Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 22:40

Targowiska na Żoliborzu staną się miejscem ratowania żywności

Edukatorzy, którzy zawitają na targowiska na Żoliborzu podpowiedzą kupcom jak niemarnować żywności, a sprzedawcom doradzą co zrobić z niesprzedanym towarem.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym na jakich targowiskach odbędzie się akcja,
- ile do tej pory, dzięki akcji udało się uratować warzyw i owoców,
- w jaki sposób sprzedawcy i kupcy na targowiskach mogą ograniczyć marnowanie żywności.

Targowiska w Warszawie nie będą już miejscem marnowania żywności. Stanie się to za sprawą akcji, której celem jest edukacja kupców oraz przeciwdziałanie marnowaniu nadwyżek żywności. Targowiska na Żoliborzu będą jednymi z 7 miejsc, w których zostanie przeprowadzona. Oprócz edukacji, projekt zakłada możliwość przekazania niesprzedanych produktów potrzebującym.

Akcja edukacyjna na warszawskich targowiskach

Inicjatywa nie jest nowością. Już w 2022 roku urzędnicy prowadzili rozmowy z kupcami i klientami targowisk, co skutkowało przeprowadzeniem zbiórek niemal 30 ton owoców i warzyw. Dla porównania jeden tir maksymalnie może przewieź 26 ton.

W tym roku miasto chce iść o krok dalej i przeprowadzić edukację kupców oraz umożliwić przekazywanie niesprzedanych produktów potrzebującym.

Dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Warszawy, Karolina Zdrodowska, wyraża przekonanie, że projekt nie tylko zmieni nawyki środowisk kupieckich i lokalnych społeczności, ale będzie również dobrym przykładem, który zachęci inne targowiska do zorganizowania podobnych akcji.

Projekt skierowany jest do kupców sprzedających artykuły żywnościowe na warszawskich targowiskach, którzy po rozmowie z edukatorami zyskają wiedzę dotyczącą strat żywności i bioodpadów. W razie potrzeby zostaną również zaproponowane rozwiązania, np. nawiązanie współpracy z organizacją pozarządową, która zbierze nadwyżki żywności i przekaże je osobom potrzebującym.

W tym roku edukatorzy zawitają na targowiska na Żoliborzu

W kwietniu i maju przedstawiciele miasta odwiedzą siedem targowisk, w tym dwa na Żoliborzu. Edukatorów będzie można spotkać na targowisku przy ul. Słowackiego 45 oraz przy ul. Włościańskiej 35A. W tym roku edukatorka spotkała się już z kupcami na targowisku przy ul. Mołdawskiej na Ursynowie.

W kwietniu i maju edukatorzy odwiedzą targowiska:

  • przy ul. Wołoskiej róg ul. Odyńca na Mokotowie,
  • przy ul. Mołdawskiej na Ochocie,
  • przy ul. Namysłowskiej na Pradze-Północ,
  • przy ul. Stalowej róg ul. Szwedzkiej na Pradze-Północ,
  • przy ul. Indiry Gandhi róg ul. Pileckiego na Ursynowie,
  • przy ul. Słowackiego 45 na Żoliborzu,
  • przy ul. Włościańskiej 35A na Żoliborzu.

Przeczytaj również: Odkrywamy zakamarki żoliborskich bazarków

– Lubię tu przychodzić, bo wszystko co tu kupuję jest po prostu smaczne i nie psuje się tak szybko jak żywność kupiona w sklepie – mówi pani Maria, która mieszka na Marymoncie. Atmosfera jaka panuje na bazarku przypomina relacje sąsiedzkie. Ci, którzy przychodzą tu na zakupy mają swoje ulubione stoiska. – Owszem, robię tu zakupy, ale część ludzi, którzy tu handlują już znam i często po prostu rozmawiamy między sobą na różne tematy. Takiej atmosfery jak tu, nie zaznam w markecie – mówi pan Marian, który mieszka niedaleko bazarku przy ulicy Włościańskiej.

targowisko-6

targowisko-6

targowisko-2_edited

targowisko-2_edited

targowisko-1

targowisko-1

targowisko_edited

targowisko_edited

targowisko-5

targowisko-5

targowisko-7

targowisko-7


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 13 km/h