Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 lipca 2024 22:20

Pomaganie masz we krwi – krwiobus przed Westfield Arkadia. Materiał partnera

Okres okołoświąteczny jest wyjątkowym czasem, gdy częściej niż zwykle myślimy o ludziach dookoła nas. Jednym ze sposobów pomocy zupełnie obcym osobom jest oddanie krwi. Będzie to możliwe w specjalnym krwiobusie, który stanie przed Westfield Arkadia w piątek, 16 grudnia. Partnerem zbiórki krwi jest Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.

Po raz kolejny Westfield Arkadia chce zwrócić uwagę na szczególną rolę krwi – jest ona niezbędna, by skutecznie ratować zdrowie i życie ludzi. Pomimo rozwoju medycyny jak dotąd nie udało się stworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Dlatego niezmiennie ważna jest promocja honorowego krwiodawstwa. W tym roku centrum handlowe Westfield Arkadia współorganizowało już trzy zbiórki krwi: 18 marca, 10 czerwca i 9 września. Podczas nich zarejestrowano 72 osoby, spośród których 41 oddało łącznie ponad 18 litrów krwi.

Cieszymy się, że wraz z centrum handlowym Westfield Arkadia, przeprowadziliśmy w tym roku kilka zbiórek, podczas których wspólnie zebraliśmy ponad 18 litrów krwi. Taka ilość pozwala na przeprowadzenie np. sześciu przeszczepów serca lub dwóch przeszczepów wątroby. Szacuje się, że jednorazowe oddanie krwi może uratować nawet trzy osoby, dlatego warto brać udział w organizowanych zbiórkach – komentuje Krzysztof Wolny, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża „Dar Serca”.

Najbliższa zbiórka odbędzie się w piątek, 16 grudnia w godzinach 10.00-15.00. Krwiobus stanie przed wejściem głównym do Westfield Arkadia od strony fontanny.

Westfield Arkadia jest aktywnym członkiem lokalnej społeczności, dlatego zależy nam na rozpowszechnianiu świadomości, jak wielkie znaczenie ma honorowe krwiodawstwo. Okres przedświąteczny to czas, w którym kierujemy swoje myśli w kierunku innych osób. Udział w zbiórce krwi może być jedną z form pomocy najbardziej potrzebującym – mówi Piotr Brzozowicz, dyrektor centrum handlowego Westfield Arkadia.

Kto może oddać krew? – podstawowe informacje  

Krew mogą oddawać osoby dorosłe od 18. do 65. roku życia, ważące co najmniej 50 kilogramów. Ważne by w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonywały: akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów endoskopowych oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Nie wolno oddawać krwi w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią, a także: 6 miesięcy po porodzie, 3 miesiące po zaprzestaniu karmienia piersią oraz 6 tygodni po poronieniu. Ponadto nie należy oddawać krwi w okresie miesiączkowania i 3 dni po zakończeniu miesiączki.

Krew można oddać po 6 miesiącach od zabiegu chirurgicznego i minimum 4 tygodnie od czasu wyzdrowienia po przebyciu choroby zakaźnej oraz co najmniej 2 tygodnie po ustąpienia objawów grypy.

Jednorazowo pobiera się blisko pół litra krwi. Zabieg trwa około 5-10 minut. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dowód osobisty.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 20°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1015 hPa
Wiatr: 24 km/h