Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 lutego 2024 02:09
Reklama

Które drzewo do analizy dendrologicznej?

Mieszkanki i mieszkańcy Żoliborza mogą wytypować drzewa, które ich zdaniem wymagają przeprowadzenia badania.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- w jaki sposób wytypować drzewo do analizy dendrologicznej,
- w jakim celu zostanie przeprowadzona,
- jaki warunek musi spełniać zgłoszone drzewo.

Mieszkanki i mieszkańcy Żoliborza mogą zgłaszać drzewa, które ich zdaniem wymagają przeprowadzenia ekspertyzy dendrologicznej. Dzielnica w oficjalnym komunikacie podkreśla jednak, że badaniem mogą być objęte tylko te drzewa, które rosną na terenie zarządzanym przez nią. W celu weryfikacji na czyim terenie rośnie dane drzewo, przydatnym narzędziem może okazać się mapa Warszawy.

Mieszkańcy chcą cieszyć się zdrowymi i dorodnymi drzewami, które w dobie kryzysu klimatycznego są niezwykle cenne i uatrakcyjniają okolicę z kolei urzędnikom zależy na bezpieczeństwie, które ich zdaniem może być zagrożone przez chore lub osłabione okazy.

Przeprowadzona ekspertyza dendrologiczna jest podstawą do dalszych działań w sprawie danego drzewa. Dzielnicowy wydział ochrony środowiska kierując się nią, podejmie decyzję w sprawie dalszego losu danego drzewa, które będzie pielęgnowane albo zostanie ścięte. „Pomysł na ekspertyzę dendrologiczną żoliborskich drzew jest uzupełnieniem regularnych przeglądów drzewostanu, które dokonuje Wydział Ochrony Środowiska” – podkreśla dzielnica w oficjalnym komunikacie.

Jak zgłosić drzewo do analizy dendrologicznej?

Przeprowadzona ekspertyza określi m.in. stopień ubytków, pęknięć wewnętrznych i innych ubytków. Badanie przeprowadzi osoba posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.

- Mieszkańcy Żoliborza należą do jednych z najbardziej aktywnych społecznie. Szczególnie ważną dla nich kwestią jest pielęgnacja zieleni i utrzymanie w jak najlepszej kondycji drzew, które od wielu lat rosną na terenie naszej dzielnicy. Wskazują na to m.in. projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego, jak ten dotyczący usuwania pasożytniczej jemioły. Dlatego w pewnym momencie pojawił się pomysł na ekspertyzy dendrologiczne drzew wskazanych przez mieszkańców. Udało nam się wygospodarować pewne środki na ten cel i teraz chcemy w nasze działania i typowanie drzew zaangażować naszych mieszkańców – mówi cytowana w komunikacie dzielnicy Renata Kozłowska, zastępczyni burmistrza Żoliborza.

Mieszkańcy, którzy na podstawie swoich obserwacji uważają, że dane drzewo wymaga przeprowadzenia ekspertyzy dendrologicznej mogą wytypować je do badania wysyłając zgłoszenie na adres e-mail: [email protected]. W treści wiadomości powinno znaleźć się zdjęcie drzewa oraz mapa z zaznaczoną lokalizacją jego pnia. Zgłoszenia przyjmowane są do końca czerwca.

W kolejnym etapie wskazane przez mieszkańców drzewa zostaną zweryfikowane pod względem zasadności wykonania badań dendrologicznych przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, którzy posiadają uprawnienia certyfikowanego inspektora drzew. Ekspertyzy dendrologiczne wybranych drzew mają być zrealizowane do końca 2023 roku.

Przeczytaj również: Wycinki drzew w Warszawie. NIK sprawdza, jak miasta zarządzają zielenią

W raporcie NIK o zieleni czytamy w kontekście planów miejscowych, które utrwalają przeznaczenie terenów zgodnie z polityką przestrzenną miasta. Według NIK nie są one skuteczne w ochronie przed zabudową terenów, którym przypisuje się funkcje przyrodnicze. Głównym zarzutem kontrolerów jest długi czas wszystkich procedur. W raporcie NIK powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego z 2020 roku. Odsetek planów miejscowych, których opracowanie trwa dłużej niż trzy lata wynosił w miastach wojewódzkich od 7,5 proc. w Gdańsku do 86 proc. w Warszawie. Na koniec 2020 roku planami miejscowymi objęte było niecałe 40 proc. miasta.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 6°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 11 km/h