Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 grudnia 2023 11:03

Lex deweloper na Przasnyskiej. Mieszkańcy zapowiadają protest na spotkaniu konsultacyjnym [Wideo]

[Wideo] Zamiast biurowca, lex deweloper na Przasnyskiej. W tym miejscu mogą wyrosnąć budynki mieszkalne. Wszystko za sprawą możliwości jakie daje spec ustawa. Choć inwestor przekonuje o korzyściach jakie mogą płynąć z tej inwestycji, mieszkańcy chcą wyrazić swój sprzeciw w trakcie zbliżającego się spotkania konsultacyjnego.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o konsultacjach w sprawie planowanej inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Przasnyskiej,
- o petycji skierowanej do Rady Miasta,
- planowanym proteście i powodach jego organizacji.

Trwają konsultacje w sprawie inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Przasnyskiej. Przeprowadzenie ich jest wymogiem stawianym przez miasto, jeśli chodzi o inwestycje realizowane w trybie lex deweloper. Wyrażone opinie mieszkańców znajdą się w raporcie, który będzie stanowił obraz nastrojów mieszkańców w stosunku do danej inwestycji. Jego publikację zaplanowano na 23 września i będzie on dostępny na stronie przasnyska.echo.com.pl

Jest sprzeciw w sprawie zabudowy Przasnyskiej w trybie lex deweloper

Ostateczną decyzję podejmuje jednak Rada Miasta i to właśnie do niej apeluje stowarzyszenie Żoliborz Przyszłości w utworzonej petycji, sprzeciwiając się jednocześnie dogęszczeniu zabudową mieszkaniową Żoliborza Południowego. „Wkrótce w zgodzie z planem miejscowym ma powstać kilka nowych budynków mieszkalnych, m.in. na skrzyżowaniu ul. Przasnyskiej i Rydygiera (w obecnym budynku Compensy) oraz w miejscu, gdzie obecnie znajdują się warsztaty samochodowe i garaże, tuż przy bloku Krasińskiego 41” – przypominają autorzy petycji.

Petycja dostępna jest pod adresem: petycjeonline.com/nie_dla_lex_deweloper_na_oliborzu_poudniowy

- Aż 14 lat zajęło opracowanie planu miejscowego na terenie Żoliborza Południowego. Teraz w zasadzie przeznaczenie terenu, na którym znajduje się biurowiec może się zmienić jedną decyzją Rady Miasta – opowiada nam Katarzyna Nowak ze stowarzyszenia Żoliborz Przyszłości i dodaje: - To może być precedens, którego do tej pory na Żoliborzu Południowym nie było, który pozwoli kolejnym deweloperom na tego typu praktyki. Za chwilę parking znajdujący się obok biurowca może w ten sam sposób zostać zabudowany budynkami mieszkalnymi.

Lex deweloper wraca na Żoliborz

Infrastruktura publiczna nie pomieści dodatkowych mieszkańców

Wiceprezeska Żoliborza Przyszłości zwraca również uwagę, na to, że infrastruktura publiczna, taka jak szkoły czy przedszkola nie pomieszczą dodatkowej liczby uczniów. Takie obawy wyrażali również sami mieszkańcy podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego, które odbyło się 26 lipca w Centrum Lokalnym Żoliborz.

Deweloper proponuje utworzenie w jednym z budynków przedszkole dla dwóch grup liczących 25 osób. Obecni na spotkaniu mieszkańcy i radni zwracali uwagę, że w stosunku do liczby nowych mieszkańców, jakie pojawią się w związku z planowaną inwestycją to stanowczo za mało.

Przedstawiciele inwestora wyjaśniali, że jego wielkość wynika m.in. z instrukcji prezydenta Warszawy i zapisów specustawy mówiących o tym, że liczba miejsc w placówce edukacyjnej odpowiada 10 proc. maksymalnej liczby mieszkańców nowej inwestycji. Powierzchnia projektowanego budynku wynosi 12 200 m kw. co według standardów określonych w specustawie daje przestrzeń dla 440 mieszkańców.

Ponadto inwestor zapowiada utworzenie ogólnodostępnego placu zabaw, siłowni plenerowej i zagospodarowania parku linearnego wzdłuż dawnej bocznicy kolejowej. To będzie jeden z głównych tematów nadchodzącego spotkania konsultacyjnego, które odbędzie się w poniedziałek 19 września o godz. 18.00. Spotkanie odbędzie się w formie spaceru i warsztatów prowadzonych przez Kasię Łowicką, architektkę krajobrazu oraz Natalię Paszkowską z pracowni architektonicznej WWA.

W tym czasie stowarzyszenie Żoliborz Przyszłości wraz z mieszkańcami planuje wyrazić swój sprzeciw w formie protestu.

W miejscu, gdzie planowana jest nowa zabudowa mieszkaniowa, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dopuszcza nieruchomości, w których świadczone będą usługi. Plan po 14 latach pracy i ustaleń uchwalono w 2018 roku. Teraz specustawa Lex deweloper daje możliwość budowania wbrew zapisom miejscowego planu.

Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna WWAA. Większy budynek z wewnętrznym dziedzińcem ma mieć 4 piętra, drugi zaś, jest mniejszy, ale za to o jedno piętro wyższy. Obecni w czasie spotkania architekci i przedstawiciele dewelopera podkreślali kameralny charakter proponowanej zabudowy. W całej inwestycji zaproponowano m.in. zasadzenie 50 drzew, ogólnodostępną zieleń i powstanie 2 lokalów usługowych i przedszkole, które ma pomieścić 50 dzieci. Całość pozytywnie oceniło miejskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego. Teraz zgodnie z miejskim standardami muszą zostać zebrane opinie mieszkańców. Gdy do ratusza wpłynie oficjalny wniosek ostateczną decyzję podejmie Rada Warszawy.

Lex deweloper na Żoliborzu. Mieszkańcy mają obawy o miejsca w szkole


przasnyska1
przasnyska1

Przasnyska
Przasnyska


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ