Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 04:32

Jakie są zarobki urzędników i pracowników w jednostkach publicznych? Analiza wynagrodzeń w Żoliborzu

Urzędnicy gospodarują środkami publicznymi. Przeznaczane są nie tylko na potrzebne inwestycje, utrzymanie szkół, domów kultury i ośrodki sportu, ale też na wypłaty. Zarobki urzędników zależą od wielu czynników, takich jak staż pracy, poziom wykształcenia, stopień awansu czy złożoność wykonywanych zadań.

W tym artykule przeczytasz m.in.:
- o tym ile wynosi średnia krajowa pensja w Polsce w 2022 roku,
- o tym na jakim poziomie kształtują się zarobki urzędników i pracowników jednostek dzielnicy.

Według danych GUS, średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce w 2022 roku wyniosło 6346,15 zł brutto. Przy umowie o pracę na rękę średnie wynagrodzenie wynosi 4 656,25. To oznacza wzrost do roku poprzedniego o 13,5 procent.

Trzeba podkreślić, że w kraju obecna jest dużo wyższa inflacja a dane GUS dotyczą jedynie firmy zatrudniające powyżej 10 pracowników. W ten sposób pomijane są mikroprzedsiębiorstwa, w których pracuje znaczna większość polskich pracowników. To oznacza, że do danych GUS należy podchodzić z przymrużeniem oka, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że jest to średnia, którą zawyżają specjaliści z dobrze opłacanych branż jak choćby IT.

Sprawdziliśmy na jakim poziomie kształtuje się średnie wynagrodzenie urzędników w żoliborskim urzędzie. Należy zaznaczyć, że wysokość wynagrodzenia między stanowiskami różni się. Inne zarobki ma urzędnik na stanowisku kierowniczym inne zaś szeregowy pracownik. Ponadto są różnego rodzaju premie i dodatki.  

Jakie są zarobki urzędników i pracowników jednostek dzielnicy?

W 2022 roku na utrzymanie stanowisk pracy w żoliborskim urzędzie wydano niewiele ponad 19 mln złotych. Jest to koszt jaki dzielnica poniosła na zatrudnienie oraz różnego rodzaju dodatki do pensji, a więc nie jest to cała kwota, która trafiła do urzędników w formie kwoty netto. Według załącznika do planu wydatków za 2022 rok średnia liczba etatów wynosi 159,5.

W 2022 roku średnie podstawowe wynagrodzenie urzędnika wynosi 6,4 tys. zł brutto, a więc niewiele więcej niż średnia krajowa minionego roku. Nieco gorzej sytuacja wygląda w żoliborskim OSIRze, gdzie średnie wynagrodzenie w 2022 r. z umów o pracę wyniosło 6 tys. złotych. Znacznie mniej z kolei zarabiają pracownicy Biblioteki Publicznej na Żoliborzu. W tej jednostce średnia pensja brutto kształtuje się na poziomie 5,2 tys. złotych. Poniżej średniej krajowej zarobili średnio pracownicy Żoliborskiego Domu Kultury (5,1 tys. złotych).

Z zakładów budżetowych dzielnicy najlepiej zarabiają pracownicy ZGN. Średnie wynagrodzenie brutto kształtuje się na poziomie ok. 7,3 tys. złotych.

Przeczytaj również: Jaki obraz Żoliborza wyłania się ze statystyk?

Statystycznie mieszkańcy Warszawy mają najlepszą sytuację ekonomiczną w Polsce. Stołeczni urzędnicy powołując się na badanie GfK Polonia informują w raporcie z projektowania Warszawy, że w 2018 roku mieszkańcy stolicy osiągnęli łącznie dochód sto miliardów złotych. Jest to kwota netto co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje 56,7 tys. zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ