Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 23:41

Co zrobić z elektrośmieciami? Miasto ustawia pojemniki i oferuje darmowy odbiór z domu

Na Żoliborzu pojawiło się 6 zielonych kontenerów na elektrośmieci, które mieszkańcy mogą wykorzystać, by pozbyć się mniejszych elektroodpadów. A co zrobić z elektrośmieciami takimi jak lodówka, pralka czy wiekszy telewizor?

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o kontenerach na elektrośmieci, które pojawiły się na Żoliborzu,
- o tym co zrobić z elektrośmieciami?

- Od jakiegoś czasu w dzielnicy pojawiają się zielone kontenery na elektronikę. Idea jest słuszna, ale czy firma je stawiająca jest wiarygodna. Nie dochodzi tu do samowoli? Czy redakcji wiadomo coś na temat całego procederu? – pisze na naszą skrzynkę redakcyjną nasza czytelniczka.

Zielone kontenery zalały Żoliborz

Na Żoliborzu w 6 miejscach pojawiły się zielone kontenery na elektrośmieci. Takie same kontenery pojawiły się w całym mieście. Łącznie jest ich 50. To wspólna inicjatywa organizacji ElektroEko i miasta. Charakterystyczne kubły są przeznaczone do wyrzucania mniejszych elektroodpadów, takich jak zużyte telefony, baterie, przepalone żarówki, płyty kompaktowe czy ładowarki.

Lista miejsc, w których znajdują się kontenery:

- ul. Sady Żoliborskie 4
- ul. Rydygiera 3
- ul. Powązkowska 70
- ul. Potocka 1
- ul. Mickiewicza 65 (teren ZGN)

Tego typu odpady są niezwykle cenne, ponieważ zawierają wiele wartościowych surowców, które można odzyskać i przetworzyć. Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do śmietnika ani zostawiać w altankach śmietnikowych. Takie odpady powinny trafić do specjalnych pojemników lub punktów zbiórki.

Warszawiacy mogą oddać je również w dwóch Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK-ach), a mniejsze odpady w odpowiednio oznakowanych pojazdach – tzw. Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK-ach). Na Żoliborzu działają tzw. MPSZOK-i. Jeden dostępny jest w środy na tyłach Urzędu Dzielnicy Żoliborz, drugi zaś w Soboty przy ulicy Powązkowskiej.

A co zrobić z elektrośmieciami większych rozmiarów? Można zamówić darmowy odbiór ze swojego domu

Jak informuje ratusz elektroodpadów można pozbyć się również w wygodny sposób nie wychodząc z domu. Opcją, w przypadku dużych elektroodpadów w tym telewizorów, monitorów, lodówek czy pralek jest darmowy odbiór.

Do tej pory mieszkańcy mogli zamówić odbiór elektrośmieci z domu tylko w przypadku większych odpadów – lodówek, pralek oraz telewizorów powyżej 24 cali. Teraz nie liczy się wielkość a waga odbieranych elektrośmieci. Aby sprzęt był odebrany wystarczy go odłączyć od prądu, gazu lub wodociągu. Wszystkie szczegóły i instrukcje informujące o tym, jak zamówić odbiór elektrośmieci podane są na stronie elektrośmieci.pl.

Przeczytaj również: ”Czy ktoś z Was chciałby patrzeć na kontenery pełne śmieci? No nie. Nawet, gdyby to miała być tylko godzina w tygodniu.”

I teraz pytanie retoryczne i brutalne przejście z tego sielankowego obrazka – czy ktoś z Was chciałby patrzeć na kontenery pełne śmieci? No nie. Nawet, gdyby to miała być tylko godzina w tygodniu. A tym bardziej, gdy problem ciągnie się od przeszło 1,5 roku i te śmieci stoją pod Waszym oknem raz dłużej, raz krócej – i nigdy nie wiadomo, kiedy znów ktoś nawali (bo np. firma sprzątająca zatrudni nowego pracownika, który te śmieci zostawi tam na kilka godzin).

Elektrosmieci_ElektroEko_2

Elektrosmieci_ElektroEko_2

Elektrosmieci_ElektroEko_3

Elektrosmieci_ElektroEko_3

Bezplatny-odbior-elektrosmieci-z-domu

Bezplatny-odbior-elektrosmieci-z-domu


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h