Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 14:31

Zajęcia z empatii i więcej zieleni. Jakie projekty zgłoszono do budżetu obywatelskiego?

Jeszcze do środy, 25 stycznia można zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego. Na Żoliborzu do tej pory mieszkańcy zgłosili prawie 30 projektów.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o tym jakie do tej pory projekty zgłoszono w ramach budżetu obywatelskiego,
- o harmonogramie tegorocznej edycji.

– Nowa ścieżka rowerowa, doświetlenie przejścia dla pieszych, a może zajęcia jogi? Jeszcze tylko do najbliższej środy 25 stycznia można zgłaszać projekty do obecnej edycji budżetu obywatelskiego. To świetna okazja do uzupełnienia miejskich działań o własne pomysły – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Warszawie.

Do wtorkowego poranka mieszkanki i mieszkańcy zgłosili 506 propozycji w tym 51 ogólnomiejskich i 455 dzielnicowych. Na Żoliborzu zgłoszono już 27 projektów. Wiele osób zbiera jeszcze podpisy pod swoimi pomysłami, ponieważ do prawidłowego zgłoszenia projektu dzielnicowego niezbędne jest poparcie 20 mieszkanek lub mieszkańców dzielnicy, a w przypadku projektu ogólnomiejskiego 40.

Wśród zgłoszonych już pomysłów jest m.in. propozycja organizacji w żoliborskich podstawówkach zajęć z empatii prowadzonych przez filozofki i filozofów lub psycholożki i psychologów, wybudowania wiaty przystankowej przy Dworcu Gdańskim czy oświetlenie pasa rezerwy wzdłuż ulicy Broniewskiego na odcinku od skrzyżowania z ulicą Krasińskiego do Matysiakówny.

Póki co najdroższy ze zgłoszonych projektów wyceniono na 305 tys. złotych i uwzględnia on wyznaczenie przejścia dla pieszych przez ulicę Broniewskiego na wysokości ulicy Tołwińskiego oraz przebudowę ciągu pieszo-jezdnego wzdłuż budynku przy Broniewskiego nr 21, a także na remoncie i przebudowie czterech zjazdów z drogi serwisowej obecnie w złym stanie technicznym.

Tradycyjnie mieszkańcy chcą więcej zieleni. Jeden z projektów zakłada dosadzenie maksymalnej liczby drzew przy ulicy Anny German, inny z kolei dotyczy rozpłytowania i obsadzenia zielenią okolicy wejść do trzech stacji metra zlokalizowanych na Żoliborzu. Inny z projektów uwzględnia z kolei pielęgnację rosnących już drzew poprzez usunięcie jemioły nowoczesną metodą.

Jak zgłosić projekty do budżetu obywatelskiego?

Projekty w tej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy i mieszkanki mogą zgłaszać do 25 stycznia (włącznie) do północy. Ratusz zapewni wsparcie na ostatniej prostej.

Mieszkańcy mogą skorzystać z dyżurów mailowych i telefonicznych pracowników urzędów dzielnic, biur i jednostek miejskich. Urzędnicy pomogą w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego, dopracowaniu pomysłu czy oszacowania kosztów jego realizacji. Kontakt i informacje o terminach dyżurów znajdują się na miejskiej stronie.

Projekt można zgłosić na jeden z dwóch sposobów:

  • internetowo przez stronę bo.um.warszawa.pl dołączając skan listy osób popierających projekt;
  • papierowo - formularz papierowy można otrzymać w każdym urzędzie dzielnicy. Można go również pobrać ze strony budżetu obywatelskiego i samodzielnie wydrukować. Wypełniony formularz wraz ze wszystkimi potrzebnymi załącznikami (w tym listą osób popierających projekt) należy złożyć w dowolnym urzędzie dzielnicy m.st. Warszawy lub dostarczyć do Centrum Komunikacji Społecznej przy ul. Kruczkowskiego 2.

Formularz musi dotrzeć do urzędu najpóźniej 25 stycznia 2023 r. Wysyłanie go teraz pocztą jest ryzykowne – decyduje bowiem data wpływu, a nie data wysłania.

Harmonogram budżetu obywatelskiego na rok 2024

  • Zgłaszanie: od 1 grudnia 2022 do 25 stycznia 2023 roku
  • Ocena możliwości realizacji zgłoszonych pomysłów: od 26 stycznia do 31 maja 2023 roku
  • Głosowanie: od 15 czerwca do 30 czerwca 2023 roku
  • Wyniki: 13 lipca 2023 roku
  • Realizacje: od 2024 roku

Przeczytaj również: Budżet obywatelski na Żoliborzu. Czego brakuje w dzielnicy? Można już zgłaszać swoje propozycje

SKŁADAJĄC POMYSŁ PROJEKTU WYSTARCZY W PROSTYCH SŁOWACH OPISAĆ, CO CHCIELIBYŚMY, ŻEBY ZOSTAŁO ZROBIONE, NA JAKĄ POTRZEBĘ ODPOWIADA DANY PROJEKT I WSKAZAĆ PROPOZYCJĘ MIEJSCA, GDZIE PROJEKT MIAŁBY ZOSTAĆ ZREALIZOWANY.
„KAŻDY ZGŁOSZONY PROJEKT ZOSTANIE ZWERYFIKOWANY PRZEZ PRACOWNIKÓW URZĘDU POD KĄTEM MOŻLIWOŚCI JEGO REALIZACJI. TE, KTÓRE POZYTYWNIE PRZEJDĄ WERYFIKACJĘ, W CZERWCU ZOSTANĄ PODDANE POD GŁOSOWANIE MIESZKAŃCÓW. W TEN SPOSÓB WARSZAWIACY WYBIORĄ, CO POWSTANIE W NASZYM MIEŚCIE W 2024 ROKU” – INFORMUJE STOŁECZNY RATUSZ.

budżet obywatelski

budżet obywatelski


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 11°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1003 hPa
Wiatr: 24 km/h