Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 grudnia 2023 04:54

Marzec w Bielańskim Ośrodku Kultury. Materiał partnera

W marcu Bielański Ośrodek Kultury zaprasza na koncerty, które zadowolą miłośników różnych gatunków muzycznych. W programie znajdują się występy zespołu Moribaya, autorskie piosenki Jana Błyszczaka Mufki oraz subtelna muzyka elektroniczna z elementami skrzypiec zespołu Jaśmin.

Marzec w Bielańskim Ośrodku Kultury zapowiada się koncertowo. To dlatego, że na scenie wystąpi m.in. zespół Moribaya. To wydarzenie będzie swoistym powrotem do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki. Nie zabraknie również autorskich piosenek z kręgu “Krainy Łagodności”, czyli koncertu Jana Błyszczaka Mufki, a także subtelnej muzyki elektronicznej w połączeniu ze skrzypcami, co z kolei zaprezentują nam dziewczyny z zespołu “Jaśmin”.

Ponadto, jak co miesiąc w BOKu – odbędzie się wernisaż wystawy Urszuli Sosnowskiej. Ale, ale – to jeszcze nie wszystko! W planach jest również Wieczór Irlandzki z okazji dn. św. Patryka, kulinarny stand-up z piosenkami Magdaleny Smalary, spektakl teatralny,  muzyczne wydarzenia dla dzieci i oczywiście kreatywne warsztaty!

Poniżej przedstawiamy program wydarzeń na nadchodzący miesiąc, obok którego nie sposób przejść obojętnie!

Jazz dla dzieci  #Mistrz Fortepian | fortepian

Cykl muzycznych spotkań dla całych rodzin, który poprzez zabawę pokazuje, że jazz “nie gryzie”. Jeden z najważniejszych instrumentów w historii jazzu. Nazwa “fortepian” wywodząca się od słów forte (głośno) i piano (cicho). Dzięki swojej konstrukcji pozwalającej na jednoczesne granie melodii (prawa ręka) i akompaniamentu (lewa ręka) przez pianistów jazzowych wykorzystywany także do koncertów solowych.

Magdalena Este – prowadzenie spotkania, śpiew; Mateusz Kaszuba – fortepian 

Bilety: dziecko/dorosły: 20 zł, przedsprzedaż od 7.02

Czas trwania: ok. 45 min.

Kiedy? – Niedziela, 5 marca o godz. 12.30

Festiwal Muzyki Kameralnej na Bielanach

„Koncert na osiem strun”

Wystąpią: Urszula Rudnik – altówka/ Cyprian Komza – kontrabas

Urszula Rudnik i Cyprian Komza to soliści Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, koncertujący w kraju i za granicą z wiodącymi zespołami polskiej sceny muzycznej. 

Duet powstał w 2020 roku i jest jedynym takim zespołem w Polsce.  Autorskie transkrypcje na altówkę i kontrabas, które artyści tworzą w trakcie wspólnej pracy, są unikatami w literaturze muzycznej i zachęcają do zupełnie nowych muzycznych podróży.

Utwór „Autumn Story” zadedykował Duetowi wybitny polski skrzypek i kompozytor Marcin Markowicz. Zespół jest laureatem nagród na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym MAP w Stanach Zjednoczonych (2020, III nagroda) oraz Międzynarodowym Konkursie London Classical Music Competition (2022, II nagroda).

Wejściówki od 20.02 w BOK i na bielanski.waw.pl

Czas trwania: ok. 60 min.

Kiedy? – Niedziela, 5 marca o godz. 18.00

Dawnych wspomnień czar | Zespół Krąg

Zapraszamy na koncert pt. „Dawnych wspomnień czar” w wykonaniu Zespołu Krąg, działającego przy Nowodworskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

 • Dobór tekstów i reżyseria – Janka Patocka
 • Opracowanie muzyczne – Maciej Nowicki
 • Czas trwania koncertu – 70 minut bez przerwy

Wejściówki od 20.02 w BOK i na bielanski.waw.pl

Kiedy? – Środa, 8 marca o godz. 18.00

Wernisaż wystawy Urszuli Sosnowskiej „Kolory – bliskie i dalekie”

Wystawa czynna do 7.04.2023 r.

Wstęp wolny.

Kiedy? – Piątek, 10 marca o godz. 18.00

Koncert zespołu Moribaya

Grupa o międzynarodowym składzie artystów z Polski, Australii, Burkina Faso i Ukrainy, których połączyło zamiłowanie do tradycyjnej muzyki zachodniej Afryki.

Wspólna pasja stała się przyczynkiem do powstania tego multikulturowego, barwnego kolektywu. Zespół zaraża pokładami pozytywnej energii afrykańskiego słońca i radości z grania muzyki na żywo.

Żywiołowa, transowa muzyka bębnów, piękny śpiew utalentowanej, ukraińskiej wokalistki śpiewającej w językach afrykańskich oraz wirtuozerska gra na balafonach i korze tworzą z każdego koncertu pełną wrażeń podróż do afrykańskich źródeł rytmu.

Repertuar zespołu stanowią inspiracje tradycyjną muzyką z zachodniej Afryki: Burkina Faso, Gwinei, Mali i Wybrzeża Kości Słoniowej. Grupa prezentuje tradycyjne melodie i rytmy w autorskich aranżacjach, a także kompozycje własne utrzymane w tradycyjnym stylu. O charakterystycznym brzmieniu zespołu stanowi oryginalne, tradycyjne instrumentarium takie jak, afrykańskie bębny djembe i dundun, kora – afrykańska harfa, balafony, talking drum  i inne, które zespół przywozi z licznych podróży do regionu Afryki Zachodniej.

W 2021 roku zespół otrzymał trzecią nagrodę na międzynarodowym konkursie Mikołajki Folkowe.

Bilet: 30 zł, przedsprzedaż od 7.02

Czas trwania: ok. 80 – 90 min.

Kiedy? – Sobota, 11 marca o godz. 18.00

„Kobieta do zjedzenia” – kulinarny stand-up z piosenkami Magdaleny Smalary

Magdalena Smalara w recitalu opowie o jednej z największych namiętności świata, czyli o jedzeniu. Usłyszymy piosenki napisane specjalnie do tego spektaklu oraz szlagiery w nowych aranżacjach. Nie wszyscy ludzie zastanawiają się nad tym, co jedzą. Niektórym jest to zupełnie obojętne. Warto wiedzieć, że o jedzeniu pisali najwięksi, nadając mu rangę niemal metafizyczną, dość wspomnieć proustowskie Magdalenki. Dziś, kiedy co druga osoba to wybitny smakosz o wiedzy szefa kuchni restauracji z gwiazdką Michelin, jedzenie znowu stało się tematem numer jeden. Będzie zabawnie i lirycznie. Będzie o smakach, o apetytach, o filozofii jedzenia, o proteinach, białkach, skrobiach i o dietach. Aktorka temat zna od podszewki, mając za sobą m.in. terapię odchudzającą u hipnotyzera.

Co najważniejsze – klienci rachunek zapłacą przed, więc przykra pointa każdej dobrej kolacji zostanie im oszczędzona.

SKŁAD ZESPOŁU:

 • Magdalena Smalara
 • Urszula Borkowska – fortepian; kompozycje, aranżacje, kierownictwo muzyczne
 • Wojciech Gumiński – kontrabas

Bilety: 50 zł, przedsprzedaż od 7.02

Czas trwania: ok. 90 min.

Kiedy? – Niedziela, 12 marca o godz. 18.00

Wieczór irlandzki – z okazji Dnia Św. Patryka

W programie:

 • spektakl muzyczno taneczny „Usłyszeć taniec – Irlandia” dofinansowany ze środków Culture Ireland
 • prezentacja Marcina Błońskiego „Zielona Irlandia – góry, klify i rajskie plaże”
 • wystawa fotograficzna z Fundacji Kultury Irlandzkiej
 • degustacja produktów irlandzkich
 • quiz z nagrodami

Marcin Błoński – przewodnik górski, członek oraz były prezes Studenckiego Kole Przewodników Beskidzkich w Warszawie.  

Bilet: 35 zł, przedsprzedaż od 14.02

Czas trwania: ok. 2 godz.

Kiedy? – Piątek, 17 marca o godz. 18.00

„Kobiety nadają ton” – koncert zespołu Jaśmin

Jaśmin to projekt dwóch kobiet: Agaty Gałach – aktorki i wokalistki musicalowej oraz Karoliny Sienkiewicz – skrzypaczki i kompozytorki, który rozkwitł na początku 2021 roku. Dziewczyny połączyły swoje siły i po paru latach współpracy stworzyły zespół Jaśmin.

Jaśmin to subtelna muzyka elektroniczna połączona z klasycznym instrumentarium, takim jak skrzypce, altówka i skrzypce elektryczne. Jaśminowe piosenki mają ciekawą harmonię, a nowoczesne brzmienia elektroniczne przeplatają się tu z różnymi barwami głosu Agaty, stąd kojarzą się z muzyką takich zespołów jak Mikromusic, czy Tęskno.

Za teksty piosenek odpowiedzialni są: Jacek Wasilewski, Grzegorz Paczkowski i Marek Sochacki. To teksty o kobietach, ich sile i największych obawach, o globalnym ociepleniu i walce z samym sobą oraz odwadze w spełnianiu swoich marzeń i życia w zgodzie z naturą.

Bilety: 30 zł, przedsprzedaż od 14.02

Czas trwania: ok. 80 – 90 min.

Kiedy? – Sobota, 18 marca o godz. 18.00

„Grajmy w zielone!” – lalkowy spektakl muzyczny w wykonaniu Teatru Mozaika

Chcemy grać z dziećmi w zielone, opowiadać im o tym, co zielone i dawać im to, co zielone, czyli żywe, naturalne, nieprzetworzone. Dlaczego? Bo za chwilę nasza planeta będzie głównie w ich rękach. Wierzymy, że trzeba w mądry i jednocześnie zabawny sposób wspierać dzieci w świadomości ekologicznej tak, aby mogły wykształcać w sobie dobre nawyki.

Dzięki ciekawej historii, wpisanej w konwencję teatru lalek, sprawimy, że i duzi i mali będą się świetnie bawić, obserwując przygody Wiewióry, Mądrej Sowy i Bobra. A przez lubiane i nośne dla dzieci medium, jakim jest piosenka, podejmiemy ważne dla ekologii kwestie: dbałość o naturę, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwania nad swoim otoczeniem.

Spektakl ma charakter muzyczny i oparty jest o autorskie piosenki Przemka Mazurka , wykonywane na żywo przez aż 8 lalkowych postaci! Interaktywny koncert muzyczny skierowane są do dzieci, a także całych rodzin. Jest doskonałą okazją do uwrażliwiania dzieci na sztukę oraz pogłębienia więzi rodzinnych.

Wykonawcy: Przemek Mazurek, Ewa Płotka, Karolina Martin/ Dominika Dobrosielska

Bilety: dziecko/dorosły: 20 zł, przedsprzedaż od 14.02

Czas trwania: 45 min.

Kiedy? – Niedziela, 19 marca o godz. 12.30

 „Na zdrowie i nie tylko” – spektakl grupy kabaretowej „Pora na kabarecik”
Nasza grupa kabaretowa nazywa się „Pora na kabarecik”.

Grupa powstała z inicjatywy jej członków. Pomysłodawczynią jest Jola Radwańska. Reżyserką i opiekunką artystyczną jest Beata Harasimowicz, którą wszyscy znają jako twórczynię większości telewizyjnych festiwali i programów kabaretowych.

Na scenie wystąpią zarówno totalni debiutanci jak i weterani kabaretowych scen amatorskich. Łączy ich wielki entuzjazm, miłość do kabaretów i ponadprzeciętne poczucie humoru. Grupa liczy 10 osób i działa od roku.

Ma na swoim koncie już wiele przedstawień i udział w Przeglądzie  Artystycznym Twórczości Osób Starszych.

Grupa jest beneficjentem wsparcia finansowego, w wyniku uczestnictwa w konkursie w ramach programu  “Senior w Akcji” organizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę” i Polsko-Amerykańską Fundację Wolność.

Bilety: 10 zł, przedsprzedaż, przedsprzedaż od 14.02

Czas trwania: ok. 60 min.

Kiedy? – Niedziela, 19 marca godz. 17.00

Koncert zespołu Jana Błyszczaka Mufki

Świat autorskich piosenek z kręgu “Krainy łagodności”.

Mówiąc o “Krainie łagodności” nie sposób nie pomyśleć o “Mufce”, czyli o Janie Błyszczaku, którego piosenki, jak to określił Andrzej Poniedzielski zapowiadając jego koncert, są tak ciepłe jak ciepły charakter jest ich twórcy. “Mufka” to człowiek – legenda okresu rozkwitu kultury studenckiej w Polsce lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, zdobywający swoimi lirycznymi piosenkami uznanie na wszystkich studenckich festiwalach. Współpracował z kabaretami Tey, Koń Polski i najdłużej z zespołem B-Complex, z którym wykonany przez “Mufkę” podczas festiwalu w Opolu, na zaproszenie Zenona Laskowika, utwór “Maleńka moja”, będący parodystycznym pastiszem maniery wokalnej niezwykle popularnego ówcześnie Artysty, sprawił, że “Mufka” stał się ikoną. Nie dał się jednak porwać. Dzięki temu, że pozostał wiernym sobie, jego piosenki zyskują niesłabnące uznanie coraz to nowych pokoleń ludzi uwrażliwionych na mądry poetycki tekst i piękną muzykę. Bez takich piosenek jak “Jezioro”, “Zegar”, “Czereśnie” czy “Za celem” śpiewnik studencki czy turystyczny jest niekompletny.

Uważną Publiczność, niezmiennie zachwyconą pełnym ciepła i inteligencji przekazem, jak i zdumioną tym, że Artysta tej miary funkcjonuje całkowicie poza obiegiem kultury mainstreamowej, prowadzi przez świat autorskich piosenek podarowując chwile refleksyjnego wyciszenia oraz mądrego uśmiechu.

Bilety: 30 zł, przedsprzedaż od 14.02Czas trwania: ok. 80 – 90 min.

Kiedy? – Niedziela, 26 marca o godz. 18.00


WARSZTATY

„Kwietnik z makramy” – warsztaty rękodzielnicze

Koszt: 100 zł/osoba. Od 11 lat.

Zapisy i wpłaty do 24 lutego 2023 r.

Kiedy? – Niedziela, 5 marca o godz. 11.00

Dziennikarz radiowy | warsztaty

Koszt: 140 zł/osoba

Zapisy do 28 lutego 2023 r.

Kiedy? – Środa, 8 marca o godz. 18.00

„Makrama – drzewko z chrobotkiem” – warsztaty rękodzielnicze

Koszt: 100 zł/osoba

Zapisy i wpłaty do 10 marca 2023 r.

Kiedy? – Sobota, 18 marca o godz. 17.00


Warto również śledzić poczynania Bielańskiego Ośrodka Kultury na:

Facebook

Instagram

YouTube


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie duże

Temperatura: -1°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 13 km/h