Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 17 czerwca 2024 07:01

Świąteczne choinki zmienią w biopaliwo. "Myślę, że uda nam się pobić ostatni rekord"

Oddaj świąteczną choinkę, a w elektrociepłowni zamienią ją na ekologiczne paliwo. Już po raz piąty rusza akcja "Ciepło z natury". Wystarczy zostawić drzewko w altance śmietnikowej lub kontenerze na większe gabaryty, a odbiorą je firmy, które na co dzień odbierają nieczystości z naszego osiedla. Akcja rusza już od poniedziałku. Dla mieszkańców potrwa do 20 marca, z kolei choinki na recykling od firm będą odbierane tydzień dłużej, do 27 marca. Jeszcze rok temu drzewka trzeba było zanieść do specjalnych punktów zbiórki, teraz wystarczy zostawić je w altance śmietnikowej. Trzeba jednak pamiętać, że choinki muszą być pozbawione ozdób, lampek i stojaków.
Myślę, że uda nam się pobić ostatni rekord 1200 ton zebranych drzewek. Taka liczba pozwala ogrzać w ciągu całego roku ok. 700 mieszkań o powierzchni 60 m kw.
Poświąteczny krajobraz na ul. Przanyskiej. Choinki pozostawione na stoisku przy skrzyżowaniu z ul. Krasińskiego
Poświąteczny krajobraz na ul. Przanyskiej. Choinki pozostawione na stoisku przy skrzyżowaniu z ul. Krasińskiego
Z roku na rok do miejskich elektrociepłowni udaje się pozyskać coraz więcej drzewek, które są przetwarzane w biomasę. – Myślę, że uda nam się pobić ostatni rekord 1200 ton zebranych drzewek. Taka liczba pozwala ogrzać w ciągu całego roku ok. 700 mieszkań o powierzchni 60 m kw. – podkreśla Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy. Dzięki temu zmniejsza się także ilość produkowanego dwutlenku węgla. Z dwóch ton biomasy można wyprodukować tyle energii, ile powstaje na skutek spalenia tony węgla kamiennego.

Bałagan po świątecznych stoiskach

Nie wszędzie jednak świąteczne drzewka cieszyły nasze oczy podczas wigilijnej wieczerzy. Resztki choinek owinięte w torby foliowe pozostawił sprzedawca przy ul. Rydygiera, o czym alarmowało Stowarzyszenie Nasz Żoliborz. Czytelnicy informowali też, że podobna sytuacja miała miejsca w rejonie ulic Elbląskiej, Krasińskiego i Powązkowskiej.
Problem z choinkowymi stoiskami pojawił się również dwa lata temu. Okazało się, że mały pas zieleni na Placu Kuronia należy do prywatnego właściciela, więc u zbiegu ulic Potockiej i Gdańskiej stanęło stoisko z choinkami. Jak to możliwe, że fragment placu o powierzchni 80 metrów kwadratowych nie należy do miasta? Po rozbiórce stacji benzynowej Orlen ogłosił przetarg i sprzedał teren. Kupiła go spółka Hebe Investment.

DSC_0734_www

DSC_0734_www


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: 15°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1012 hPa
Wiatr: 11 km/h