Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 10:21

Rekrutacja do szkół na Żoliborzu - oferta klas sportowych w cieniu nowej placówki

- Stare szkoły mają naprawdę wiele do zaoferowania – pisze na Alert24 pani Dorota, podkreślając jednocześnie, że nowa szkoła przy Anny German przyćmiewa ofertę pozostałych placówek.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- apelu mieszkanki,
- o ofercie żoliborskich podstawówek.

Wkrótce Szkoły Podstawowe opublikują listy przyjętych uczniów w ramach rekrutacji. Pani Dorota pisze na Alert24, że wiele szkół podstawowych oferuje klasy sportowe, a przez brak ich promocji i wsparcia przez dzielnicę, wielu rodziców może nie wiedzieć o ich ofercie, którą przyćmiewa nowa placówka przy Anny German.

- Mamy na Żoliborzu piękna nową szkołę na Anny German, gdzie kolejny rok z rzędu planowane jest utworzenie 8 klas pierwszych. Natomiast w pozostałych szkołach podstawowych chętnych brak. Wiele z nich oferuje klasy sportowe, które umożliwiają dzieciom zamiast siedzieć na świetlicy, uprawiać jakiś sport. Myślę, że w dobie problemów z otyłością u dzieci i problemów z uzależnieniem od telefonów czy komputerów, klasy sportowe są czymś, co powinno się promować – uważa pani Dorota.

Alert 24 – zgłoś nam swój temat

Jedną z takich szkół jest Szkoła Podstawowa nr 65 im. Władysława Orkana, gdzie w ofercie rekrutacyjnej jest klasa pływacka. Jednakże, według pani Doroty, istnieją również inne placówki z ciekawą ofertą, takie jak np. Szkoła Podstawowa nr 392 im. Jana Bytnara ps. "Rudy", do której uczęszcza jej córka, gdzie oprócz pływania i piłki nożnej oferowana jest również nowość w tegorocznej rekrutacji - judo.

Pani Dorota dodaje jeszcze, że "kameralna szkoła z naprawdę wspaniałymi nauczycielami i ofertą sportową” mogłaby przyciągnąć wielu rodziców. - Przecież stare szkoły mają naprawdę wiele do zaoferowania – zauważa czytelniczka.

Wkrótce ukażą się listy zakwalifikowanych uczniów i uczennic

Rekrutacja do szkół wciąż się nie zakończyła i lista zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych dzieci zostanie opublikowana dopiero 26 kwietnia, dlatego trudno mówić o konkretnych liczbach.

Zgodnie z informacją Renaty Kaznowskiej, zastępczyni prezydenta Warszawy, przekazanej wraz z początkiem rekrutacji, wszystkie dzieci będą miały zapewnione miejsca w szkołach.

O ostatecznym przydziale decyduje system. Jest jeszcze rekrutacja uzupełniająca

Ostateczny przydział dziecka do szkoły zależy od systemu rekrutacji. Kandydaci do szkoły podstawowej przyjmowani są z urzędu (szkoła obwodowa) lub na wniosek rodziców (szkoła nieobwodowa).  

Kandydaci, dla których wybrana szkoła nie jest placówką obwodową, biorą udział w postępowaniu rekrutacyjnym. W tym przypadku punktowanych jest 12 kryteriów takich jak m.in. zamieszkanie kandydata na terenie dzielnicy, w której znajduje się wybrana szkoła czy rozpoczęcie lub kontynuowanie nauki przez rodzeństwo kandydata w kolejnym roku szkolnym w szkole wskazanej na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie.

Dzieci, które nie zostały przyjęte do wybranej placówki, będą miały szansę znaleźć miejsce w szkołach wskazanych w okresie od 18 maja do 12 czerwca. Rekrutacja uzupełniająca na wolne miejsca rozpocznie się od 15 czerwca.

W celu zachęcenia uczniów do rozwijania umiejętności sportowych, wybrane szkoły podstawowe na Żoliborzu oferują oddziały sportowe:

  • Szkoła Podstawowa nr 65 im. Władysława Orkana oferuje pływanie,
  • Szkoła Podstawowa nr 92 im. Jana Brzechwy - ogólnosportowa,
  • Szkoła Podstawowa nr 267 im. Juliusza Słowackiego - gimnastyka artystyczna i akrobatyka,
  • Szkoła Podstawowa nr 392 im. Jana Bytnara ps. "Rudy" - pływanie, piłka nożna, judo.

Przeczytaj również: Rejonizacja szkoły przy ulicy Anny German i zmiany w rejonizacji szkół podstawowych nr 92 i 68 z Żoliborza

Już dziś wiadomo, że nowa placówka przy ulicy Anny German nie będzie szkołą rejonową dla wszystkich dzieci z Żoliborza Południowego. Pierwsze nieoficjalne sygnały na ten temat pojawiły się w marcu tego roku. Do mieszkańców dotarły informacje o tym, że część mieszkańców ulicy Rydygiera mieszkających po nieparzystej stronie ulicy na odcinku przebiegającym przez Żoliborz Południowy nie zostanie objęta obwodem nowej szkoły. W odpowiedzi na te informacje mieszkańcy stworzyli petycję zaadresowaną do Pani Renaty Kozłowskiej, zastępczyni burmistrza Żoliborza. Autorzy petycji apelują „o objęcie obwodem nowej szkoły adresów Rydygiera od 11 do 19 oraz Przasnyska 2.”

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ