Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 15 kwietnia 2024 09:04

Wydarzenia na Żoliborzu: Koncerty, gra przestrzenna w przyszłej siedzibie ŻDK i warsztaty fotografii

W najbliższych dniach mieszkańcy Żoliborza będą mogli odwiedzić dom duchów i spróbować je z niego wypędzić, przygotowując bydynek pod siedzibę Żoliborskiego Domu Kultury, posłuchać artystów prezentujących swoje autorskie piosenki oraz wziąć udział w spotkaniach autorskich.

"Jedna czwarta wróbla" | Gaba Krzyżanowska w Najlepszej Księgarni

Z okazji premiery powieści „Jedna czwarta wróbla”, w Najlepszej Księgarni na Żoliborzu odbędzie się spotkanie autorskie z Gabą Krzyżanowską. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Pakieła: autorka książki "Oto ciało moje" (Art Rage), promotorka i recenzentka literatury.

"Zaczyna się od biegania po śniegu bosymi stopami i wielkiego ognia przepełniającego ciało bohaterki, która bardzo chce zajść w ciążę. A potem jest o ciąży, o cholernie trudnych miesiącach, podczas których jedynym momentem, w którym Gaba czuje, że ma kontakt ze swoim dawnym ja, jest ten, kiedy robi siku. To bliskoskórna, a jednocześnie refleksyjna proza - o byciu wykończoną i wkurwioną, o byciu nie-sobą i jednocześnie o byciu całym światem: żywym i w kółko się odradzającym. I o kupie też jest ta proza - ludzkiej i zwierzęcej. I o martwych pszczołach, które żuje jeż. I w ogóle - jest to proza niby o tu i teraz, ale jednocześnie o zawsze i wszędzie. Czyta się ją z pełnym zaangażowaniem w cielesne doświadczenia bohaterki, jej przemiany w pra-matkę, prawie-matkę, przyszłą matkę, matkę rodzącą, matkę karmiącą i matkę, której instynkt podpowiada, żeby swoje nowonarodzone dziecko polizać" – czytamy w opisie książki.

Kiedy? – Czwartek, 1 grudnia o godz. 19.00
Gdzie? – Najlepsza Księgarnia

Portret. Warsztaty fotografii i sesja sąsiedzka "Twarze Żoliborza"

To dwuczęściowe warsztaty fotograficzne. W czasie pierwszej części odbędzie się autorski wykład z podstaw fotografii portretowej, prowadzony przez Gamida Ibadullayeva, fotografa i artysty sztuk wizualnych oraz muzyka. Ta część rozpocznie się o godz. 16.00 i będzie miała charakter teoretyczny. Uczestnicy dowiedzą się co jest niezbędne do wykonania dobrego zdjęcia portretowego.

Druga część rozpocznie się o 18.15 i będzie miała charakter praktyczny. Goście i gościnie z Pracowni Eksperymentów Audiowizualnych pokażą proces fotografowania od kuchni.

„Zapraszamy do wzięcia udziału w sesji fotograficzne "Twarze Żoliborza"!” – zachęcają organizatorzy. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy na adres [email protected]. „Proszę w tytule wpisać PORTRET-warsztaty; mile widziana informacja, czy chcą Państwo wziąć udział w obu częściach wydarzenia” – apelują organizatorzy i podkreślają, że liczy się kolejność zgłoszeń.

Kiedy? – Czwartek, 1 grudnia o godz. 16.00
Gdzie? – Miejsce Aktywności Lokalnej na Żoliborzu

Monika Kowalczyk - Opowiadanie życia, recital

Jak czytamy w zapowiedzi wydarzenia, koncert Moniki Kowalczyk to opowiadanie życia piosenkami. Swoje autorskie piosenki wykona w duecie z Janem Wąsakiem (lider zespołu Pasażer). Jej twórczość oscyluje wokół piosenki aktorskiej, popu a nawet rapu.

Monika Kowalczyk jest wokalistką, autorką tekstów i kompozytorką młodego pokolenia.

Laureatka festiwali muzycznych, zwyciężczyni Nagrody Głównej im. Agnieszki Osieckiej dla Najwybitniejszej Indywidualności na 48. Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. Od 2015 roku komponuje i koncertuje w całej Polsce. W 2017 roku wydała płytę "Piosenki", od tamtego czasu światło ujrzało też kilka jej singli.

Bilet na koncert kosztuje 40 złotych.

Kiedy? – Piątek, 2 grudnia o godz. 19.00
Gdzie? – Kalinowe Serce

Dom Śmiałych Strachów. Akcja pakowania wspomnień/gra przestrzenna

Dom Śmiałych Strachów jest połączeniem gry przestrzennej i zwiedzania perfomatywnego. Cała atrakcja zawiera również elementy klasycznego domu strachów z lunaparku. „Oparta na motywie duchów miejsca i andrzejkowym wróżeniu akcja ma pozwolić mieszkańcom obejrzeć przyszłą siedzibę Żoliborskiego Domu Kultury od innej, nieznanej strony” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia, w której jest jeszcze wiersz:
Cichy, pusty, opuszczony, stoi on osamotniony
Ciemne okna, ciemny mur, ostał się tu jeno kurz
tłumy ludzi przebywały, tylko duchy pozostały
Już niedługo
Coś się zmienia
Duchom wcale to nie w smak
Ruszaj śmiałku
Pogoń stwora
Wejdź w te progi!

Śmiałkowie, którzy zdecydują się wziąć udział w przeprowadzce duchów w związku ze zbliżającym się remontem przyszłej siedziby Żoliborskiego Domu Kultury muszą wysłać maila z chęcią uczestnictwa w wydarzeniu na adres [email protected]. W treści maila należy podać godzinę, na którą chce się przybyć oraz ilość osób. Godziny do wyboru: 16:00; 16:30; 17:00; 17:30; 18:00; 18:30

Decyduje kolejność zgłoszeń. Wydarzenie dedykowane jest rodzinom z dziećmi od lat 7.

Przejście domu strachów zajmuje około 20-30 minut.

Kiedy? – Sobota, 3 grudnia o godz. 16.00
Gdzie? - Śmiała 21, czyli tymczasowy Dom Śmiałych Strachów

Trawnik w PraCoVni

Trawnik powstał w 1980 r. na warszawskim Żoliborzu, nazwę zawdzięcza polom mokotowskim, ponieważ w ich pobliżu, w klubie studenckim Riviera Remont zespół miał próby. W 1982 r. Trawnik został wysłany przez klub Riviera na festiwal Rock Open do Krakowa, gdzie otrzymał główną nagrodę. W następnych latach kapela koncertowała w całym kraju i tak dzieje się po dziś dzień. Zespół gra muzykę autorską. W utworach można usłyszeć fascynację jamajskim SKA, REGGAE, ROCK&ROLLEM, PUNKROCKIEM i SURF'EM. Trawnik nagrał cztery płyty Czarodzieje (1995), Sztajerska (2000), FAFARAFA (2003), „Trawnik Acoustic Ensemble” (2021).

Najnowsza płyta to pandemiczna pocztówka, wspomnienie umykającej codzienności. W utworach przeważa afirmacja zwyczajnych zdarzeń, które pozornie nic nie znaczą, a tak naprawdę składa się z nich życie. Albumu można wysłuchać na platformach muzycznych, np. Spotify lub iTunes. W niektórych kręgach fanów stołecznego folkloru Trawnik uchodzi za kultowy, opis zespołu znalazł nawet swoje miejsce w „Literackim przewodniku Żoliborza” autorstwa Pawła Dunina-Wąsowicza.

Kiedy? – Sobota, 3 grudnia o godz. 20.00
Gdzie? - PraCoVnia Art-Club

Slajdy z podróży: Lofoty - perła Arktyki - Arkadiusz Olech

W kinie Wisła kolejne spotkanie podróżnicze. Tym razem o swojej wyprawie opowie Arkadiusz Olech, z wykształcenia astrofizyk, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zatrudniony na stanowisku profesora w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN w Warszawie. Interesuje się fotografią od 1987 roku. Jest też współzałożycielem i redaktor naczelnym portalu Optyczne.pl. Interesuje się fotografią krajobrazową, astrofotografią i fotografią przyrody.

W trakcie zapowiadanego wydarzenia opowie o tzw. Norweskich Lofotach, czyli o jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc na naszej planecie. „Szczególnie piękne jest jesienią, kiedy zmienna pogoda gwarantuje ciekawe światło, dynamiczne zmiany chmur na niebie, imponujące tęcze, a jednocześnie piękne zielono-żółto-czerwone kolory drzew i krzewów. Co więcej, to doskonały czas na podziwianie zórz polarnych, które z Lofotów prezentują się wyjątkowo okazale” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

Arkadiusz Olech - z wykształcenia astrofizyk, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, zatrudniony na stanowisku profesora w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN w Warszawie. Interesuje się fotografią od 1987 roku. Współzałożyciel i redaktor naczelny portalu Optyczne.pl. Interesuje go fotografia krajobrazowa, astrofotografia i fotografia przyrody.

Wydarzenie jest płatne. Bilety dostępne są w kasie kina?

Kiedy? – Niedziela, 4 grudnia o godz. 12.30
Gdzie? – Kino Wisła


316544693_823015985716717_6596990169764868709_n

316544693_823015985716717_6596990169764868709_n

warstztaty-foto-portret

warstztaty-foto-portret

kalinowe-serce

kalinowe-serce

dom-smialych-strachow

dom-smialych-strachow

trawnik

trawnik

spotkanie-w-kinie-wisla

spotkanie-w-kinie-wisla


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
słabe opady deszczu

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 6 km/h