Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 03:00

Maj w Bielańskim Ośrodku Kultury. Materiał partnera

Maj zachwyci nie tylko piękną, słoneczną pogodą, ale również bogatym repertuarem wydarzeń w Bielańskim Ośrodku Kultury!

W nadchodzącym miesiącu w harmonogramie imprez znajdzie się m.in. kolejny koncert z cyklu „Marek Majewski zaprasza…” Gośćmi Pana Marka będą: Trzeci Oddech Kaczuchy i Piotr Skucha.

Ponadto, wielkimi krokami zbliża się też Noc Muzeów, a wraz z nią – koncert zespołu Reflektor. Gwarantujemy, że będzie to energetyzujący, alternatywny powiew muzycznej świeżości. W tym miesiącu nie zabraknie również wszystkim dobrze znanych Wieczorów Międzynarodowych! Tym razem wybierzemy się do Brazylii. Warsztaty, wydarzenia dla dzieci, a także plenery w Parku Herberta! To wszystko czeka na Was już w maju!’

10.05 (środa), godz.19.00

Majewski zaprasza…

Wystąpią: Trzeci Oddech KaczuchyPiotr Skucha, Marek Majewski

Trzeci Oddech Kaczuchy – tercet wokalno-instrumentalny utworzony w styczniu 1981 r. przy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie. Wkrótce przekształcił się w duet Maria Piwońska i Andrzej Janeczko. W 1981 r. wystąpił na Festiwalu Piosenki i Piosenkarzy Studenckich w Krakowie, gdzie zdobył Grand Prix i nagrodę dziennikarzy za wykonanie piosenki Wódz. Jest także laureatem I nagrody w koncercie Interpretacje na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’81 i w Kabaretonie na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’84.

Popularność zdobył dzięki śpiewanej satyrze Andrzeja Janeczki, autora wszystkich tekstów i większości muzyki. Od 1982 r. działa jako zespół profesjonalny. Wielokrotnie występował w różnych programach kabaretowych i satyrycznych audycjach radiowych Programu III Polskiego Radia, Rozgłośni Polskiego Radia w Łodzi oraz w regionalnych stacjach radiowych Kiks i Classic w Łodzi.

Zrealizował recitale TV, m.in.: Kaczuch Szoł, Zezowata Noc Kaczuchy, Hurtownia piosenek, X Oddech Kaczuchy, Marsjanin w hurtowni, Cyrjusa wolna. Z Piotrem Słowikowskim prowadził magazyn TV Niedziela w pościelach w Ośrodku Telewizyjnym w Łodzi.

Piotr Skucha – polski satyryk, artysta kabaretowy, stand-uper.

Czas trwania: ok. 120 min.

Bilety 35 zł, przedsprzedaż od 18.04 w kasie BOK i na eventim.pl

12.05 (piątek), godz.18:00

Wernisaż „Malarstwo w każdym wieku”

Wystawa grup Studium z Natury i Pracowni Malarskiej Seniora prowadzonych przez Jacka Barszcza.

Wystawa przedstawia prace, które powstały w sezonie 2022/2023 w pracowniach: “Studium z natury” oraz “Pracownia malarska seniora”, prowadzonych pod kierunkiem malarza Jacka Barszcza. Drugi raz – tak jak w ubiegłym roku – zdecydowaliśmy się połączyć w jednej wystawie prace powstałe w dwóch – znacznie różniących się między sobą – grupach. Na wystawie pokazujemy zestaw prac zróżnicowany tematycznie i formalnie: pejzaże, portrety, martwe natury, kompozycje animalistyczne

Wystawa czynna do 11.06.2023 r.

Wstęp wolny

12.05 (piątek), godz. 19.00

Spektakl taneczny pt. „Wabi Sabi – Wadliwe Piękno”

Reżyseria i choreografia: Judyta Bulman

Wabi-sabi to japońska filozofia, która wywodzi się z buddyzmu zen jest związana z akceptacją nietrwałości, prostoty i nieperfekcji jako piękna w życiu i sztuce.

“Wabi” odnosi się do prostoty, skromności, surowości i naturalności. Jest to uważane za piękno, które tkwi w niedoskonałości i niedokończoności. Wabi odzwierciedla również urok nietrwałości i ulotności, przypominając o efemerycznej naturze rzeczywistości i konieczności akceptowania zmiany.

“Sabi” jest związane z przemijaniem i procesem starzenia się, co jest uważane za nieodłączną część życia. Odnosi się również do piękna, które powstaje w wyniku działania czasu i natury, takie jak zadziory na starym drewnie czy rdza na metalu. Sabi jest symbolem głębi, doświadczenia i historii, przypominając o nietrwałym charakterze materii.

Wabi-sabi podkreśla piękno prostoty, niedoskonałości i przemijania, zachęcając do akceptacji zmieniającego się świata i cieszenia się chwilą tu i teraz.

W spektaklu dążymy do uwiecznienia tej myśli. Nasza interpretacja “wabi” zaistnieje w formie spektaklu, bez podziału na akty czy konkretne sceny, prezentując sztukę w jej najprostszej, nieskrępowanej formie. “Sabi” zaś znajdziecie w chwilach przelotnych, w doznaniach tego, co nazwane jest sztuką. Jednym z tłumaczeń słów “wabi” i “sabi” jest “wadliwe piękno”. W naszym spektaklu piękno tkwi w tym, co możecie zobaczyć i przeżyć. Sztuka sama w sobie jest piękna. Elementem wadliwym jest to, że sztuka nigdy nie jest gotowa. Każda wersja może być udoskonalona, przekształcona, ewoluować w nową jakość. To prowadzi do sytuacji, w której proces tworzenia nigdy nie kończy się. Każda wersja jest zarówno dobra, jak i niepełna. Dążymy za pięknem, które jest ulotne i nieosiągalne.

WYSTĘPUJĄ: Urszula Bereźnicka, Judyta Bulman, Emilia Bylicka, Dunadan, Anna Dymkowska, Anna Kopeć, Ewa Marczuk, Ula Mirek, Agata Piwowarczyk, Magdalena Sułek, Agata Zaremba-Pawluczuk

MUZYKA: Gosia Bańka

Czas trwania: ok. 60 min.

Wejściówki od 24.04 w BOK i na bielanski.waw.pl

13.05 (sobota), godz. 19:00

NOC MUZEÓW – Koncert zespołu Reflektor

Reflektor to duet założony przez gitarzystę i twórcę muzyki Łukasza Wierzchosławskiego oraz wokalistę i autora tekstów Mateusza Michalskiego. Jest to debiutancki projekt, który wnosi na polską scenę alternatywną powiew świeżości. W warstwie muzycznej dominuje elektronika i synthwave’owe brzmienie nawiązujące do muzyki lat 80 i 90.

Obecne są także żywe gitary oraz elementy pop-rockowe. Twórczość Reflektora to efekt połączenia dwóch wrażliwości i wypadkowa inspiracji płynących zarówno z własnych doświadczeń, jak i wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Debiutancki album zespołu „Tętno 92/95″ to materiał eklektyczny, który łączy w sobie zarówno cięższe, jak i lżejsze brzmienie.

Na potrzeby koncertów skład zespołu został poszerzony o dodatkowych muzyków: Filip Luśnia (syntezatory), Maciek Ślusarski (bas), Olaf Parfianowicz (bity, sample).

ALBUM „TĘTNO 92/95”

Debiutancki album projektu Reflektor „Tętno 92/95” ukazał się 7 kwietnia 2022 roku. Na krążku znajduje się 10 utworów, utrzymanych w stylistyce synthpopu, z elementami pop-rockowymi. Autorem muzyki jest Łukasz Wierzchosławski, natomiast wokalistą i autorem tekstów Mateusz Michalski. Płyta została wyprodukowana przez Michała Wrzosińskiego, zaś wydawcą jest Popcorn Records.

Czas trwania: 70-80 min.

Wejściówki od 24.04 w BOK i na bielanski.waw.pl

14.05 (niedziela), godz. 12:30/ dla dzieci od 2 lat

Jazz dla dzieci „Grunt to podstawa – kontrabas”

Kontrabas pełni w jazzie niesłychanie ważną rolę, dając podstawę, łącząc rytm z harmonią. Goszczący na warsztatach basista opowie o jazzowym feelingu, pulsie w muzyce, i że to właśnie w kontrabasie kryje się “taneczność” muzyki. Zaprezentuje także dzieciom brzmienie kontrabasu, na którym zagra smyczkiem (arco) i palcami (pizzicato) oraz zaprezentuje, co to są flażolety.

Występują:

Magdalena Este – prowadzenie spotkania, śpiew, fortepian

Wojciech Pulcyn – kontrabas

Czas trwania: ok. 45 min.

Bilety: 20 zł/ osoba, przedsprzedaż od 18.04

14.05 (niedziela), godz. 18:00

Festiwal Muzyki Kameralnej na BielanachKoncert „Blacha w roli głównej”

Zapraszamy na koncert wyjątkowy. W głównej roli instrumenty dęte blaszane – trąbka i waltornia. Program złożony z utworów Kneale’a, Straussa, Bozzy, dedykowanych tym instrumentom, zaprezentują mistrzowie i wirtuozi – laureaci wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych – pierwszy trębacz Orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej – Paweł Wróblewski oraz pierwszy waltornista tej samej orkiestry, współpracujący także z wieloma innymi zespołami na całym świecie – Igor Szeligowski.

Czas trwania: ok. 60 min.

Wejściówki od 24.04 w BOK i na bielanski.waw.pl

20.05 (sobota), godz. 14.00-19.00

Warsztaty Music Mind Games

prowadząca Renata Kossakowska-Lichtor

Dla kogo?

 • dla nauczycieli muzyki w szkołach i przedszkolach,
 • teoretyków szkół muzycznych
 • nauczycieli instrumentu
 • ognisk muzycznych
 • instruktorów rytmiki
 • instruktorów zajęć chóralnych
 • dla rodziców dzieci uczących się gry , do pracy samodzielnej w domu (pod warunkiem znajomości podstawowych zagadnień z teorii muzyki).

Co jest niezbędne?

 • Podstawowa znajomość czytania nut i ogólnej wiedzy z terminologii i notacji muzycznej
 • Pomocna jest ukończona szkoła muzyczna w stopniu podstawowym lub kilka lat nauki gry na instrumencie lub śpiewie.

Czego się dowiemy?

 • co to jest metoda MMG i filozofia pracy z uczniem
 • jak korzystać z materiałów i dostępu do strony z grami
 • nauczymy się kilku podstawowych gier w formie warsztatów

Czas trwania: ok 5h (14:00 – 19:00)

Koszt 120 zł/osoba, zapisy i wpłaty do 12.05

20.05 (sobota), godz. 15.00-19.00

Warsztaty rękodzielnicze „Makramowa torebka”

Prowadzi Sylwia Kubicka

Podczas warsztatów wykonasz workoplecak, który będzie także torbą na ramię – wystarczy przepiąć zapięcie. Pracę wykonasz w pasującym Ci kolorze.

Czas trwania. ok. 4h

Koszt 140 zł/osoba, 12+, zapisy i wpłaty do 12.05

24.05 (środa), godz. 18:00

Wieczór Brazylijski

W programie: prezentacja multimedialna Ryszarda Sobolewskiego „Od Foz do Iguacu do Tabatinga”, otwarcie wystawy fotografii „Brazylia znana i nieznana” , quiz z nagrodami

Sprzedaż i degustacja przekąsek brazylijskich, kiermasz rękodzieła. Zapraszamy również na

koncert trio wokalno- instrumentalnego „Brazylia w pieśniach”.

Zespół w składzie:

Paulina Luciuk-Frigatti (sopran) i Lublin Guitar Duo (Krzysztof Jusiak i Eduardo Frigatti)

Na oprawę muzyczną imprezy składają się znane brazylijskie piosenki, utwory instrumentalne oraz kompozycje Eduardo Frigattiego. Repertuar obejmuje szeroką gamę brazylijskich gatunków muzycznych, w tym milongę, bossa novę, sambę, choro i inne.

Czas trwania: ok. 120 min.

Bilety 35 zł, przedsprzedaż od 9.05 w kasie BOK i na eventim.pl

28.05 (niedziela), godz. 19.00

Inauguracja cyklu „Kulturalnie w Parku Herberta” – Koncert „Moja historia – AMY WINEHOUSE Ania Krysiak TRIO

Inspiracją projektu jest twórczość wybitnej wokalistki, kompozytorki – Amy Winehouse. Zafascynowała nas różnorodność stylów, z pogranicza soulu, jazzu i R&B, oraz liryczność Jej własnych tekstów o trudnych przeżyciach, uzależnieniu i poszukiwaniu miłości.

Zabieramy słuchaczy w muzyczny świat Amy. Zaprezentujemy Jej największe przeboje: Back to Black, Valerie, I’m no good, Me & Mr. Jones, Rebab, Love is a loosing game

Przywołamy również Jej muzyczne inspiracje Arethę Franklin, Franka Sinatrę, The Ronettes oraz ciekawe anegdoty z życia Amy.

Ania Krysiak – wokal

Mariusz Maj MANITO – gitara, aranż

Kuba Waszkiewicz – klawisze, aranż

Czas trwania: ok. 60 min.

Miejsce: Park im. Zbigniewa Herberta

Wstęp wolny

Jak zawsze zapraszamy też na nasze sociale! Tam działamy prężnie, a dzięki temu możecie być z nami na bieżąco!

Strona: bielanski.waw.pl

Facebook: @BielanskiOsrodekKultury

Instagram: @bok_bielany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 17°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 24 km/h