od podstaw, ale wciąż pozostający w materialistycznym związku z rzeczywistością".

Kiedy? – Czwartek, 11 maja o godz. 19.00
Gdzie? – Najlepsza Księgarnia

Ogrodnictwo w wielkim mieście: Oranżeria

Mieszkańcy i mieszkańki Żoliborza, będą mieli okazję ozdobić Fort Sokolnickiego. Wydarzenie składa się z dwóch spotkań. Najbliższe będzie poświęcone planowaniu i kreowaniu wyglądu oranżerii.  do wspólnego tworzenia pięknej, zielonej ściany, która ozdobi Fort Sokolnicki! Już 12 maja odbędzie się spotkanie, podczas którego będziemy planować, jak powinna wyglądać nasza oranżeria.

„Omówimy, które pomysły realnie będziemy mogli wcielić w życie i jakie są najlepsze sposoby utrzymania zieleni. Jesteśmy tu dla Was! Z kolei 12 czerwca zapraszamy na wspólną zabawę przy budowaniu zieleni. Jak będzie wyglądał finalny efekt? Nie możemy się doczekać!” – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Zapisy są dostępne poprzez platformę: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/45537

Kiedy? – Piątek, 12 maja o godz. 17.00
Gdzie? – Fort Sokolnickiego

Żoliborz. Ten Urzędniczy. Spacer z przewodnikiem

Miejska zabudowa przenosząca ideę szlacheckiego dworku, planistyka inspirowana latami 20-ymi i uwzględniająca potrzeby mieszkańców, oraz miasto-ogród w praktyce. Tu, w "Kolonii Urzędniczej", stworzono dobrze przemyślane i uspokajające miejsce do życia, dedykowane pracownikom administracji i urzędów. Jednak co działo się wcześniej? Co zanim urzędnicy wraz z rodzinami się tu wprowadzili? A jak jest obecnie?

Tego będzie można dowiedzieć się na spacerze przez zielone uliczki żoliborskie, które pamiętają okres międzywojenny. Przeniesiemy się w trudne czasy XIX wieku, zaskoczymy historią sprzed XVIII wieku i jeszcze wcześniejszą!

Spacer nie podlega opłacie, ale mile widziany jest napiwek.

Kiedy? – Sobota, 13 maja o godz. 12.00
Gdzie? – zbiórka przy Placu Wilsona - przy wejściu do Parku Żeromskiego

DOM W DOM / Dom z dźwięków / Chór Naturalny

Chór Naturalny, Dom z Dźwięków i Krąg Muzyczny to, twórczy eksperyment muzyczny. „Czym może być dom dla głosu i dźwięku? Jaką przestrzeń możemy stworzyć za pomocą naszych głosów? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas spotkania, gdzie zaangażujemy się w tę wspólną muzyczną zabawę” – zapowiadają organizatorzy.

Uczestnicy mogą spodziewać się improwizacji wokalnych, wspólnego śpiewania, cieszenia się wspólnie spędzanym czasem, uważności, życzliwości i ciekawości.

Warsztaty są stworzone dla miłośników muzyki, dla tych, którzy już śpiewają (nawet pod prysznicem) i chcą śpiewać razem! Ludzi otwartych i ciekawych siebie i świata, kochających naturę i spontaniczność, którzy lubią plemienne klimaty.

Wstęp jest wolny.

Zajęcia poprowadzi Konrad Jasiński, który w kontekście terapeutycznym pracuje głosem od 2014 roku.  Prowadzi sesje uwolnienia naturalnego głosu oraz warsztaty grupowe i regularne, otwarte spotkania Chóru Naturalnego.

DOM W DOM to cykl warsztatów dla dorosłych - wspólna inicjatywa Żoliborskiego Domu Kultury i Kolektywu Aurora (Dziady na Mickiewicza, Pokój na Mickiewicza Królowa Śniegu. Rytuał rozmrażania serc). Z działań kolektywu narodził się DOM, którego płyta miała premierę w tym roku.

Kiedy? – Niedziela, 14 maja o godz. 11.00
Gdzie? – Fort Sokolnickiego


tydzien-bibliotek

tydzien-bibliotek

najlepsza-ksiegarnia

najlepsza-ksiegarnia

warsztaty-fort

warsztaty-fort

rhdr

rhdr

dom-w-dom

dom-w-dom

przegląd wydarzeń kluturalnych Żoliborz

przegląd wydarzeń kluturalnych Żoliborz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ