Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 marca 2024 20:54
Reklama

Była pomazana, później tajemniczo zniknęła, teraz tablica upamiętniająca Lecha Kaczyńskiego wróciła na miejsce

Na budynku przy ulicy Suzina 3 zawieszono tablicę upamiętniającą Lecha Kaczyńskiego. Miejsce nie jest przypadkowe, bo to właśnie w budynku pod tym adresem wychowywali się bracia Kaczyńscy.

W tym artykule przeczytasz m.in.:

- o uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej,
- o jej losach,
- a także o tym czy powinna się tam znaleźć.

We wtorek, na ulicy Suzina miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu. Na wydarzeniu pojawił się Jarosław Kaczyński oraz lokalni działacze Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Figura, warszawski radny oraz członkowie żoliborskiej rady dzielnicy Janina Selwant, Adam Buława i Robert Rogala.

Graffiti z napisem „Jarku! Wstyd mi za Ciebie bracie.” Wandalizm czy manifest?

Po roku tablica wraca na swoje miejsce

Było to bardziej kameralna uroczystość bez obecności mediów i oficjeli w przeciwieństwie do odsłonięcia tej samej tablicy w tym samym miejscu w maju 2015 roku. Wówczas obecna była jeszcze Marta Kaczyńska, córka Lecha i Marii Kaczyńskich. W marcu 2021 roku tablica zniknęła z fasady budynku przy ulicy Suzina 3. Nie wiadomo co się z nią stało i kto odpowiada za jej zniknięcie.

Z kolei rok przed jej zniknięciem, na ścianie tuż obok namalowano komiksowy dymek a w nim „Jarku! Wstyd mi za ciebie bracie”. Zdanie opatrzone jest podpisem Lecha Kaczyńskiego, który do złudzenia przypomina, ten znajdujący się na oficjalnej stronie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wówczas niektórzy komentujący sprawę mieszkańcy Żoliborza wyrażali aprobatę dla takich działań w kontekście ruchów politycznych obozu rządzącego. Inni z kolei podkreślali, że „sprzeciw można wyrażać inaczej niż malując mury.”

Na całym Żoliborzu mnóstwo jest tego typu tablic, które upamiętniają postacie historyczne związane z danym miejscem. – Skoro to miejsce jest z nim związane i był prezydentem to uważam, że jest tutaj miejsce na taką tablicę – mówi mi napotkana na ulicy Suzina mieszkanka Żoliborza. Z kolei Pan Andrzej zwraca uwagę: - Zapisał się w historii jako ten dobry bliźniak. Gdyby chodziło o Jarosława, to powieszenie takiej tablicy byłoby bezzasadne.

Ponowne powieszenie tablicy wymagało również zgody właścicieli lokali znajdujących się w budynku przy ulicy Suzina.  

W cieniu prezesa – jak wygląda Żoliborz Jarosława Kaczyńskiego?

Z fotela prezydenta Warszawy na prezydenta RP

Jak informuje tablica, Lech Kaczyński urodził się w budynku przy ulicy Suzina 3. W dalszej części noty biograficznej czytamy, że w sierpniu 1980 roku był doradcą Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej, zaś w stanie wojennym był internowany. Lech Kaczyński po zmianie ustroju pełnił mandat senatora, a następnie posła. W 1991 roku był również ministrem stanu d.s. bezpieczeństwa w Kancelarii Prezydenta RP, zaś w kolejnych latach pełnił funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli a w latach 2000-2001 był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym.

Lech Kaczyński w latach 2002-2005 był prezydentem Warszawy. To właśnie on był pomysłodawcą i inicjatorem budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Ze stołecznego ratusza przeniósł się do pałacu prezydenta. „Zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem w drodze na uroczystości poświęcone ofiarom zbrodni katyńskiej” – czytamy na powieszonej tablicy.

Żoliborski radny dyrektorem biura Jarosława Kaczyńskiego


kaczynski
kaczynski

Fb9lC6oXkAEdL-F
Fb9lC6oXkAEdL-F

Fb9lB0FXwAElLsN
Fb9lB0FXwAElLsN

Fb9kFUZWYAAgM01
Fb9kFUZWYAAgM01

Fb9lDaGWAAEeNe_
Fb9lDaGWAAEeNe_


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 8°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 28 km/h