Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 grudnia 2023 09:22

Budżet Obywatelski na Żoliborzu.Oceniono 77 projektów, w tym budowę tężni, sauny czy muralu Kaliny Jędrusik

Budżet Obywatelski na Żoliborzu to obecnie 77 projektów, w tym budowa tężni, sauny, czy muralu Kaliny Jędrusik - to tylko niektóre z propozycji, które przeszły ocenę formalną w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego w Warszawie. W tym roku mieszkańcy stolicy będą mieli okazję zadecydować, jakie inwestycje powinny zostać zrealizowane w ich dzielnicy.

Ocena projektów w ramach najnowszej edycji Budżetu Obywatelskiego przeszła pierwszy etap, czyli ocenę formalną. Łącznie zgłoszono 84 projekty, z czego dwa zostały wycofane przez autorów, a pięć odrzucono ze względu na niespełnienie wymogów formalnych. Do końca maja zespoły specjalistów oceniać będą propozycje pod względem merytorycznym, a maksymalna kwota na realizację pojedynczego projektu to 20% puli przeznaczonej na dzielnicę, czyli 405 709 zł.

Więcej zieleni, tężnia i sauna

„Tradycyjnie najwięcej, bo aż 17 zgłoszonych propozycji oceniać będzie Wydział Ochrony Środowiska. Wśród propozycji znalazły się m.in. utworzenie nowych i rozbudowa istniejących siłowni plenerowych oraz zakup i ustawienie w parkach elementów małej architektury. Tradycyjnie nie brakuje projektów dotyczących pielęgnacji zieleni, w tym inwentaryzacji przyrodniczej Parku Kaskada oraz zrealizowania nowych nasadzeń drzew i krzewów. Zgłoszony został również pomysł modernizacji zbiorników retencyjnych i wykorzystania deszczówki do podlewania drzew owocowych w Parku Sady Żoliborskie. Mieszkańcy zwrócili także uwagę na potrzebę pogłębienia i oczyszczenia kanałku na Kępie Potockiej” – informuje w oficjalnym komunikacie żoliborski urząd.

Wydział Infrastruktury oceni 17 projektów, „Zajączek na sportowo uwzględniający remont boiska, rewitalizację al. Wojska Polskiego, budowę placu zabaw i tężni, a także modernizację oświetlenia. Jak co roku pojawia się również pomysł budowy tężni solankowej, tym razem na Żoliborzu Artystycznym czy budowa sauny na Kępie Potockiej.

Mieszkańcy zgłosili również kontynuacje wcześniej zrealizowanych projektów, takich jak IV Turniej piłkarski o Puchar Marymontu czy projekt „Nie jesteś sam – pierwsza pomoc psychologiczna dla dzieci i młodzieży”. „Jest to jeden z najdroższych, nieinfrastrukturalnych projektów zaproponowanych do realizacji w 2024 roku” – podkreśla dzielnica.

Budżet Obywatelski na Żoliborzu. Są również projekty upamiętniające mieszkańców dzielnicy

Wśród innych pomysłów zgłoszonych były między innymi: udostępnienie bezpłatnych wejść na pływalnię OSiR Żoliborz dla mieszkańców, organizacja kursów samoobrony i ratownictwa, prowadzenie zajęć stolarskich, organizacja warsztatów filmowych dla dzieci i młodzieży na temat tworzenia kreatywnego contentu video, organizacja warsztatów wspinaczki drzewnej pod okiem profesjonalnego arborysty, postawienie nowej jadłodzielni przy Szkole Podstawowej nr 267 oraz montaż wiaty przystankowej "Dworzec Gdański 02" przy ulicy Ks. Romana Indrzejczyka.

Są też inicjatywy, przypominające o znanych i zasłużonych mieszkańcach Żoliborza. Jednym z nich jest stworzenie muralu na ścianie jednego z budynków przy ulicy Krasińskiego z wizerunkiem Kaliny Jędrusik, która mieszkała przy ulicy Kochowskiego. Zaproponowano również by na skwerze im. Andrzeja Wajdy znalazł się pomnik upamiętniający mistrza. – Andrzej Wajda to najbardziej utytułowany polski reżyser – legenda światowej kinematografii, laureat wielu nagród jak choćby Oscara, Złotego Niedźwiedzia, Złotej Palmy w Cannes, honorowy obywatel Warszawy. To także Żoliborzanin z wyboru, który spędził tu ponad 40 lat życia. Pomnik jemu poświęcony, blisko jego domu i na skwerze jego imienia będzie symbolicznym uhonorowaniem tego znakomitego artysty – uzasadnia autor projektu.

Łącznie 77 projektów zostanie poddanych ocenie merytorycznej, których wartość wynosi 2 mln 28 tys. 543 zł. Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy będą mogli oddać głos na projekty od 15 do 30 czerwca, zaś wyniki poznamy w lipcu. Wybrane, zwycięskie projekty zostaną zrealizowane w 2024 roku.

Przeczytaj również: Poidełko w parku Żeromskiego odzyskało przedwojenny charakter

Pierwotne poidełko dla ludzi w parku Żeromskiego wykonano w 1936 roku według projektu Stanisława Bukowińskiego. Kilka tego typu poidełek oddano do użytku z okazji 50-lecie uruchomienia wodociągów warszawskich. Obiekt w kształcie marmurowego obeliksa z misą na szczycie nie przetrwał jednak drugiej wojny światowej. Najpewniej został zniszczony w trakcie Powstania Warszawskiego. Inne poidełka np. w Parku Sowińskiego czy na Skwerze Grotowskiego przetrwały do dziś.

sousa-1-1
sousa-1-1

poidelko
poidelko

1603878550_foto_19572_3317
1603878550_foto_19572_3317

budzet-obywatelski
budzet-obywatelski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ