Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 lipca 2024 01:20

Kolejny fragment ul. Śmiałej zostanie wyremontowany

Dzielnica ma już projekt i ogłosiła przetarg na wykonanie prac. Jaki zakres robót obejmie remont ulicy Śmiałej?

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o postulatach mieszkańców, które zostały uwzględnione,
- o założeniach przebudowy,
- o planach dzielnicy na zieleń.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, wykonawcę przebudowy ulicy Śmiałej poznamy po 12 maja. To właśnie do tego dnia dzielnica czeka na oferty wykonawców, którzy chcieliby podjąć się przebudowy Śmiałej na odcinku do alei Wojska Polskiego do Hauke-Bosaka.

Komentarz Pawła Michalca, burmistrza Żoliborza.

- Po roku prac nad projektem przechodzimy do fazy realizacji II etapu inwestycji na ulicy Śmiałej. Za nami jest już przebudowa pierwszego odcinka tej jednej z najstarszych ulic na Żoliborzu, a ulica zyskała zupełnie nowe oblicze. Mieszkańcy przekazują nam, że są zadowoleni ze zmian i nowego wyglądu ulicy, a także sposobu zagospodarowania zieleni. Mam nadzieję, że finalny projekt, który jest efektem rozmów i słuchania głosu mieszkańców, także będzie cieszył się ich uznaniem – mówi cytowany w komunikacie urzędu Paweł Michalec, burmistrz Żoliborza.

Co zmieni się na Śmiałej? Po remoncie piesi będą mogli poruszać się wybudowanymi po obu stronach chodnikami. Ruch samochodowy będą spowalniać dwa zamontowane progi. Całość rozświetlać będą odrestaurowane Pastorały Warszawskie. Dzielnica zamierza dołożyć trzy dodatkowe sztuki latarni.

Ponadto zamiast metalowych wygrodzeń oddzielających chodnik od posesji zasadzone zostaną cisy, irgi błyszczące oraz ligustry pospolite tworzące żywopłot. Sadzone będą także takie krzewy jak: pigwowiec, róża, śnieguliczka oraz lilak. Łącznie nasadzonych będzie blisko 3,5 tys. nowych roślin. Ściółkowanie korą młodych krzewów obejmie łączną powierzchnię prawie 560 mkw.

Dzielnica w przesłanym komunikacie obiecuje, że wszystkie rosnące przy ulicy drzewa zostaną zachowane i będą pielęgnowane przez specjalistów. „Wykonawca będzie miał również obowiązek należytego ich zabezpieczenia na czas prowadzenia prac budowlanych” – informuje dzielnica.

Remont ulicy Śmiałej. Jakie postulaty uwzględniono w projekcie?

Przebudowa drugiego odcinka ulicy Śmiałej będzie uwzględniać opinie mieszkańców, którzy wskazali swoje preferencje podczas spotkania z przedstawicielami władz. Jak wynika z tych rozmów, planowane prace będą obejmować pozostawienie obecnej szerokości jezdni w przedziale od 4,5 m do 5 m oraz zachowanie chodników po obu stronach o szerokości 1,5 m. Ruch na odcinku od alei Wojska Polskiego do ulicy Hauke-Bosaka będzie jednokierunkowy, a parkowanie będzie możliwe jedynie po jednej stronie drogi i wyłącznie dla mieszkańców. Skrzyżowanie ulic Śmiałej i Mierosławskiego pozostanie bez zmiany geometrii drogi.

Na podstawie zebranych opinii z trzech omawianych z mieszkańcami koncepcji powstał finalny projekt wykonawczy. Firma, która wygra przetarg na wykonanie prac będzie miała pół roku od podpisania na wykonanie prac.

Przeczytaj również: Plac Słoneczny – historia ambitnego pomysłu urbanistycznego

Plac Słoneczny powstał w latach 1922-25 wraz z rozwojem osiedla Żoliborza Oficerskiego. Można powiedzieć, że plac to „wisienka na torcie” całego urokliwego osiedla. Odchodzą od niego trzy ulice – dwa odcinki Fortecznej i Śmiała. W domach, które okalają plac od północy mieli mieszkać najwybitniejsi polscy oficerowie.

Smiala_2

Smiala_2

Smiala_4

Smiala_4

Smiala_3

Smiala_3

Smiala_1

Smiala_1


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 18°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h