Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 23 lutego 2024 23:54
Reklama

Kwietniowy repertuar Bielańskiego Ośrodka Kultury. Materiał partnera

Kwiecień plecień, bo przeplata… Dokładnie tak! W Bielańskim Ośrodku Kultury ta różnorodność będzie widoczna w bogatym repertuarze imprez. Przed nami koncerty, spektakle, wernisaże, a także wydarzenia dla dzieci! Sprawdź szczegóły.

Świąteczne Dwie Godziny dla Rodziny

Spektakl na podstawie baśni tradycyjnej „O kogutku, co umiał działać do skutku” w wykonaniu Teatru Echa oraz warsztaty „Palemka wielkanocna” 

Stara baśń ludowa wraz z dziećmi śpiewana, na skrzypcach, akordeonie, lutni i cymbałach przepięknie zagrana. Bohaterem baśni jest rozśpiewany i uparty Kogutek. Zwierzę nie byle jakie, bo od pradawnych czasów mające moc przywoływania światła pośród ciemności. Nasz bohater bywa niepokorny, czasem wręcz zadziorny. Nie pozwala na niesprawiedliwość, a jego upór i hart ducha sprawiają, że nawet wrogowie zaczynają traktować go z szacunkiem. Nasz mały bohater będzie potrzebował Waszej, dzieci, pomocy! Ku ku ryku!

Koguta do spektaklu wyrzeźbił twórca ludowy – Jan Puk

Przedstawienie na podstawie baśni tradycyjnej ze zbiorów O. Kolberga w autorskiej, rymowanej adaptacji K. Żytomirskiej.

Teatr Echa tworzy muzyczne, interaktywne baśnie z wykorzystaniem instrumentów takich jak cymbały, skrzypce, cytra, akordeon, flety, lutnia oud, duduk, bębny (obręczowy, baraban), okaryny i inne. Inspirują go dawne baśnie tradycyjne, z dźwięków i słów splata także własne opowieści. 

Teatra Echa wystąpi w składzie: 

  • Piotr Pardela – lutnia, cymbały, śpiew
  • Katarzyna Żytomirska – śpiew, opowieść
  • Marijka Łubjancewa – skrzypce, śpiew, język ukraiński  

Czas trwania: ok. 120 min.
Bilety: 20 zł. dziecko/dorosły, przedsprzedaż od 21.03 w BOK i na eventim.pl

Kiedy? - Sobota, 1 kwietnia o godz. 12.30

Wernisaż akwareli Elżbiety Wichrowskiej – Janikowskiej „Magia natury”

Na wystawę akwareli składają się cykle „Ukryte pejzaże drzew” oraz ‘Góry”, które odzwierciedlają szczególne zainteresowania autorki. Pierwszym z nich jest fascynacja przyrodą poprzez ukazywanie fragmentów drzew, w których autorka doszukuje się różnorodnych pejzaży. Drugi temat twórczości stanowią góry, jest to wynik wielu podróży autorki.    

Elżbieta Wichrowska – Janikowska - prawnik, projektantka ogrodów, podróżniczka.  To właśnie piękno  przyrody, jego zagadkowość i wieloznaczność, skłoniło ją do przenoszenia wrażeń i emocji na papier. Maluje w technice akwarelowej oraz pastelami suchymi. Była członkiem pracowni Galeria Piecowa w Warszawie, jest członkiem pracowni malarskiej na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Łomiankach. Jest także członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków.

Wystawa czynna do 7.05
Wstęp wolny.

Kiedy? - Piątek 14 kwietnia o godz. 18.00

Koncert Andrzeja Garczarka „Blacha falista”

Andrzej Garczarek to legenda polskiego bardowstwa. To wzór pieśniarza - poety. Artysta, który wywarł bodaj największy wpływ na całe pokolenie polskich bardów. To spod jego pióra i gitary wyszły pamiętne, jakże i dzisiaj aktualne słowa: „Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał, wrogów poszukam sobie sam, dlaczego, …..  mać, bez przerwy poucza ktoś, w co wierzyć mam”.

W programie znajdą się piosenki z nowej płyty, a także kilka legendarnych już dziś utworów, napisanych przez Andrzeja Garczarka w ciągu blisko 55-letniej działalności artystycznej.

Artyście akompaniować będzie znany multiinstrumentalista, Florian Ciborowski.

Czas trwania: 80-90 min.
Bilety: 40 zł, przedsprzedaż od 28.03 w BOK i na eventim.pl

Kiedy? - Niedziela, 16 kwietnia o godz. 18.00

Podróżniczek | Spektakl „Tiki Rafa na końcu świata” w wykonaniu Teatru Bajaderka oraz warsztaty „Arabia Saudyjska, kraj tysiąca i jednej nocy”

Pełna przygód, morska opowieść o kolorowej kuli ziemskiej! Wiatr kołysze wszystkie fale więc wsiadajmy czym prędzej na pokład przepięknej Tiki Rafy, aby wraz z Kapitanem Koralem i jego papugą Renią popłynąć w niezapomnianą podróż po wielkich kontynentach! Czekają was niesamowite doznania słuchowe i wzrokowe. Szczurek Sznurek opowie dzieciom o ciekawostkach ze świata, a Podróżniczka Mera spełni swoje największe marzenie. Usłyszymy porywające, morskie opowieści oraz historie, które mogą zmrozić krew w żyłach, a wszystko w akompaniamencie śpiewających mew. Młodzi pasażerowie poznają charakterystyczne dla danego kontynentu zwierzęta, zwłaszcza zagrożone gatunki. Ta podróż będzie pełna mądrych morałów i ciekawostek o świecie i ekologii. Dowiemy się, jak możemy wspólnie zadbać o naszą planetę Ziemię!

Razem z Tiki Rafą obierzemy wspólnie kurs... na kraniec świata! 

Czas trwania: ok. 90 min.
Bilety 20 zł. dziecko/dorosły, przedsprzedaż od 28.03 w BOK i na eventim.pl.

Kiedy? - Niedziela 23 kwietnia o godz. 12.30 | dla dzieci od 4 lat

Spektakl „Życie Jadzi według mnie” 

Monodram komediowy według tekstu Zbigniewa Moskala, opowiadający historię miłosną z punktu widzenia starzejącego się mężczyzny. Magister inżynierii sanitarnej dzieli się z nami wspomnieniami z cudownych kilku lat wielkiej miłości z młodszą Jadzią, która pewnego dnia nagle odmienia jego życie. Stary kawaler nagle odkrywa w sobie amanta, chodzi na randki (na pizzę). Ćwiczy powitanie przed lustrem w toalecie, przeżywa uczuciowe uniesienia, aż wreszcie opuszcza wynajmowany od wielu lat lokal, by zamieszkać z kobietą. Bohater porusza się jak dziecko we mgle, a sytuacje wokół niego wciąż go dziwią i zaskakują. Zadaje więc pytania i próbuje pojąć takie zjawiska jak ciąża kobiety, zjazd rodzinny z okazji urodzin dziecka, czy choćby zawodzenie religijne w kościele. Jest nieraz jak przybysz z innej planety, który pojawił się w typowej polskiej rodzinie. Nie unika głębokich egzystencjalnych przemyśleń, które go dręczą i zmieniają. Cała ta często zabawna i pełna trafnych, nieraz kąśliwych spostrzeżeń o naszych polskich rytuałach historia opowiadana jest jednak z pewnej perspektywy. Oto nasz bohater czeka z niecierpliwością na ważną wiadomość, która może dogłębnie zmienić jego życie. Piękne chwile z Jadzią nagle stanęły w cieniu lęku. Z komedii rodzi się dramat. Farsa zamienia się w pełną napięcia chwilę wyczekiwania. Tempo zwalnia, a w tle brzmi barokowa aria. Życie po raz kolejny wywraca się do góry nogami.

  • Reżyseria: Paweł Paszta
  • Scenografia: Ewelina Brudnicka
  • Choreografia: Joanna Lichorowicz
  • Obsada: Sławomir Holland 

Czas trwania: 70 min
Bilety: 35 zł, przedsprzedaż od 28.03 w BOK i na eventim.pl.

Kiedy? - Niedziela, 23 kwietnia o godz. 18.00

Festiwal Muzyki Kameralnej na Bielanach
Koncert „Chopinowskie arcydzieła” 

Wystąpią:

Andrzej Wierciński - fortepian

Varsovia Ensemble - zespół kameralny

Orkiestra Kameralna Varsovia Ensemble powstała w 2003 roku z inicjatywy I skrzypka Kwartetu Camerata Włodzimierz Promińskiego. Orkiestra koncertowała w prestiżowych salach w Polsce. Uczestniczyła także w tournée w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie osiągnęła spektakularny sukces na III Festiwalu Muzyki Klasycznej w Al-Ain. Występowała także w Abu Dhabi.

Varsovia Ensemble ma w swoim repertuarze utwory  z różnych epok – od baroku po muzykę współczesną m.in. Mozarta, Schuberta, Mendelssohna - Bartholdy’ego, Szostakowicza, Góreckiego, Griega, Kilara.

Program:  Fr. Chopin
- Koncert fortepianowy f-moll op. 21
- Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22

Andrzej Wierciński - jako półfinalista XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie zasłynął jako artysta dojrzały, który posiada znakomity warsztat techniczny pozwalający kreować dźwięk bardzo swobodnie. W październiku 2019 roku zdobył III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Hong Kongu.

W 2022 roku zdobył III Nagrodę na Amerykańskim Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w Los Angeles wyróżniając się mocno swoją osobowością oraz Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym “Red Maple Music Competition” w Toronto. 

Czas trwania: 60 min
Wejściówki od 17.04 w BOK i na bielanski.waw.pl.

Kiedy? - Piątek, 28 kwietnia o godz. 18.00

Chcesz być na bieżąco? Zaobserwuj nas na:

Facebook
Instagram


Chopin
Chopin

wystawa
wystawa

A.-Garczarek
A.-Garczarek

podrozniczek
podrozniczek

Zycie-Jadzi-wedlug-mnie
Zycie-Jadzi-wedlug-mnie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 11 km/h