Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 01:43

Zielona Wizja Warszawy – stolica ma plan na neutralność klimatyczną do 2050 roku

Neutralność klimatyczną miasto ma osiągnąć m.in. dzięki inwestowaniu w niskoemisyjny transport oraz dopłatom dla mieszkańców do odnawialnych źródeł energii.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym, czym jest projekt Zielona Wizja Warszawy,
- w jaki sposób miasto chce osiągnąć cel,
- jak powstał projekt.

Radni Warszawy przegłosowali uchwałę w sprawie "Zielonej Wizji Warszawy", kluczowego dokumentu, który określa, jak stolica Polski może osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Naukowcy zgodnie uważają, że mamy ostatnią szansę na powstrzymanie globalnego ocieplenia, a miasta są odpowiedzialne za 70 proc. emisji gazów cieplarnianych. Jednocześnie około 60 proc. populacji Polski żyje w miastach.

Skutki zmiany klimatu są coraz bardziej odczuwalne także w Polsce – coraz dłuższe fale upałów i susze, częstsze i bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe, zmniejszające się zasoby wodne. Ich konsekwencją są rosnące straty materialne i pogarszanie stanu zdrowia, straty dla gospodarki, narastający problem migracyjny. Problemy te nie omijają też miast.

Zielona Wizja Warszawy, składająca się z 27 działań w 6 obszarach, ma przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. W ramach planu przewidziano rozbudowę infrastruktury komunikacyjnej, inwestycje w nisko- i zeroemisyjny transport, dopłaty dla mieszkańców do odnawialnych źródeł energii, budowę kapitału społecznego i integrację. Wedle założeń ma przyczynić się nie tylko do walki ze zmianą klimatu, ale również do poprawy zdrowia mieszkańców, jakości powietrza, poprawy transportu publicznego, zwiększenia terenów zieleni i różnorodności biologicznej, a także estetyki przestrzeni miejskiej.

Drogowskazy określone na podstawie cech miasta

„Dokument zawiera rozwiązania szyte na miarę dla stolicy” – informuje ratusz. Zielona Wizja Warszawy powstała w oparciu o konkretne wskaźniki, które określiły wysokość emisji gazów cieplarnianych w Warszawie oraz dokonały szczegółowej analizy stanu miasta, wykorzystując dwie uznane na świecie metodologie: Plan Działań na Rzecz Zielonego Miasta opracowany przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) oraz Plan Działań na Rzecz Klimatu.

Zielona Wizja Warszawy to efekt dwuletniego projektu, rozpoczętego w 2020 roku wraz z przystąpieniem Warszawy do Programu Rozwoju Zielonych Miast EBOR. Dzięki temu programowi każdy z uczestników deklaruje, w jakiej perspektywie chce osiągnąć neutralność klimatyczną, a przy wsparciu EBOR wskazuje najważniejsze wyzwania środowiskowe i opracowuje strategię zrównoważonego rozwoju. "Zielona Wizja Warszawy" przyczyni się do walki ze zmianami klimatu, co ma kluczowe znaczenie dla Polski, ale przyniesie też korzyści dla mieszkańców miasta.

Przeczytaj również: Warszawa bez mięsa i samochodów?

Warszawa od 2007 roku należy do zrzeszonych miast, które deklarują wsparcie na rzecz ograniczania emisji i walki ze zmianami klimatycznymi. W związku z tym powstał raport z rekomendacjami dla tych miast, który został opublikowany w 2019 roku. W raporcie znalazły się rekomendacje, których wdrożenie ma kreować nawyki konsumenckie i żywieniowe minimalizujące wpływ na zmiany klimatyczne. Przynależąc do stowarzyszenia miasto deklaruje wsparcie dla takich działań poprzez promowanie zdrowiej diety, rozwój transportu zbiorowego czy carsharingu oraz wsparcie modeli biznesowych na rzecz drugiego obiegu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ