Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 22:45
Reklama

Kolejny rok ucieka, a Skwer Krasińskiego nadal niezrobiony

Obiecywany od lat Skwer Krasińskiego nadal nie doczekał się realizacji. Zarząd Zieleni Warszawskiej chce ogłosić przetarg jeszcze w tym roku. Zanim to się stanie, niezbędna jest praca z dokumentacją projektu, która leży odłogiem już od kilku miesięcy. Nastąpił jednak przełom w sprawie.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • o tym na jakim etapie jest realizacja Skweru Krasińskiego,
  • o tym jak ZZW co roku zapewnia wykonanie inwestycji.

W grudniu 2021, po spotkaniu w Zarządzie Zieleni Warszawskiej z osobami odpowiadającymi za realizację projektu informowaliśmy, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, projekt "Skwer Krasińskiego" zostanie zrealizowany do końca tego roku. Tego typu zapewnienia w przeszłości padały ze strony ZZW co roku, mniej więcej o tej samej porze.

Skwer Krasińskiego to zwycięski projekt w Budżecie Obywatelskim, z którego projekty miały zostać zrealizowane w 2018 roku.

Całe przedsięwzięcie rozpoczęto od przypisania Skweru Krasińskiego do szerszego założenia jakim są „Zielone Ulice”. Przeprowadzono konsultacje, na podstawie których przygotowano koncepcję. Całość zakończyła się pod koniec 2018 roku. W kolejnym roku Zarząd Zieleni Warszawskiej zamówił projekty wykonawcze Skweru Krasińskiego i wydawało się, że prace rozpoczną się w 2020 roku. Tak przynajmniej wynikało z wypowiedzi Justyny Glusman dla “Gazety Żoliborza”. Glusman wówczas pełniła w warszawskim ratuszu funkcję dyrektorki koordynatorki ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie. Brak prac w 2020 roku i w kolejnym tłumaczono przeciągającymi się formalnościami i uzgodnieniami. 

Parkingowy armagedon

W międzyczasie z pasa rezerwy ulicy Krasińskiego pomiędzy ulicą Przasnyską a Anny German wyparto parkowanie i zrekultywowano tamtejszą zieleń. Dziś w miejscu, gdzie parkowały samochody rosną połacie trawy, z których chętnie korzystają właściciele psów.

Wyjątkiem jest kawałek przy przecięciu ulicy Krasińskiego z Broniewskiego, gdzie trwa armagedon związany z parkowaniem. Nawierzchnia tego miejsca, to w zależności od pogody, klepisko z dołami lub błoto z głębokimi kałużami. Mimo warunków godnych dla miłośników jazdy terenowej, fragment ten z powodzeniem stanowi dziś enklawę wolną od płatnego parkowania.

„Boję się, że tereny zielone i parki zaczną znikać”. Lex deweloper na Przasnyskiej

Skwer Krasińskiego w martwym punkcie. ZZW ratunek odnajduje u współautorki projektu

Przez ten rok realizacja Skweru Krasińskiego stała w martwym punkcie. Zanim ruszą prace w terenie, konieczne jest ogłoszenie przetargu. Na chwilę obecną nie jest to możliwe. - Realizacja Skweru Krasińskiego jest wciąż w toku, nie porzuciliśmy tego zadania – zapewnia Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni Warszawskiej.

Wcześniej ZZW nie mógł porozumieć się z pierwotną projektantką w celu wyodrębnienia dokumentacji z projektu „Zielone ulice” i wykonania kosztorysu. Bezskutecznie próbował znaleźć wykonawcę drogą przetargu, a tych łącznie było 4.

- Obecnie prowadzimy rozmowy z pierwotną projektantką, której zleciliśmy wyodrębnienie z projektu „Zielone ulice” zakresu prac przy Skwerze Krasińskiego oraz zaktualizowanie kosztorysu. Bez tych dwóch elementów nie możemy ruszyć z przetargiem. Postępowanie na roboty budowlane planujemy ogłosić jeszcze w tym roku – poinformowała Karolina Kwiecień-Łukaszewska.

Informację o współpracy z ZZW potwierdziła nam Katarzyna Łowicka, projektantka Skweru Krasińskiego. Dopinane są ostatnie formalności. Jak relacjonowała, zadanie które ma do wykonania jest bardzo czasochłonne. Każdy element, zwłaszcza w dobie dużej dynamiki cen trzeba precyzyjnie wycenić, tak by określić koszt całej inwestycji.

Koniec z dzikim parkowaniem w miejscu, gdzie ma powstać Skwer Krasińskiego

Teren skweru ma być wyprofilowany w taki sposób by izolował od hałasu

W ramach projektu do zaadaptowania jest kilometrowy pas rezerwy ulicy Krasińskiego. Ma to być przestrzeń do wypoczynku i rekreacji. . Wzdłuż przebiegać będzie ścieżka rowerowa, która miejscami będzie odseparowana od chodnika i jezdni żywopłotem. Ponadto piesi do dyspozycji będą mieli alejkę z nawierzchni mineralnej. Cały teren zostanie wyprofilowany w taki sposób, by był pagórkowaty.

Punktowo, na wzniesieniach separujących od hałasu powstaną ławki ze stolikami. Nie zabraknie także stojaków rowerowych i stacji naprawczych. Cały teren będą oświetlały latarnie postawione wzdłuż alejki spacerowej.

Nie zabraknie również elementów odnoszących się do historii tego miejsca. O tym, że rezerwa ulicy Krasińskiego stanowiła dawniej bocznicę kolejową ma przypominać ciuchcia wykonana z drewna. Na niej mieszkańcy będą mogli wypoczywać. Jak podkreślono, ZZW stawia na naturalne materiały różnych elementów małej architektury. Przede wszystkim ma być to drewno.

Nie zabraknie również nowej zieleni. Cały koncept mają uzupełniać nowe nasadzenia drzew, krzewów, traw ozdobnych i bylin. Na drewniane pergole będą się piąć pnącza roślin a miejscami będą rosły łąki kwietne.

"Budowa Skweru Krasińskiego jest inwestycją, na którą czeka wielu mieszkańców Żoliborza, zwłaszcza jego zachodniej części, gdzie znajduje się Zatrasie, Żoliborz Południowy i Żoliborz Artystyczny. Pas zieleni wzdłuż ulicy Krasińskiego na odcinku od Powązkowskiej do Broniewskiego to obecnie największy niezabudowany teren w okolicy."

Skwer Krasińskiego. Co z realizacją projektu, na który czekają mieszkańcy?


skwer-krasinskiego-5
skwer-krasinskiego-5

skwer-krasinskiego
skwer-krasinskiego

skwer-krasinskiego-8
skwer-krasinskiego-8

skwer-krainskiego-7
skwer-krainskiego-7

skwer-krasinskiego-6
skwer-krasinskiego-6

DCIM103MEDIADJI_0808.JPG
DCIM103MEDIADJI_0808.JPG

skwer-krasinskiego-9
skwer-krasinskiego-9

skwer-kraisnskiego-9
skwer-kraisnskiego-9


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 22 km/h